Sławomir Jagieła: Dobry menedżer potrafi przekonać do zmian

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 22 maja 2019
Sławomir Jagieła: Dobry menedżer potrafi przekonać do zmian

Przychody placówki medycznej nie mogą być związane jedynie z kontaktem NFZ. Konieczne jest wspomaganie finansów przez prowadzenie działalności komercyjnej. Placówka prywatna, prowadząca działalność np. w formie spółki, ma możliwość dynamicznego reagowania na zmiany rynkowe, bo proces decyzyjny jest tu skrócony - r ozmowa ze SŁAWOMIREM JAGIEŁĄ, dyrektorem Kształcenia Podyplomowego i MBA w Ochronie Zdrowia – Collegium Humanum w Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie.

Jakie znaczenie ma dla placówek medycznych opracowanie strategicznych planów rozwoju? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy wysokość kontaktu z NFZ nie jest satysfakcjonująca, a fundusze UE nie są do końca pewnym źródłem finansowania?

Proces planowania polega na stworzeniu planów strategicznych i wskazania kierunków dalszego rozwoju placówki. Dzięki posiadaniu planów strategicznych łatwiej jest pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Instytucje zajmujące się ocenianiem wniosków o dofinansowanie chętniej przydzielają środki UE na działania, które są dobrze umotywowane i - wpisane są w długofalowe plany rozwoju placówki. Poza tym, mając rozpisane zadania na kolejne lata – łatwiej jest nawiązywać współpracę z placówkami zagranicznymi, np. w innych krajach UE, pod kątem wspólnego przygotowywania wniosków projektowych o fundusze w ramach programów międzynarodowych. Współpraca międzynarodowa może się pojawić przez przypadek, jednak warto rozważyć taką możliwość wcześniej, aby być przygotowanym na szanse i możliwości, jakie niesie za sobą „wyjście” placówki poza potrzeby społeczności lokalnej.

Same przychody placówki medycznej nie mogą być związane jedynie z kontaktem NFZ. Konieczne jest wspomaganie finansów przez prowadzenie działalności komercyjnej. Według mnie placówka prywatna, prowadząca działalność np. w formie spółki, ma możliwość dość dynamicznego reagowania na zmiany rynkowe, bo proces decyzyjny jest tu skrócony, w porównaniu z placówkami publicznymi. Zarówno jednak w przypadku placówek publicznych i prywatnych, prowadzących działalność leczniczą wyzwaniem jest poszukiwanie dalszych możliwości rozwoju, np. przez zakup nowoczesnego sprzętu, jakiego nie ma konkurencja – o ile pozwolą na to fundusze - ale także usługi, które nie wymagają szerokiej ścieżki diagnostycznej. Coraz więcej placówek, póki co głównie prywatnych, w dużych miastach, oferuje np. podstawowe usługi w ramach tzw. medycyny estetycznej. Ale można i trzeba myśleć również o udziale w międzynarodowych projektach, realizowanych przez konsorcja placówek medycznych z różnych krajów UE. Udział w międzynarodowych przedsięwzięciach nie tylko otwiera nowe możliwości rozwoju, ale daje konkretne możliwości finansowania, np. zakupów aparatury czy sprzętu medycznego, albo szkoleń pracowników, zarówno kadry medycznej, jak i administracyjnej.

Czytaj więcej wywiadów z najbardziej wpływowymi osobami w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 64% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.