Służby medyczne pod większą ochroną – są wytyczne prokuratora generalnego

Dodano: 24 stycznia 2019

Rośnie liczba agresywnych zachowań wobec osób, które na co dzień ratują i chronią zdrowie ludzkie. Problem ograniczonych możliwości zapewnienia zespołowi bezpieczeństwa dostrzegł Prokurator Generalny, który wydał stosowne wytyczne nr 9/2018 w sprawie zasad prowadzenia postępowań o przestępstwa na szkodę osób wchodzących w skład zespołów ratownictwa medycznego oraz osób udzielających świadczeń zdrowotnych w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Wytyczne mają zastosowanie w stosunku do każdej osoby udzielającej pierwszej pomocy – każdego, kto znajduje się na miejscu zdarzenia i podejmuje czynności w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w tym także naturalnie wobec ratowników medycznych, lekarzy oraz pielęgniarek, narażonych na agresję słowną i fizyczną.

Uzasadnieniem do ich wprowadzenia jest przede wszystkim podejmowanie przez służby medyczne czynności ratunkowych w miejscach niebezpiecznych i względem ludzi znajdujących się pod wpływem różnych substancji, takich jak alkohol czy środki odurzające. Uwzględniono przy tym problem ograniczonych możliwości zapewnienia zespołowi bezpieczeństwa.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy