Zarządzanie placówką medyczną wymaga od menedżerów nie tylko znajomości przepisów, ale także wszechstronnej wiedzy i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów. Dowiedz się, jak doskonalić umiejętności w tym obszarze.

Praktycy radzą

RASHEL TALUKDER

Rashel Talukder: Jak przeciwdziałać kradzieżom danych wrażliwych

Społeczna świadomość zagrożeń oraz współpraca z instytucjami i organizacjami specjalizującymi się w cyberbezpieczeństwie będą kluczowymi elementami w zapewnieniu bezpieczeństwa danych w placówkach medycznych. Rozmowa z RASHELEM TALUKDEREM, dyrektorem Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu.

Krzysztof Szmigielski

Krzysztof Szmigielski: Jak ograniczyć ryzyko ataku hakerskiego w placówce medycznej

Incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie coraz więcej. Dowiedz się, w jaki sposób zminimalizować ryzyko kradzieży danych wrażliwych w placówkach medycznych i dlaczego należy organizować szkolenia dla pracowników, również online.

Ryszard Olszanowski

Ryszard Olszanowski: Istotne jest monitorowanie systemów informatycznych

Ataki hakerskie na placówki medyczne rosną, dlatego istotne jest przeszkolenie personelu i monitorowanie systemów informatycznych. Placówki medyczne mogą korzystać ze wsparcia Unii Europejskiej, jednak wymagają dostosowania do nowych technologii przy ograniczonym budżecie.

Obowiązki i odpowiedzialność menedżera

Zarządzanie zmianą

Jak zarządzać zmianą w podmiocie leczniczym?

Placówki medyczne muszą szybko przystosować się do zmieniających się przepisów. Poznaj kluczowe narzędzia potrzebne do zarządzania zmianą i dowiedz się, jak możesz zaangażować swoich pracowników, aby zminimalizować opór i odnieść sukces w tym procesie.

KONFERENCJA

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia 2024 – zaproszenie na konferencję

Jeśli jesteś menedżerem lub kierownikiem placówki medycznej i szukasz merytorycznych informacji oraz rozwiązań z zakresu organizacji i zarządzania pracą swojej instytucji, zapraszamy na V edycję Ogólnopolskiej Konferencji dla Zarządzających w Ochronie Zdrowia, która odbędzie się 29 lutego 2024 r.

Leczenie depresji

Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ

Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Rozwój zawodowy

CzatGPT

Jak CzatGPT może wesprzeć zarządzających w ochronie zdrowia

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) są coraz bardziej precyzyjne i skuteczne, co umożliwia ich realne wykorzystanie w pracy profesjonalistów, w tym lekarzy i zarządzających w ochronie zdrowia. Sprawdź, jakie konkretnie zastosowania ChatGPT może mieć w ochronie zdrowia.

Medytacja

Standard zdrowia psychicznego: jak go zastosować w praktyce

Zdrowie psychiczne pracowników stało się gorącym tematem w ciągu ostatnich kilku lat, a stresy i napięcia spowodowane pandemią COVID-19 działają jak katalizator zmian. Od czasu opublikowania ISO 45003 pojawiło się wiele pytań dotyczących tego, co oznacza pierwszy na świecie międzynarodowy standard zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Sprawdź, czym jest i dlaczego warto go wdrożyć.

Lekarze

Age diversity management – nowe wyzwanie dla placówek medycznych

Wciąż marginalizowanym tematem jest umiejętne zagospodarowywanie ekspertów z długim zawodowym stażem, w wieku 50–60 lat i starszych, z których wielu boryka się z wykluczeniem zawodowym. Jak to wygląda w placówkach medycznych?

Zatrudnianie kierowników

  Jak ustalić limit godzin nadliczbowych

Jak ustalić limit godzin nadliczbowych

Limity godzin nadliczbowych nie są uregulowane w przepisach o działalności leczniczej. Dlatego podmioty lecznicze obowiązuje normatyw tygodniowy i roczny godzin nadliczbowych określony w Kodeksie pracy, przy czym roczny limit nadgodzin może być modyfikowany.

praca zdalna

Bezpieczna praca zdalna – poznaj najważniejsze zasady

Najważniejsze zasady bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej to: bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, regularne przerwy w pracy, odpowiednie oświetlenie, właściwa postawa ciała, minimalizowanie hałasu i innych zakłóceń oraz stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie bezpiecznego oprogramowania i dbanie o prywatność danych. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy.

