Arkadiusz_Lendzion_Wywiad

Arkadiusz Lendzion: Jak UCK w Gdańsku rozwija e-usługi

Chory z nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą, po pierwszorazowej stacjonarnej wizycie, będzie mógł wpisywać wyniki pomiarów do systemu. Na ich podstawie lekarz zdecyduje, kiedy pacjent osobiście powinien zjawić się w poradni - rozmowa z Arkadiuszem Lendzionem, zastępcą dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Tomasz Warchał

Mateusz Warchał: W czasie epidemii trzeba wyjątkowo dbać o personel

Pracownik niedoinformowany jest zestresowany, żyje w lęku, który będzie eskalowany przez napięcie emocjonalne. Dlatego pracodawca, niezależnie od tego, czy jest to sam dyrektor, czy osoba przez niego upoważniona, powinien na bieżąco przekazywać istotne dla lekarzy i personelu wspierającego informacje, ale także wyjaśniać sposoby wdrażania np. nowych uregulowań prawnych w placówce. Rozmowa z MATEUSZEM WARCHAŁEM, specjalistą prawa pracy i ekspertem ds. ochrony zdrowia.

Jarosław Fedorowski

Jarosław Fedorowski: Jak skuteczniej walczyć z pandemią koronawirusa

Koncepcja szpitali tymczasowych wynika z dynamiki rozwoju pandemii. Są wyraźne zalecenia, aby relokować pacjentów, tworzyć dodatkowe miejsca, odciążyć zatłoczone szpitale. To, co obecnie niezmiernie istotne, to konieczność rozważenia roli szpitala tymczasowego w odniesieniu do sytuacji epidemicznej na terenie konkretnej aglomeracji. Rozmowa z prof. JAROSŁAWEM J. FEDOROWSKIM, prezesem Polskiej Federacji Szpitali.

Andrzej Romańczuk

Andrzej Romańczuk: Otrzymaliśmy respiratory z Niemiec

Starosta włodawski zaangażował się w pomoc szpitalowi powiatowemu w zakresie pozyskania sprzętu do leczenia pacjentów z COVID-19. To przykład dobrej współpracy na linii organ założycielski – dyrekcja – mów Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, przedstawiciel organu założycielskiego SPZOZ we Włodawie.

Agnieszka Kister

Agnieszka Kister: E-zdrowie rozwija się bardzo dynamicznie

E-rozwiązania są niezbędne w systemie ochrony zdrowia. Pokazała to m.in. epidemia wirusa SARS-CoV-2. Bez e-recepty, e-wizyty i teleporady oraz aplikacji Internetowe Konto Pacjenta czy gabinet.gov.pl system ochrony zdrowia nie byłby w stanie funkcjonować – rozmowa z Agnieszką Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Piotr Soszyński

Piotr Soszyński: Pandemia pokazała, że trzeba działać elastycznie

Musieliśmy, jako Medicover, podobnie jak wiele innych placówek medycznych, szybko dostosować sposób działania oraz model opieki do tej zaskakującej i nieoczekiwanej sytuacji, jaką okazała się być pandemia wirusa SARS-CoV-2 - rozmowa z dr. PIOTREM SOSZYŃSKIM, dyrektorem ds. medycznych Medicover sp. z o.o.

Bozena_Janicka

Bożena Janicka: Jak przebiega diagnostyka pacjentów podejrzanych o zakażenie COVID-19

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zaczęli odgrywać kluczową rolę w diagnostyce COVID-19, zlecają m.in. testy na koronawirusa za pomocą teleporady. Jak przeciwdziałanie epidemii wygląda w praktyce lekarza rodzinnego - rozmowa z dr BOŻENĄ JANICKĄ, prezesem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Slawomir Wysocki

Sławomir Wysocki: Jak zorganizować pracę placówki w czasie pandemii COVID-19

Odpowiednia organizacja pracy może zabezpieczyć personel i pacjentów przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Pacjent powinien np. przed przyjęciem odpowiadać na pytania ankietowe zadawane przez wideodomofon. Jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie, że może być zakażony COVID-19, jest kierowany do zakaźnej izby przyjęć. Jak zarządzać szpitalem w okresie epidemii – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

Andrzej Sapiński

Andrzej Sapiński: Jak zmniejszać ryzyko zakażeń

Kontrola temperatury za pomocą kamer termowizyjnych i dezynfekcja rąk, a także zakaz odwiedzin, to obostrzenia, które stosuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku. Co jeszcze pomaga w walce z wirusem COVID-19? Rozmowa z ANDRZEJEM SAPIŃSKIM, prezesem WSS im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Jarosław Pinkas

Jarosław Pinkas: Jak minimalizować ryzyko zranień i zakłuć

W Polsce liczba zakłuć i zranień wśród personelu medycznego wciąż jest bardzo duża. Dlaczego tak się dzieje? Co nas gubi – brak procedur, szkoleń, rutyna czy niedostatek nowych technologii? Rozmowa z dr hab. n. med. Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym.