Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony sanepidu. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo higieniczne i prawidłowo opracować procedury sanitarne.

Zapobieganie zakażeniom

Choroba zakaźna

Co wpisać w formularzu zgłoszenia zakażeń i chorób zakaźnych do sanepidu

Jak wypełniać formularz ZLK-1 służący do zgłoszenia zakażeń i chorób zakaźnych? Co trzeba koniecznie w nim wpisać, a jakie dane można pominąć?

Szczepienie

Procedura zgłaszania i korygowania NOP-ów – przedłużenie dotychczasowych zasad

Do końca roku 2023 przewidziano możliwość kontynuowania obecnego sposobu zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz korygowania tego zgłoszenia. W związku z tym przypominamy, jak wygląda dotychczasowa procedura.

dzieci

Karty szczepień dla dzieci z Ukrainy: czy należy je zakładać

Czy dzieci muszą być szczepione zgodnie z polskim kalendarzem szczepień i co w przypadku gdy nie mają dokumentacji potwierdzającej, że były szczepione? Czy musimy wydawać karty szczepień dzieciom szczepionym w Polsce, jeśli nie mają ukraińskich? W jaki sposób możemy udokumentować szczepienia?

Wymogi sanepidu i kontrole

procedury higieniczne

O czym trzeba pamiętać, opracowując procedury mycia i dezynfekcji powierzchni 

Opracowując procedury mycia i dezynfekcji w szpitalu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że czynności te powinny być przeprowadzane rzetelnie, zgodnie z wiedzą personelu medycznego w tym zakresie. Sprawdź, czego nie można pominąć, przygotowując procedury mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych.

Gabinet lekarski

Na co zwrócić uwagę, urządzając gabinet lekarski w mieszkaniu

Planując gabinet lekarski w pomieszczeniach mieszkalnych, nie należy zapomnieć o powiadomieniu organów nadzoru budowlanego w tym zakresie. Zobacz, co Ci może grozić w przypadku braku takiego powiadomienia.

NOP

7 ważnych zasad, które zabezpieczą placówkę medyczną przez niezgłaszaniem niepożądanych odczynów poszczepiennych

Jako zarządzający placówką medyczną jesteś zobowiązany do wykonywania obowiązków w sferze zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie będzie prowadzenie rozmów czy szkoleń uświadamiających z lekarzami na ten temat. Sprawdź, jak wygląda procedura zgłaszania NOP i czy masz inne obowiązki z tym związane.

Akredytacja i ISO

Jakość w medycynie

Rząd przyjął ustawę o jakości, ale 1 stycznia 2023 r. nie jest realnym terminem na jej wejście w życie

Zarządzający placówkami medycznymi uważnie śledzą zmiany w projektowanej ustawie jakościowej, chcąc jak najlepiej przygotować się do czekających ich nowych obowiązków. Mimo przesunięcia realizacji niektórych zadań czasu na wdrożenie nowych jest niewiele, a pytań i niejasności dużo. Co czeka placówki medyczne?

Personel medyczny

Jak wykorzystać ISO w zarządzaniu personelem

Menedżerowie placówek medycznych mogą szukać podpowiedzi, jak przyciągać, pozyskiwać, oceniać i rekrutować ludzi w normie ISO 30405:2016. Koncentruje się ona na kluczowych procesach i praktykach. ISO 30405:2016 może być stosowana przez każdą organizację, niezależnie od jej typu i wielkości.

Medycyna

Ustawa o jakości. Co czeka szpitale?

Szpitale po wejściu w życie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta będą musiały wdrożyć wiele rozwiązań poprawiających jakość zarówno na poziomie klinicznym, konsumenckim, jak i zarządczym. Czy będą w stanie dostosować się do nowych wymagań ustawy o jakości?