Mobbing

Jakie działania antymobbingowe możesz podjąć w placówce

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć swoje interesy w przypadku zarzutu pracownika o stosowanie wobec niego mobbingu i związanych z tym roszczeń finansowych, sporządź wewnętrzną politykę antymobbingową. Co musi zawierać ten dokument?

Lekarz

Efektywność pracy w dobie pandemii - co może zrobić menedżer

Opracowanie procedur i instrukcji na czas kryzysu, a także systematyczne informowanie pracowników o podejmowanych działaniach to narzędzia, które pomogą każdemu kierownikowi w czasach koronawirusa. Jak zarządzać personelem medycznym i niemedycznym w tym czasie?

szpital

Czy musisz informować związek zawodowy o warunkach pracy

Kierownictwo placówki medycznej ma obowiązek udzielać informacji w zakresie warunków pracy organizacjom związkowym. Jeśli tak nie postąpi, grozi mu zarzut utrudniania wykonywania działalności związkowej. Sprawdź, jakich informacji może od Ciebie żądać związek zawodowy.

Laboratorium

Czy kierownik laboratorium powinien wejść do zarządu

Zakładając podmiot leczniczy prowadzący laboratorium diagnostyczne, zwróć uwagę, jak duży udział w działalności takiego podmiotu będzie mieć działalność laboratoryjna. Gdy prowadzenie laboratorium stanowi główną lub jedyną działalność, wówczas warto umożliwić kierownikowi laboratorium wpływanie na decyzje spółki.

Prawo pracy

Co możesz zrobić, gdy pracownik narusza swoje obowiązki  

Zakres obowiązków pracownika placówki medycznej koresponduje z zajmowanym stanowiskiem. Ich naruszenie, jeśli ma charakter ciężki, może skutkować rozwiązaniem z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jakie uprawnienia, jako pracodawcy, Ci przysługują.

Rejestracja

Medicover: Jak zmienia się rola rejestracji

Zmiany technologiczne w zakresie e-zdrowia dotyczą każdego elementu opieki nad pacjentem. Wpływają także na zadania i rolę rejestracji medycznej. Coraz większe znaczenie odgrywa sprawne poruszanie się po nowych systemach i umiejętność edukacji pacjentów w zakresie nowych technologii. Oto, jak sobie poradził z tym zadaniem Medicover.

koronawirus

Zamykasz placówkę z powodu koronawirusa – urlop czy przestój

Zasadniczo nie można pracownika przymusowo skierować na urlop wypoczynkowy, do którego nabył uprawienia w bieżącym roku kalendarzowym. Jeśli więc po weryfikacji list urlopowych okażę się, że pracownicy mają zaległe urlopy, to nie musimy wypłacać im ekwiwalentu za zaległy urlop, a możemy ich na niego wysłać.

telepraca

Telepraca w czasach koronawirusa – uprawnienie czy obowiązek

Rosnąca liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce postawiła wielu przedsiębiorców, w tym placówki medyczne, przed koniecznością zmiany dotychczasowego sposobu prowadzenia działalności. Jak stosować telepracę w przypadku tych stanowisk, gdzie jest to możliwe?

  Jak przeprowadzać rozmowę rekrutacyjną z kandydatem do pracy w rejestracji

Jak przeprowadzać rozmowę rekrutacyjną z kandydatem do pracy w rejestracji

Rejestracja medyczna jest sercem każdej placówki medycznej. To tutaj następuje pierwszy i ostatni kontakt pacjenta z przychodnią. Nieprzyjemny pracownik rejestracji  potrafi skutecznie zniechęcić pacjenta do dalszych wizyt w placówce i może spowodować lawinę negatywnych komentarzy w internecie.  Dlatego zatrudniając nową osobę do rejestracji medycznej warto poświęcić procesowi rekrutacji dużo czasu i zaangażowania.

grafik rejestracji

Jak ułożyć dokonały grafik pracy w rejestracji

Układanie grafików pracy to podstawowe zajęcie szefa rejestracji. Przy jego tworzeniu trzeba brać pod uwagę, na jakiej podstawie zatrudnione są rejestratorki w placówce medycznej (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa B2B), w jakim wymiarze pracy (pełen etat, pół etat, ćwierć etatu, dorywczo na kilka godzin w miesiącu) i jaka jest liczba pracowników rejestracji. Oto wskazówki, które jeszcze dodatkowo wesprą Cię w wykonywaniu tego zadania.