Andrzej Sapiński: Jak zmniejszać ryzyko zakażeń

/appFiles/site_102/images/autor/ZQGhpVtKd6aMSgi.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 21 sierpnia 2020
Andrzej Sapiński: Jak zmniejszać ryzyko zakażeń

Kontrola temperatury za pomocą kamer termowizyjnych i dezynfekcja rąk, a także zakaz odwiedzin, to obostrzenia, które stosuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku. Co jeszcze pomaga w walce z wirusem COVID-19? Rozmowa z ANDRZEJEM SAPIŃSKIM, prezesem WSS im. Janusza Korczaka w Słupsku.

WSS nie odnotował dotąd żadnego przypadku koronawirusa. Jak to możliwe, że udało się uniknąć zakażeń w sytuacji, gdy wiele placówek medycznych w Polsce ma problemy z infekcjami wśród personelu czy pacjentów?

Prawdą jest, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku nie odnotowaliśmy dotąd żadnego zachorowania na COVID-19 wśród personelu medycznego. Myślę, że w tej sprawie zadecydowało o tym kilka czynników. Po pierwsze obszar województwa pomorskiego charakteryzował się niskim poziomem zachorowalności na SARS-CoV-2 z powodu stosunkowo niedużego zagęszczenia ludności na kilometr kwadratowy powierzchni. W województwie pomorskim to liczba 127 osób, w śląskim 369 osób, w małopolskim 223, a w mazowieckim 151 osób. Ponadto ludność zamieszkująca obszar działania naszego szpitala sumiennie poddawała się wszelkim rygorom i zaleceniom wprowadzonym w czasie pandemii, co w znaczący sposób ograniczyło kontakty i możliwość przenoszenia się wirusa między ludźmi.

Pozostało jeszcze 87 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.