Janusz Cieszyński: Informatyzacja przyniesie wiele korzyści placówkom medycznym

/appFiles/site_102/images/autor/teABKH5WjxzaXdm.jpeg

Autor: Bogdan Kowalski

Dodano: 27 sierpnia 2019
Janusz Cieszyński: Informatyzacja przyniesie wiele korzyści placówkom medycznym

Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie szansą na antybiurokratyczną rewolucję również w przypadku pracy lekarzy - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację systemu ochrony zdrowia. Jego zdaniem wdrażane dzisiaj projekty e-recepta i e-skierowanie zaczną funkcjonować w wyznaczonych terminach.

Rozmowa z Januszem Cieszyńskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, który odpowiada za informatyzację, projekty finansowane ze środków UE i spółki w nadzorze właścicielskim ministra zdrowia

Proces informatyzacji trwa w Polsce od kilkunastu lat. Na jakim etapie jesteśmy dzisiaj?

Informatyzacja systemu ochrony zdrowia zaczęła się od części szarej, a więc związanej z rozliczeniami placówek z NFZ. Płatnik chciał mieć informację, w jaki sposób wykorzystywane są jego środki i miał argumenty, aby przekonać świadczeniodawców, żeby pewne informacje przekazywali mu w formie elektronicznej. Teraz przeszliśmy do informatyzacji części białej systemu ochrony zdrowia, a więc do tego, co się dzieje na linii pacjent-lekarz. I to jest kolejne bardzo poważne wyzwanie.

Pozostało jeszcze 90 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.