Lekarze

Umowy przedwstępne – dlaczego warto je stosować w ochronie zdrowia

Zatrudnianie personelu w podmiotach leczniczych jest możliwe na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego. Takie umowy, zanim będą ostatecznie zawarte, mogą być poprzedzone umowami przedwstępnymi. Te z kolei powinny określać istotne postanowienia umów docelowych. Sprawdź, jak je stosować w praktyce.

Kontrole PIP

Zdalna placa

Zdalne kontrole inspekcji pracy – czego możesz się spodziewać

W okresie epidemii koronawirusa placówki medyczne mogą się spodziewać nie tylko kontroli realizowanych w siedzibie placówki medycznej, lecz także zdalnych oraz hybrydowych. Poznaj te szczególne zasady i przygotuj się na taką ewentualność. Sprawdź, kiedy mogą być przeprowadzane zdalne kontrole inspekcji pracy.

kurs online

Przygotuj się do kontroli - polecamy nasz nowy e-kurs 

Skutki kontroli są wpisane w funkcjonowanie wszystkich placówek medycznych i często wiążą się z wysokimi karami lub zakazem prowadzenia dalszej działalności. W odpowiedzi na wiele pytań Czytelników przygotowaliśmy e-kurs pt. „Jak skutecznie obronić swoje interesy w toku kontroli placówki medycznej”. Oto szczegóły.

Protokół kontroli

Co powinien zawierać protokół kontroli

Obowiązkiem kontrolerów organów rejestrowych jest sporządzenie protokołu z kontroli. W określonych sytuacjach, gdy kierownik nie zgadza się z ustaleniami kontrolnymi, może złożyć zastrzeżenia do tego dokumentu. Sprawdź, jakie elementy powinny się znaleźć w protokole i jaka jest jego rola.

Marketing

Lekarz i social media

Czy w mediach społecznościowych należy oznaczać posty jako autopromocję?

Czy jako placówka medyczna, ukazując swoją działalność, muszę w świetle rekomendacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oznaczać posty jako „autopromocja”?

Reklama usług medycznych

Zakaz reklamy usług medycznych: jak może się promować branża medyczna

W dobie wysokiej konkurencyjności na rynku usług medycznych niezwykle istotną kwestią staje się skuteczny marketing podmiotu leczniczego bądź indywidualnej/grupowej praktyki lekarskiej. Jednak zarówno ustawa o działalności leczniczej, jak i uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej zobowiązuje świadczeniodawców do przestrzegania przepisów zabraniających reklamowania usług medycznych. Jak zatem promować swoje usługi zgodnie z prawem?

Omnibus i RODO

Zgody marketingowe a dyrektywa Omnibus: poznaj obowiązki placówek medycznych

Każdy administrator danych osobowych, który pozyskuje zgody w zakresie marketingu bezpośredniego, musi dostosować się do przepisów dyrektywy Omnibus. W przeciwnym razie nie tylko narusza przepisy RODO, lecz także dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji. Jakie są obowiązki placówek medycznych w tym zakresie?

Rejestr podmiotów leczniczych i praktyk zawodowych

rejestr podmiotów leczniczych

We wpisie do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą podasz więcej informacji

Podmioty wykonujące działalność leczniczą muszą dostosować wpisy w księgach rejestrowych do nowych wymagań znowelizowanego rozporządzenia o rejestrach. Nie zapomnij zatem, aby w ciągu najbliższych kilku miesięcy złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze i ujawnić wszystkie nowe, wymagane informacje.

kontrole wojewodów

Kontrole placówek medycznych – nowe uprawnienia wojewodów

Wojewoda może skontrolować, czy placówka zbywa produkty lecznicze lub wyroby medyczne. Jeśli to potwierdzi, może nałożyć na podmiot karę pieniężną. Jakie jeszcze nowe kompetencje zyskał organ rejestrowy?

