Łukasz Szyntor: Realizujemy specjalistyczne programy projakościowe

/appFiles/site_102/images/autor/ZQGhpVtKd6aMSgi.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 6 listopada 2017
Łukasz Szyntor: Realizujemy specjalistyczne programy projakościowe

Zdarzenia niepożądane związane z przyjmowaniem leków występują co najmniej u kilku procent pacjentów i bywają niebezpieczne. Dlatego placówka w Gryficach już na etapie przyjęcia pacjenta do szpitala weryfikuje alergie m.in. na leki i lateks - Rozmowa z ŁUKASZEM SZYNTOREM, rzecznikiem prasowym Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach.

SPZZOZ w Gryficach działa, bazując na wieloletnim doświadczeniu, i wykorzystuje potencjał m.in. szpitala w Gryficach. Wspiera także działalność okolicznych placówek medycznych w zapewnieniu najwyższej jakości świadczeń medycznych dla pacjentów. Realizuje np. program bezpiecznego leczenia zabiegowego pacjentów z potwierdzoną nadwrażliwością na latex. Na czym polega to przedsięwzięcie? 

Od kilku lat szpital w Gryficach zapewnia wykonywanie procedur operacyjnych w środowisku bezlateksowym. Już na etapie przyjęcia pacjenta do szpitala, podczas wywiadu lekarskiego, weryfikujemy różne alergie m.in. na leki i lateks. Zebrane dane odnotowujemy w dokumentacji medycznej papierowej oraz w systemie informatycznym szpitala. System w przypadku edycji danych podczas planowania dalszego leczenia, w tym zabiegów operacyjnych informuje personel szpitala o danym uczuleniu u pacjenta. Dzięki temu personel medyczny - wiedząc o pacjencie z nadwrażliwością na lateks – przygotowuje sale operacyjne do zabiegu, w tym zabezpiecza aparaturę medyczną, sprzęt jednorazowy i leki wolne od lateksu. Oczywiście taki sprzęt odpowiednio wcześniej pozyskujemy w drodze przetargów, w których SIWZ jasno wskazuje na obowiązek dostarczania produktów wolnych od lateksu. Dzięki temu pacjenci zagrożeni anafilaksją przez kontakt z lateksem mogą być bezpiecznie hospitalizowani i leczeni w szpitalnym oddziale ratunkowym, oddziale intensywnej terapii, oddziałach chirurgicznym, ginekologicznym i w razie potrzeby pozostałych.

Pozostało jeszcze 77 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Słowa kluczowe:
dobre praktykiwywiad