Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony sanepidu. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo higieniczne i prawidłowo opracować procedury sanitarne.

Zapobieganie zakażeniom

Sterylizacja narzędzi

Co powinna zawierać procedura chroniąca przed zakażeniami

Niewłaściwy stan sanitarny w placówce, niedostateczna sterylizacja sprzętu, brak nadzoru epidemiologicznego, naruszenie norm higieny przez personel to główne zaniedbania prowadzące do zakażeń. Skutecznym narzędziem ograniczającym takie przypadki jest dobrze działający system zwalczania i zapobiegania zakażeń. Sprawdź, jak opracować tę procedurę.

Stan epidemii

Stan zagrożenia epidemicznego – czym się różni od stanu epidemii

Przepisy regulujące sytuację spowodowaną COVID-19 nie są jednolite i pojawia się wiele wątpliwości związanych np. z częściowym uchylaniem niektórych zapisów ustawowych. Sprawdź, co dla placówek medycznych zmieniło uchylenie stanu epidemii.

zapobieganie zakażeniom szpitalnym

Zakażenia szpitalne – jak je minimalizować

System zapobiegania zakażeniom szpitalnym nie funkcjonuje skutecznie. Jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – tak często wynika z kontroli NIK. Sprawdź, jakie nieprawidłowości stwierdza się cyklicznie i uniknij ich w swojej placówce.

Wymogi sanepidu i kontrole

Aparat RTG

Jak dostosować procedury radiologiczne do nowych wymogów

Placówki medyczne muszą w swojej działalności wziąć pod uwagę nowe regulacje dotyczące wzorcowych medycznych procedur radiologicznych dla standardowych ekspozycji medycznych i szczegółowych medycznych procedur radiologicznych. Oto nowe wymogi.

Aparatura medyczna

Nowe wymogi dotyczące wyposażenia i personelu dla radioterapii

Placówki medyczne do 20 kwietnia 2022 r. muszą się dostosować do wymogów dotyczących wyposażenia i personelu wymaganych przy radioterapii i leczeniu za pomocą produktów radiofarmaceutycznych. Sprawdź, co zmieniło nowe rozporządzenie.

RTG

Nowe wymagania dla urządzeń radiologicznych od 2022 roku

Placówki medyczne muszą dostosować do nowych wymagań urządzenia radiologiczne i pomocnicze, a także liczbę i kwalifikacje personelu zaangażowanego w radiologiczne procedury medyczne. Mają na to czas do 20 marca 2022 r. Poznaj najnowsze zmiany. 

Akredytacja i ISO

Medycyna

Jakość usług medycznych – jakie działania wpłyną na jej zwiększenie

Jakość powinna wpisywać się w strategię każdej placówki medycznej. Punktem wyjścia do poprawy jakości usług medycznych może być kilka istotnych usprawnień. Zobacz, jakie proste działania warto podjąć już teraz. 

jakość

Jest projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia

Wewnętrzny system zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, udzielanie przez NFZ akredytacji w ochronie zdrowia czy autoryzacja szpitali to propozycje rozwiązań, które znalazły się w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, jakie zmiany są planowane.

Akredytacja

Czy akredytacja poprawia jakość w placówce

Szefowie placówek medycznych, decydując się na wdrożenie akredytacji, liczą na podniesienie jakości udzielania świadczeń zdrowotnych i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Czy tak rzeczywiście jest, sprawdziła NIK. Poznaj wyniki tej kontroli.