Bartłomiej Wnuk: E-zdrowie – na jakim etapie jesteśmy

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 4 lipca 2019
Bartłomiej Wnuk: E-zdrowie – na jakim etapie jesteśmy

Pod koniec każdego okresu wdrożeniowego pojawia się najwięcej wątpliwości i pytań. Dlatego rozłożenie w czasie przygotowań i wcześniejsza informatyzacja placówek pozwoli sprawnie reagować na problemy i uniknąć trudności z osiągnięciem gotowości do użytkowania systemu e-zdrowie w terminie - r ozmowa z BARTŁOMIEJEM WNUKIEM, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Cieszymy się, że wiele placówek deklaruje chęć dołączenia do systemu e-recepty. Na jakim etapie jest obecnie proces informatyzacji ochrony zdrowia - co już udało się wykonać, jakie zadania jeszcze czekają na realizację?

CSIOZ odpowiada za budowę i rozwój narzędzi IT wspierających funkcjonowanie systemu e-zdrowia w Polsce. Ich skuteczne wdrożenie odgrywa decydującą rolę w poprawie jakości usług medycznych.

W ramach największego z obecnie realizowanych projektów P1 wdrażamy kluczowe dla pacjentów e-usługi: Internetowe Konto Pacjenta czy e-receptę. W najbliższej przyszłości udostępnimy kolejne funkcjonalności: e-skierowanie i wymianę Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

To oczywiście nie jedyne znaczące przedsięwzięcia z obszaru informatyzacji ochrony zdrowia.

Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o projekcie e-krew. Jego celem jest zinformatyzowanie procesu zarządzania zapotrzebowaniem podmiotów leczniczych na krew i jej składniki, niezbędne do ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Prowadzimy również intensywne prace nad kompleksowym rozwiązaniem dla Poltransplantu, podmiotu publicznego, odpowiadającego za obszar transplantologii w Polsce.

Podjęliśmy także działania zmierzające do refaktoringu rejestrów medycznych i przepisania ich na nową platformę, co docelowo pozwoli na obniżenie kosztów budowy nowych i rozwoju istniejących rejestrów.

Z pierwszym dniem kwietnia tego roku uruchomiliśmy Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Jest to kluczowe narzędzie, które wspiera takie instytucje, jak Główny Inspektorat Farmaceutyczny czy Ministerstwo Zdrowia w prowadzeniu efektywnej polityki lekowej państwa. W ramach systemu zbierane są i przetwarzane dane o obrocie produktami leczniczymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobami medycznymi.

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 73% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.