Zarządzanie placówką medyczną wymaga od menedżerów nie tylko znajomości przepisów, ale także wszechstronnej wiedzy i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów. Dowiedz się, jak doskonalić umiejętności w tym obszarze.

Praktycy radzą

Krystyna Walendowicz

Krystyna Walendowicz: Sukces finansowy Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem: koszty, dofinansowania i innowacje

Utrzymanie przez lata dodatniego wyniku finansowego Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. S. Jasińskiego w Zakopanem jest możliwe dzięki racjonalności kosztów, zdolności do pozyskiwania zewnętrznego dofinansowania oraz innowacyjnych pomysłów na rozwijanie oferty. Poznaj dobre praktyki, które przyczyniają się do utrzymania stabilności finansowej szpitala, i plany rozwoju na przyszłość.  Rozmowa z Krystyną Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego im. S. Jasińskiego w Zakopanem.

Radoslaw_Starownik

Dr n. med. Radosław Starownik: Wypracowaliśmy zadowalający dla pracowników system wynagrodzeń

Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie aktywnie dąży do rozwiązania sporów zbiorowych z pracownikami medycznymi, stworzył w tym celu zespoły ds. opracowania systemów wynagrodzeń, które mają być sprawiedliwe i satysfakcjonujące dla wszystkich pracowników. Rozmowa z dr. n. med. Radosławem Starownikiem, dyrektorem naczelnym Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Bartłomiej Chmielowiec

Bartłomiej Chmielowiec. Jak nowy model kompensacji szkód medycznych wpłynie na działalność placówek medycznych?

Od 6 września 2023 r. w Polsce obowiązuje nowy model pozasądowego kompensowania szkód medycznych. Dowiedz się, jak wpłynie na codzienną pracę placówek medycznych, gdy pacjenci i rodziny pacjentów zyskali możliwość zgłaszania skarg do Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którym zarządza Rzecznik Praw Pacjenta. Przeczytaj wywiad z Bartłomiejem Chmielowcem, Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Obowiązki i odpowiedzialność menedżera

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Najważniejsze zmiany prawne w ochronie zdrowia – marzec 2024 roku

Rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające kursy dla dyspozytorów i koordynatorów ratownictwa medycznego ma zwiększyć efektywność ratownictwa. Egzaminy teoretyczne i praktyczne zapewnią jednolite kwalifikacje. Inne zmiany obejmują nowy rejestr zawodów medycznych, taryfy dla opieki psychiatrycznej, zasady ryczałtu dla szpitali oraz modyfikacje Narodowej Strategii Onkologicznej i w anestezjologii. Zmiany te mają poprawić jakość opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej o ważnych zmianach prawnych z marca i dostosuj do nowych wymogów!

ustawa o zawodach medycznych

Jakie zmiany wprowadza ustawa o niektórych zawodach medycznych

Ustawa z 17 sierpnia 2023 r. rewolucjonizuje obszar zawodów medycznych. W 15 specjalnościach, takich jak stomatologia czy okulistyka, wprowadza klarowne regulacje i podnosi standardy. Dla przedstawicieli tych zawodów i kandydatów korzyści są wyraźne: minimalne wymagania, rozwój zawodowy, a także odpowiedzialność zawodowa to nowa droga ku profesjonalizmowi pracowników medycznych. Przygotuj się na nowe wyzwania.

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Najważniejsze zmiany prawne w ochronie zdrowia – luty 2024 roku

W najnowszym podsumowaniu miesiąca uwagę zwracają zmiany w sektorze opieki zdrowotnej, w tym nowe czynności zawodowe dla opiekunów medycznych oraz inicjatywy mające na celu podniesienie standardów kształcenia i organizacji systemu ochrony zdrowia. Dowiedz się, jak zmiany wpłyną na placówki medyczne. Sprawdź szczegóły!

Rozwój zawodowy

koordynator badań klinicznych

Zawód koordynatora badań klinicznych: na czym polega ta praca

Jakie obowiązki w placówce medycznej ma koordynator badań klinicznych i jakie są korzyści wynikające z zatrudnienia takiej osoby np. w szpitalu?

Szkolenie

Urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla pracowników podmiotu leczniczego

Obowiązkiem każdego pracodawcy, w tym podmiotów leczniczych, jest umożliwianie i ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Co się zmieniło w nowych przepisach Kodeksu pracy w tym zakresie?

