Karteczka z hasłem przyklejona do monitora może spowodować wyciek danych pacjentów

/appFiles/site_102/images/autor/RHJsauGLf7WlQh5.jpeg

Autor: Piotr Glen

Dodano: 6 maja 2016
Karteczka z hasłem przyklejona do monitora może spowodować wyciek danych pacjentów

Przepisy dotyczące ochrony danych osobowych i dokumentacji medycznej dość ogólnie określają środki bezpieczeństwa. Trzeba więc zastosować środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę przetwarzanych danych osobowych odpowiednią do zagrożeń oraz kategorii danych objętych ochroną.

Za wyciek danych wrażliwych na dużą skalę będzie można zapłacić 1 mln lub 100 mln (Komisja Europejska zaproponowała 1 mln euro kary, a Parlament Europejski – 100 mln euro) euro kary albo 2% rocznego obrotu firmy. Taką odpowiedzialność przewiduje projekt rozporządzenia UE o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych.

Możliwe, że rozporządzenie zacznie obowiązywać, jako uniwersalne prawo dla wszystkich krajów członkowskich UE, za około trzy lata. Można by powiedzieć, że to jeszcze nie teraz i nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Jednak już obecnie przetwarzanie i ochrona danych, zwłaszcza wrażliwych, między innymi dotyczących stanu zdrowia, wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a konsekwencje za naruszenia w tym zakresie pociągają za sobą duże straty i konsekwencje, również finansowe. Zobacz jakie?

Pozostało jeszcze 79 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Słowa kluczowe:
dane osobowe