Leczenie depresji

Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ

Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Unia

Wykonywanie zawodu przez lekarza spoza UE. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wykonywanie zawodu lekarza dla lekarzy spoza Unii Europejskiej zależy od udzielenia zgody ministra zdrowia poprzedzonej uzyskaniem opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego właściwego w danej dziedzinie medycyny. Zobacz, co przepisy polskie stanowią na ten temat i czy możesz starać się o pominięcie tego etapu na drodze do przyznania prawa wykonywania zawodu tylko na określony zakres czynności.

księgowość

Obliczanie wymiaru nagrody jubileuszowej dyrektora SPZOZ

Czy, obliczając wysokość nagrody jubileuszowej, należy uwzględnić dodatek funkcyjny dyrektora SPZOZ, który przysługuje pracownikowi w dniu nabycia nagrody jubileuszowej, mimo że obecnie pełni tę funkcję tylko tymczasowo – do czasu rozstrzygnięcia konkursu?

zwolnienie z pracy

Zwolnienie dyrektora SPZOZ przed planowanym zakończeniem umowy

Dyrektora SPZOZ można zwolnić przed terminem, jeżeli zostaną wykazane uchybienia w jego pracy. Taki krok jest możliwy, nawet jeśli nie doszło do bezpośredniego naruszenia przepisów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje podmiot tworzący SPZOZ, który ma szerokie kompetencje nadzorcze i kontrolne wobec zakładu oraz jego dyrektora.

mobbing

Mobbing w podmiocie leczniczym: co stanowią przepisy i jak walczyć z tym zjawiskiem

Zrozumienie zjawiska mobbingu, jego form i skutków jest kluczowe, aby mu zapobiegać i zwalczać. Poznaj definicje i rodzaje mobbingu, a także konsekwencje dla ofiary i pracodawcy. Dowiedz się, jak działają polskie przepisy w tym zakresie, włącznie z konkretnymi możliwościami dochodzenia odszkodowań.

Zakaz konkurencji

W jaki sposób można wprowadzić zakaz konkurencji w placówkach medycznych

Działalność medyczna i jej prowadzenie wiążą się obecnie z wieloma specjalnymi regulacjami prawnymi, które dotyczą prawie każdej sfery jej funkcjonowania. Z perspektywy placówek medycznych oraz pracowników w nich zatrudnionych, w tym lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, istotnym problemem jest kwestia zakazu konkurencji i sposobu, w jaki może on zostać wprowadzony. Czym jest zakaz konkurencji i w jaki sposób placówki medyczne mogą go wprowadzać?

  Jak ustalić limit godzin nadliczbowych

Jak ustalić limit godzin nadliczbowych

Limity godzin nadliczbowych nie są uregulowane w przepisach o działalności leczniczej. Dlatego podmioty lecznicze obowiązuje normatyw tygodniowy i roczny godzin nadliczbowych określony w Kodeksie pracy, przy czym roczny limit nadgodzin może być modyfikowany.

praca zdalna

Bezpieczna praca zdalna – poznaj najważniejsze zasady

Najważniejsze zasady bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej to: bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, regularne przerwy w pracy, odpowiednie oświetlenie, właściwa postawa ciała, minimalizowanie hałasu i innych zakłóceń oraz stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie bezpiecznego oprogramowania i dbanie o prywatność danych. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy.

Lekarze

Umowy przedwstępne – dlaczego warto je stosować w ochronie zdrowia

Zatrudnianie personelu w podmiotach leczniczych jest możliwe na podstawie umów o pracę i umów prawa cywilnego. Takie umowy, zanim będą ostatecznie zawarte, mogą być poprzedzone umowami przedwstępnymi. Te z kolei powinny określać istotne postanowienia umów docelowych. Sprawdź, jak je stosować w praktyce.

czas pracy kierowników |

Czasu pracy kadry kierowniczej nie trzeba ewidencjonować

Osoby zarządzające podmiotami leczniczymi powinny wykonywać swoją pracę w ramach norm wyznaczonych ustawowo. Jednak okazjonalne wykonywanie pracy po godzinach nie daje im żadnych dodatkowych uprawnień, w tym do wynagrodzenia ze stosownymi dodatkami lub do czasu wolnego w zamian za przepracowany czas.