Bożena Janicka: Jak przebiega diagnostyka pacjentów podejrzanych o zakażenie COVID-19

/appFiles/site_102/images/autor/ZQGhpVtKd6aMSgi.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 9 listopada 2020
Bożena Janicka: Jak przebiega diagnostyka pacjentów podejrzanych o zakażenie COVID-19

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zaczęli odgrywać kluczową rolę w diagnostyce COVID-19, zlecają m.in. testy na koronawirusa za pomocą teleporady. Jak przeciwdziałanie epidemii wygląda w praktyce lekarza rodzinnego - rozmowa z dr BOŻENĄ JANICKĄ, prezesem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, lekarz rodzinny:

Lekarze POZ wciąż udzielają w większości porad medycznych zdalnie. Ta forma kontaktu z pacjentem zyskała w czasie pandemii spore grono zwolenników, zarówno wśród lekarzy rodzinnych, jak i pacjentów.

Spotykam się ze stwierdzeniem, że POZ są zamknięte – my pracujemy w formule „otwarte inaczej”. Wykonujemy nasze obowiązki względem pacjentów, udzielając teleporad – w pracy wspiera nas fachowy personel – pielęgniarki i położne, które przyjmują zapotrzebowanie pacjenta na wypisanie recepty, skierowania lub pomoc lekarską.

Jeżeli w wyniku rozmowy telefonicznej okaże się, że pacjent wymaga konsultacji osobistej, otrzymuje taką po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę w przychodni - mówi Bożena Janicka.

Pozostało jeszcze 87 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.