Andrzej Romańczuk: Otrzymaliśmy respiratory z Niemiec

/appFiles/site_102/images/autor/ZQGhpVtKd6aMSgi.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 8 marca 2021
Andrzej Romańczuk: Otrzymaliśmy respiratory z Niemiec

Starosta włodawski zaangażował się w pomoc szpitalowi powiatowemu w zakresie pozyskania sprzętu do leczenia pacjentów z COVID-19. To przykład dobrej współpracy na linii organ założycielski – dyrekcja – mów Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, przedstawiciel organu założycielskiego SPZOZ we Włodawie.

Pana inicjatywa – prośba i otrzymana pomoc z Niemiec – spotkała się z szerokim odzewem, nie tylko ze strony mediów, lecz także samorządów, które – podobnie jak Starostwo Powiatowe i SPZOZ we Włodawie – borykają się z bieżącymi problemami z pozyskaniem odpowiedniego sprzętu i środków ochrony. Kolejne samorządy regionalne i lokalne, a także dyrekcje konkretnych placówek medycznych apelują o pomoc do partnerskich landów niemieckich lub pisząc pisma do konsulatów niemieckich w Polsce, np. w Krakowie. Czy spodziewał się Pan takiego zainteresowania nie tylko problemem SPZOZ we Włodawie, lecz także zasięgiem podjętej inicjatywy?

Oczywiście, że nie. Natomiast przyznam, że byłem zaskoczony – i co jasne, bardzo wdzięczny – gdy SPZOZ otrzymał konkretną pomoc od wojewody lubelskiego, Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych. Dzięki dotacji 1,5 mln zł od wojewody lubelskiego udało się naprawić tlenociąg, z kolei 1,8 mln zł z Ministerstwa Zdrowia pomogło w wyposażeniu szpitala – części przeznaczonej na oddział covidowy – w niezbędny sprzęt, w tym aparaty RTG i EKG. Agencja Rezerw Materiałowych przekazała nam respiratory – na początek lutego SPZOZ jest dobrze wyposażony, co pozwala nam w miarę spokojnie realizować świadczenia medyczne, zarówno dla pacjentów covidowych, jak i tych, którzy wymagają pomocy z powodu innych schorzeń.

Pacjenci SPZOZ we Włodawie są bezpieczni, natomiast personel medyczny, zwłaszcza na „pierwszej linii frontu” musi być wyposażony w środki ochrony osobistej. Jak udaje się zapewnić właściwe warunki pracy dla pracowników szpitala?

Na początku pandemii wszystkiego brakowało, teraz mamy odpowiednie zasoby, co pozwala spokojniej patrzeć w najbliższą przyszłość. Przy okazji chciałbym wspomnieć, że powiat włodawski, gdy mieliśmy do czynienia z rozwojem pierwszej fali epidemii, przeznaczył środki finansowe na zakup testów przesiewowych dla pracowników szpitala – testowanie było wówczas koniecznością.

Dziś jest szansa na ochronę dzięki szczepieniu personelu medycznego. Ale oczywiście środki ochrony osobistej i zabezpieczenie w postaci reżimu sanitarnego są bezwzględnie konieczne także w sytuacji, gdy personel szpitala przyjmie już obie dawki szczepionki.

Właściwe warunki pracy to także komfort psychiczny pracowników. Czy jest możliwość wsparcia psychologicznego dla medyków pracujących na oddziale covidowym?

Trzy lata temu utworzyliśmy we Włodawie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, którego celem jest pomoc w sytuacjach kryzysu psychicznego dla wszystkich potrzebujących, także personelu SP ZOZ. W czasie pierwszej i kolejnej fali pandemii Centrum prowadziło swoją działalność, oczywiście w warunkach bezpiecznych dla pacjentów oraz pracowników, świadcząc porady online. Podobnie jest obecnie.

Zdajemy sobie sprawę, jako starostwo, ze znaczenia dobrostanu psychicznego zarówno dla personelu medycznego, jak i stanu zdrowia pacjentów oraz ich rodzin. Dlatego zapewniamy stałe dyżury pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego także w obecnym, trudnym czasie.

Pozostało jeszcze 61 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.