Tamara Barganowska: konieczna jest szybka pomoc w kryzysie

/appFiles/site_102/images/autor/ZQGhpVtKd6aMSgi.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 6 sierpnia 2020
Tamara Barganowska: konieczna jest szybka pomoc w kryzysie

W czasie próby okazuje się, kto jest rzeczywiście odpowiedzialny, kto zdecydował się pracować w służbie zdrowia z powołania, dla kogo liczy się drugi człowiek w potrzebie. Przyszedł czas weryfikacji, lecz nie oceny - rozmowa z TAMARĄ BARGANOWSKĄ, prezes NZOZ Centrum Psychiatrii w Malborku.

Czy przez minione lata zwiększyła się liczba pacjentów NZOZ Centrum Psychiatrii wymagających pomocy psychiatrycznej? Jakie są najczęstsze problemy pacjentów i jakie metody leczenia są najczęściej wykorzystywane w terapii?

NZOZ Centrum Psychiatrii od ponad dwudziestu lat opiekuje się chorymi z problemami natury psychicznej. Od początku XXI wieku obserwujemy stały wzrost liczby osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej. Obserwuje się przyrost rozpoznań właściwie każdej jednostki chorobowej. Zgłasza się coraz więcej młodych ludzi z psychozami. Można to łączyć z używaniem dopalaczy z alkoholem, narkotyków. Mamy przyrost depresji, co często jest spowodowane reakcją na sytuację życiową, warunki bytu, brak nadziei na poprawę losu, nieustanną pogonią za podniesieniem standardów czy sukcesem. Również ze względu na starzenie się społeczeństwa, dłuższe życie znamiennie przybywa chorych z otępieniem. Starsi ludzie, często nie mając wsparcia w zapracowanych członkach rodziny, popadają w depresję.

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.