Bożena Janicka: Jak przebiega diagnostyka pacjentów podejrzanych o zakażenie COVID-19

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zaczęli odgrywać kluczową rolę w diagnostyce COVID-19, zlecają m.in. testy na koronawirusa za pomocą teleporady. Jak przeciwdziałanie epidemii wygląda w praktyce lekarza rodzinnego - rozmowa z dr BOŻENĄ JANICKĄ, prezesem Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, lekarz rodzinny:
Lekarze POZ wciąż udzielają w większości porad medycznych zdalnie. Ta forma kontaktu z pacjentem zyskała w czasie pandemii spore grono zwolenników, zarówno wśród lekarzy rodzinnych, jak i pacjentów.
Spotykam się ze stwierdzeniem, że POZ są zamknięte – my pracujemy w formule „otwarte inaczej”. Wykonujemy nasze obowiązki względem pacjentów, udzielając teleporad – w pracy wspiera nas fachowy personel – pielęgniarki i położne, które przyjmują zapotrzebowanie pacjenta na wypisanie recepty, skierowania lub pomoc lekarską.
Jeżeli w wyniku rozmowy telefonicznej okaże się, że pacjent wymaga konsultacji osobistej, otrzymuje taką po uprzednim umówieniu się na konkretną godzinę w przychodni - mówi Bożena Janicka.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem za pośrednictwem redakcji
- Bazę 3000 porad ekspertów, gotowych wzorów dokumentów i procedur
Jeśli masz już konto
Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.
Podobne artykuły
Zobacz również
Konferencje i szkolenia