Przykładowy wywiad z pacjentem

5 kroków wywiadu lekarskiego według Calgary-Cambridge

Od strony psychologicznej wywiad lekarski to konkretne umiejętności komunikowania się z pacjentem. W takim ujęciu przed lekarzem stoją konkretne zadania podczas prowadzenia rozmowy z pacjentem, np. nawiązanie dobrej relacji, ustalenie przyczyn wizyty czy też w jasny i zrozumiały sposób przekazanie informacji. Oto szczegóły.

Zatrudnianie kierowników

zwolnienie z pracy

Zwolnienie dyrektora SPZOZ przed planowanym zakończeniem umowy

Dyrektora SPZOZ można zwolnić przed terminem, jeżeli zostaną wykazane uchybienia w jego pracy. Taki krok jest możliwy, nawet jeśli nie doszło do bezpośredniego naruszenia przepisów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje podmiot tworzący SPZOZ, który ma szerokie kompetencje nadzorcze i kontrolne wobec zakładu oraz jego dyrektora.

mobbing

Mobbing w podmiocie leczniczym: co stanowią przepisy i jak walczyć z tym zjawiskiem

Zrozumienie zjawiska mobbingu, jego form i skutków jest kluczowe, aby mu zapobiegać i zwalczać. Poznaj definicje i rodzaje mobbingu, a także konsekwencje dla ofiary i pracodawcy. Dowiedz się, jak działają polskie przepisy w tym zakresie, włącznie z konkretnymi możliwościami dochodzenia odszkodowań.

Zakaz konkurencji

W jaki sposób można wprowadzić zakaz konkurencji w placówkach medycznych

Działalność medyczna i jej prowadzenie wiążą się obecnie z wieloma specjalnymi regulacjami prawnymi, które dotyczą prawie każdej sfery jej funkcjonowania. Z perspektywy placówek medycznych oraz pracowników w nich zatrudnionych, w tym lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, istotnym problemem jest kwestia zakazu konkurencji i sposobu, w jaki może on zostać wprowadzony. Czym jest zakaz konkurencji i w jaki sposób placówki medyczne mogą go wprowadzać?

Kontrole PIP

Kontrola

Kontrola PIP w placówce – jak się przygotować

Z obowiązującego programu działania PIP na lata 2020–2024 wynika, że planowane kontrole w placówkach medycznych mają dotyczyć zarówno prawnej ochrony pracy, jak i problematyki związanej z bezpieczną pracą. Sprawdź, jak się przygotować do kontroli.

Wypadek

Zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Jakie uprawnienia musisz zapewnić poszkodowanemu?

Poszkodowany lub jego rodzina mogą wnieść zastrzeżenia do protokołu powypadkowego. Sprawdź, na co powinieneś być przygotowany i jakie praktyczne wątpliwości mogą się pojawić w tym zakresie.

kontrola

Czy możliwa jest kontrola PIP kilka razy z rzędu u tego samego pracodawcy

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła w spółce kontrolę. Zaraz po zakończeniu tej kontroli praktycznie jeszcze w tym samym miesiącu inspektorzy PIP zjawili się ponownie, aby przeprowadzać kontrolę niemal w identycznym zakresie. Czy mieli takie prawo?

Marketing

sprawne zarządzanie placówką medyczną

Sprawnie zarządzana placówka – jakie kroki musisz podjąć

Każda placówka, by móc przetrwać i rozwijać się na rynku, musi działać sprawnie. Nie wystarczy jednak zaplanować, jakie procedury należy wdrożyć, a i to często wciąż nie jest standardem. Od czego więc zacząć? 

działania wizerunkowe

Jak wzmacniać świadomość marki placówki w terenie

Uczestnictwo placówek w imprezach lokalnych, festynach rekreacyjnych o charakterze prozdrowotnym czy patronowanie podobnym wydarzeniom pomogą w skutecznym budowaniu wizerunku i dotarciu do kolejnych potencjalnych pacjentów.

ESG w placówce medycznej

Polityka ESG i zrównoważonego rozwoju w placówce medycznej – od czego zacząć

Wdrażanie polityki ESG to szansa na budowanie zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk, co przyczyni się do sukcesu organizacji w długotrwałej perspektywie. Od 2024 roku dbanie o ESG (Environmental, Social & Governance) staje się nieuniknionym krokiem. Od czego rozpocząć działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Rejestr podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych

jak założyć podmiot leczniczy

Podmiot leczniczy – niezbędne 5 kroków, aby go założyć

Podmiot leczniczy jest najpopularniejszą formą wykonywania działalności leczniczej. Sprawdź, jak krok po kroku go założyć.

rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, aktualizacja

Co grozi za nierzetelne prowadzenie rejestru podmiotów leczniczych

Na podmiocie wykonującym działalność leczniczą spoczywa obowiązek zgłaszania zmian danych do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą w ciągu 14 dni od ich powstania. Jego niedopełnienie grozi obecnie odpowiedzialnością karną i karą do 21 tys. zł. Sprawdź, jak sumiennie aktualizować rejestr.

