Rząd przyjął: Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji

Dodano: 9 czerwca 2015

Rząd przyjął projekt ustawy, która powołuje nowe forum prowadzenia dialogu o sprawach społeczno-gospodarczych - Radę Dialogu Społecznego, która zastąpi funkcjonującą od 2001 r. Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

Rada Dialogu Społecznego będzie działała w zmienionej formule prawnej, lepiej dostosowanej do współczesnych warunków i spełniającej oczekiwania wszystkich partnerów społecznych. Konieczność powstania nowego forum współpracy sygnalizowały wszystkie środowiska - partnerzy społeczni, związki zawodowe, organizacje pracodawców oraz strona rządowa.

Członkowie Rady Dialogu Społecznego będą powoływani i odwoływani przez prezydenta na wniosek strony pracowników i pracodawców. W Radzie będą uczestniczyć (z głosem doradczym) reprezentanci NBP, GUS oraz osoby wskazane przez prezydenta. Kadencja przewodniczącego Rady będzie trwać rok. Powstaną także Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego (WRDS).

Pracodawcy i związkowcy będą mogli przygotowywać projekty zmian w prawie oraz opiniować projekty przedstawiane przez rząd. Ale nie tylko, nowe przepisy dają im również możliwość kierowania zapytań do ministrów. W przypadku stwierdzenia niejednoznaczności wykładni prawa – będą mogli wystąpić do Sądu Najwyższego o właściwą interpretację.

Słowa kluczowe:
dialog społeczny

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy