Poradnia medycyny pracy – kogo zatrudnić, jaką umowę podpisać

/appFiles/site_102/images/autor/EOwxVr2ltBZmdX1.jpeg

Autor: Anna Błażejczyk

Dodano: 27 lutego 2017
Poradnia medycyny pracy – kogo zatrudnić, jaką umowę podpisać

Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenia może pracować jako lekarz medycyny pracy? Czy szpital powiatowy, który ma w swych strukturach przychodnię specjalistyczną, w której funkcjonuje poradnia medycyny pracy, powinien podpisać umowę lub inny dokument regulujący obowiązki oraz zakres badań profilaktycznych lub badań poekspozycyjnych z poradnią medycyny pracy?

Zadania służby medycyny pracy wykonują, m. in. lekarze. Lekarz w swej pracy w zakresie realizacji zadań służby medycyny pracy jest niezależny, co gwarantuje mu art. 3 ustawy o służbie medycyny pracy. Mówi on, że osoby realizujące zadania służby medycyny pracy przy wykonywaniu czynności zawodowych są niezależne od pracodawców, przedsiębiorców i ich przedstawicieli oraz innych podmiotów, na których zlecenie lekarz realizuje zadania tej służby.

Pozostało jeszcze 71 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Zyskaj DARMOWY 24h dostęp do portalu!


Aktywuj 24-godzinny okres testowy

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
medycyna pracy

Spis treści Czytaj e-wydanie