Gospodarka odpadami

odpady

Sprawozdanie o odpadach wytworzonych w szpitalu

Do kiedy szpital musi złożyć sprawozdanie BDO? Czy konieczne jest złożenie/wypisanie pełnomocnictwa do składania sprawozdawczości podpisane przez osobę umocowaną – tj. dyrektora naczelnego szpitala? Czy sprawozdanie powinno zostać opatrzone podpisem kwalifikowanym? Jakie dane są potrzebne do złożenia sprawozdania?

odpady medyczne

Kiedy musisz wypełniać kartę ewidencji odpadów

Wytwórca odpadów medycznych jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów niepodlegających obowiązkowi uzyskania pozwolenia na wytwarzanie albo pozwolenia zintegrowanego. Czy oprócz wystawienia kart przekazania odpadów ma też obowiązek wypełniania kart ewidencji?

raport do kobize

Jak przygotować raport do KOBiZE

Jeśli korzystasz ze środowiska i Twoja działalność powoduje emisję gazów i pyłów do powietrza, masz obowiązek - niezależnie od wielkości, rodzaju prowadzonej działalności, czy stopnia szkodliwości dla środowiska – składać raporty do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Sprawdź, dlaczego musisz o tym pamiętać.

Zamówienia publiczne

Umowa z konsorcjum

Czy SPZOZ ma prawo zawrzeć umowę konsorcjum bez procedury zamówień publicznych

SPZOZ może uzyskiwać środki finansowe z innej działalności, gdy przewiduje to jego statut. Czy można go w takiej sytuacji uznać za przedsiębiorcę, który ma prawo zawrzeć z innym podmiotem gospodarczym umowę konsorcjum bez uruchamiania procedury zamówień publicznych?

Prawo

Za co odpowiada kierownik, organizując zamówienie publiczne

Sformalizowany charakter procedury zakupowej, obfitującej w liczne obowiązki leżące po stronie podmiotu zamawiającego, skutkuje tym, że rzetelne przeprowadzenie postępowania w przedmiocie udzielenia zamówienia publicznego może nastręczać poważnych problemów. Na co osoby odpowiedzialne za realizację tego rodzaju postępowań powinny zwracać szczególną uwagę, aby zminimalizować ryzyko odpowiedzialności?

specyfikacja

Specyfikacja techniczna – jak ją przygotować

Sporządzając szczegółowe specyfikacje techniczne na wyroby medyczne można narazić się na zarzut faworyzowania danego wykonawcy. Z drugiej strony szczegółowość specyfikacji jest konieczna ze względu na ochronę zdrowia i życia. Jak zatem opracowywać specyfikacje na wyroby medyczne, żeby uniknąć zarzutu ograniczenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?

Ubezpieczenie OC

ubezpieczenie

Kiedy warto ubezpieczyć się od dodatkowych rodzajów ryzyk

Placówka medyczna może się dobrowolnie ubezpieczyć na wypadek ryzyka związanego z przeniesieniem chorób zakaźnych, wirusa HIV i wirusa zapalenia wątroby, ale także poszerzyć polisę OC o ryzyko szkód wynikających z wypadków przy pracy czy ryzyko przechowywania rzeczy osobistych pacjentów w depozycie. O jakie ryzyka wyłączone ze standardowej umowy dobrowolnego ubezpieczenia placówka medyczna warto poszerzyć ochronę ubezpieczeniową?

jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla lekarzy

Lekarzu - sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości tylko w 2017 roku pacjenci otrzymali rekompensatę za błędy medyczne w wysokości 13,5 mln zł. W ciągu 3 lat między 2014 a 2017 rokiem w sumie kwota zadośćuczynień i odszkodowań wzrosła o 70%. Zawód lekarza to codzienne decyzje dotyczące zdrowia i życia innych ludzi. Każdy błąd medyczny czy zdarzenie niepożądane skutkuje odpowiedzialnością cywilną oraz konsekwencjami materialnymi. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje wysokość rekompensaty?

bff6e8c75918ff63c7a179f162f23e8cbb6eb3b6-xlarge

Prowadzisz gabinet – jaką zawrzeć polisę ubezpieczenia

Lekarz prowadzący indywidualną albo grupową praktykę musi wykupić obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź, czy w twoim przypadku wystarczy takie ubezpieczenie czy warto rozszerzyć ochronę.