Piotr Warczynski

Piotr Warczyński: Ustawę o jakości warto dopracować

Mamy do czynienia z centralizacją systemu ochrony zdrowia. Jej konsekwencją na pewno nie będzie tworzenie wyspecjalizowanych, niezależnych agencji, oceniających jakość i wskazujących kierunki działań, poprawiających efektywność leczenia i bezpieczeństwo pacjentów – mówi dr Piotr Warczyński, były wiceminister zdrowia. Sprawdź, co warto dopracować w ustawie o jakości w ochronie zdrowia. 

Urszula Szybowicz

Urszula Szybowicz: Wprowadzenie opieki koordynowanej to konieczność

Wprowadzenie opieki koordynowanej to jedyne wyjście, aby realnie wpływać na zdrowie społeczeństwa. Dlatego warto tworzyć konsorcja koordynowanej ochrony zdrowia konkurujące o wartość dla pacjenta - mówi Urszula Szybowicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Koordynowanej Ochrony Zdrowia.

wywiad z Katarzyna Gumienny

Katarzyna Gumienny: Zarządzanie ryzykiem to fundament naszej działalności

Zarządzanie ryzykiem jest świadectwem kultury organizacyjnej, kultury osób zarządzających i odpowiedzialności. Poznaj dobre praktyki Serafin Clinic w Gliwicach związane z zarządzaniem ryzykiem i dowiedz się, jak takie podejście pomaga w zarządzaniu. Rozmowa z Katarzyną Gumienny, dyrektorem ds. organizacyjnych Serafin Clinic w Gliwicach.

Robert Mołdach

Robert Mołdach: Kluczowy obszar, który wymaga zmiany, to opieka szpitalna

Najcenniejszym zasobem systemu ochrony zdrowia jest czas profesjonalistów medycznych, wspieranych przez personel niemedyczny. O tym, w jakim kierunku powinna pójść transformacja opieki zdrowotnej, mówi Robert Mołdach, prezes Instytutu Zdrowia i Demokracji.

Maria Budzyńska

Maria Budzyńska: Nasza przychodnia dba o komfort pacjentów 

Kontynuujemy tradycje dawnego obwodu lecznictwa kolejowego, który adresował usługi medyczne do pracowników kolei i ich rodzin. Po likwidacji obwodu postanowiliśmy spróbować sił w prowadzeniu własnej przychodni – mówi Maria Budzyńska, kierowniczka NZOZ MED-KOL w Lublinie.

W. Andrusiewicz_Ministerstwo Zdrowia

Wojciech Andrusiewicz: Resort zdrowia wspiera szpitale w czwartej fali pandemii

Bezpieczeństwo pracowników podmiotów leczniczych, umożliwienie konsultacji psychologicznych osobom, które tego potrzebują, czy prowadzenie przejrzystej polityki komunikacyjnej w placówce są kluczowe w sytuacji, gdy rośnie liczba zachorowań na COVID-19. Sprawdź, jak resort zdrowia wspiera szpitale w czwartej fali pandemii. 

Marlena Stradomska

Marlena Stradomska: Teraz jest czas, aby zadbać o wsparcie emocjonalne pracowników medycznych

Przed zarządzającymi placówkami medycznymi ogromne wyzwanie - czwarta fala pandemii koronawirusa. Na jakie zagadnienia dyrektorzy szpitali i przychodni powinni zwrócić szczególną uwagę, by w kolejnym kryzysie pandemicznym zapewnić pracownikom maksimum komfortu psychofizycznego? 

Dodatki covidowe: Krystian Krasowski

Krystian Krasowski: Dodatki covidowe dla personelu niemedycznego to nasz sukces

Personel niemedyczny w równym, a może nawet większym stopniu niż lekarze i pielęgniarki, jest narażony na zakażenie COVID-19 - mówi Krystian Krasowski, inicjator i koordynator projektu „Personel Pomocniczy w Ochronie Zdrowia”. Wywalczyliśmy dodatki covidowe dla tej grupy pracowników.

Ligia Kornowska

Ligia Kornowska: Kodeks branżowy ma kluczowe znaczenie dla zarządzania zagadnieniami RODO

UODO pozytywnie zaopiniował Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia złożony przez Polską Federację Szpitali. To jeden z dwóch pierwszych kodeksów branżowych w ochronie zdrowia przyjętych w naszym kraju. Co z tego wynika dla placówek medycznych? Czy warto już stosować postanowienia kodeksu? Rozmowa z Ligią Kornowską, dyrektor zarządzającą Polskiej Federacji Szpitali.

Mariusz Nowak

Mariusz Nowak: Jakie zarządzanie daje realną szansę na rozwiązanie problemów

Możliwość dogłębnego poznania problemów na danym stanowisku i realnej szansy ich rozwiązania daje kontakt z pracownikami w naturalnym środowisku pracy. Pozwala to na dotarcie do źródłowych problemów i jest znacznie bardziej efektywne niż typowe zarządzanie „zza biurka”. Sprawdź, co jeszcze się sprawdza w Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.