  Jak zaktualizować kody resortowe

Jak zaktualizować kody resortowe w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą

Zmienione przepisy zobligowały podmioty lecznicze do aktualizacji kodów resortowych w księdze rejestrowej. W tym celu musisz złożyć odpowiedni wniosek do organu rejestrowego. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce.

Gospodarka odpadami

redukcja odpadów medycznych

Zrównoważone praktyki w sektorze opieki zdrowotnej: redukcja odpadów medycznych i ochrona środowiska naturalnego

Istnieje pewna gama sprzętów medycznych, które po odpowiednim przygotowaniu mogą znaleźć drugie życie. Kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy i jak długo narzędzie będzie mogło być poddane ponownemu użytkowaniu, jest sposób, w jaki zostało ono zaprojektowane. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych może prowadzić nie tylko do redukcji odpadów medycznych, lecz także do zmniejszenia kosztów i zasobów potrzebnych do produkcji.

odbiór odpadów medycznych

Utylizacja odpadów: kiedy fizjoterapeuta musi podpisać umowę na odbiór odpadów medycznych

Czy fizjoterapeuta musi podpisać umowę na odbiór odpadów medycznych, jeśli wykonuje jedynie terapię manualną i udziela konsultacji? Jedyne odpady w gabinecie to podkłady jednorazowe.

sprawozdanie o wytwarzanych odpadach w BDO

Kiedy informować o wytworzonych odpadach – sprawdź najbliższe terminy składania dokumentów

Placówki medyczne, w których wytwarzane są odpady medyczne, muszą wywiązywać się z obowiązku ich właściwego zagospodarowania. Muszą m.in. złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi do 15 marca. Sprawdź!

Zamówienia publiczne

lekarstwa

Weryfikacja leków w szpitalach – czy to wystarczający system ochrony przed sfałszowanymi produktami leczniczymi?

Fałszowanie produktów leczniczych to proceder w skali światowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 1 na 10 produktów leczniczych w krajach o niskich i średnich dochodach jest lekiem sfałszowanym. Jak rozpoznać leki sfałszowane i jak się przed nimi ustrzec?

wynagrodzenia

Zamówienia publiczne w SPZOZ: Konkurs na pracowników medycznych a wysokość dochodów

Czy pracowników medycznych udzielających świadczeń w SPZOZ, a zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia, obejmuje – zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych – zasada ograniczonej kwoty dochodów do 130.000 zł, którą mogą zarobić w ciągu roku trwania umowy?

Dyrektor

Wyłączenie odpowiedzialności kierownika za zamówienie publiczne – sprawdź, kiedy jest możliwe

Odpowiedzialność kierownika SPZOZ to m.in. właściwe prowadzenie postępowań z zakresu zamówień publicznych. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość wyłączenia odpowiedzialności kierownika SPZOZ przez powierzenie tych czynności osobie trzeciej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby wyznaczyć inną osobę do przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczeni OC placówki medycznej

Ubezpieczenie OC – czy wdrożyłeś zmiany

Wszystkie podmioty lecznicze i praktyki zawodowe mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to warunek niezbędny do założenia i funkcjonowania każdej placówki medycznej. Zapoznaj się z najnowszymi zmianami przepisów w tym zakresie i sprawdź, czy wszystkie wprowadziłeś w życie.

Ubezpieczenie OC

Czy OC obowiązkowe jest wystarczające

Zastanawiałeś się kiedyś, czy posiadanie tzw. ubezpieczenia obowiązkowego OC zabezpiecza Cię całkowicie na wypadek popełnienia błędu medycznego? I właściwie od jakich zdarzeń Cię chroni? Może myślisz, że jak je już wykupiłeś, to możesz spać spokojnie, bo jeśli coś się wydarzy to ubezpieczyciel naprawi szkodę? Co swoim zakresem obejmuje ubezpieczenie?

ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC placówki – poznaj zmiany

Nowe rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą wprowadziło zmiany dla placówek medycznych w tym zakresie. Sprawdź, co jest istotne i czy np. masz obowiązek przekazać pacjentowi swój numer polisy.