Jarosław Pinkas: Jak epidemia COVID-19 zmienia funkcjonowanie placówek zdrowia

/appFiles/site_102/images/autor/9bf1Acdhjqg0DGs.jpeg

Autor: Barbara Mietkowska

Dodano: 21 lipca 2020
Jarosław Pinkas: Jak epidemia COVID-19 zmienia funkcjonowanie placówek zdrowia

Od wielu lat mamy procedury dotyczące postępowania w zwalczaniu chorób zakaźnych. Jeśli chcemy mówić o bezpieczeństwie epidemiologicznym w placówkach medycznych, dużych i tych najmniejszych, nie pozostaje nam nic innego, jak ich przestrzeganie - rozmowa z Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Panie ministrze, pandemia COVID-19 postawiła przed ochroną zdrowia i całym społeczeństwem nowe wyzwania. Jak dzisiaj radzimy sobie z sytuacją?

Całkiem dobrze. Przede wszystkim mamy ograniczoną liczbę zachorowań. Szpitale są przygotowane do przyjmowania pacjentów, świadczenia medyczne odmrożone i bezpieczne. Nauczyliśmy się przeprowadzać je w odpowiednim reżimie sanitarnym. Placówki medyczne mają jasne wytyczne, jak postępować z pacjentami, także mającymi objawy COVID-19. Przez ostatnie miesiące przejrzeliśmy i poprawiliśmy istniejące procedury oraz stworzyliśmy wiele nowych dostosowanych do sytuacji. Społeczeństwo również zrozumiało, że dyscyplina sanitarna, noszenie maseczek, mycie rąk i dystans popłacają. Zapewne mamy jeszcze wiele do zrobienia i cały czas pracujemy nad optymalizacją procedur sanitarno-epidemicznych.

Pozostało jeszcze 91 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.