Wiązka lasera, która pozwala na nowo spojrzeć na świat

Laserowa korekcja wzroku ma długą historię sięgającą lat 80 . XX wieku i jest obecnie powszechnie stosowana w chirurgii refrakcyjnej. Lentivu® to najnowsza metoda laserowej korekcji wzroku. Zabieg ten o bejmuje pełny proces diagnostyczny i terapeutyczny, począwszy od procesu kwalifikacji , poprzez zabieg operacyjny SMILE (Small Incision Lenticule Extraction), aż po kompleksową opiekę pooperacyjną pacjenta.

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegu laserowej korekcji wzroku Lentivu® odbywa się w klinice okulistycznej, gdzie zespół specjalistów składający się z lekarza, optometrysty oraz pielęgniarki, przeprowadza wiele badań specjalistycznych.

Oprócz standardowej weryfikacji okulistycznej, wykonywane są badania obrazowe przedniego odcinka oka, rzadko dostępne w standardowej poradni okulistycznej.

Do porażenia akomodacji stosowane są krople rozszerzające źrenicę, tak by ocena wady refrakcji nie była zaburzona napięciem akomodacji pacjenta.

Ponadto dokładnie oceniany jest obwód siatkówki, często podczas tak dokładnego badania można rozpoznać inne schorzenia, o których wcześniej pacjent nie wiedział.

Należy podkreślić, że zabieg ten charakteryzuje się przede wszystkim małą inwazyjnością, bezpieczeństwem i szybką rehabilitacją po nim. SMILE można określić jako zabieg endoskopowy. Niektórzy mówią wręcz o tym, że jest to zabieg przez „dziurkę od klucza” - przez bardzo małe nacięcie nieprzekraczające 3.5 mm szerokości, usuwamy specjalnie zaprojektowaną przez laser lentikulę (stąd też wzięła się nazwa Lentivu®), powodując zmianę kształtu rogówki i tym samym korygując wadę wzroku.

Sam zabieg ma korzystny wpływ na biomechanikę rogówki. Należy pamiętać, że większość siły biomechanicznej rogówki leży w jej przednich warstwach, które w trakcie zabiegu SMILE pozostają nienaruszone.

Dodatkowo ogranicza liczbę przecinanych włókien nerwowych i kolagenowych, co w konsekwencji w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko suchego oka po zabiegu.

Zabieg Lentivu® jest najlepszą opcją dla młodych, aktywnych krótkowidzów. Możemy korygować krótkowzroczność od -0.5 do -10.0 D z astygmatyzmem do 5 D, przy ekwiwalencie sferycznym do -12.5 D.

Od kilku lat trwają badania nad zastosowaniem SMILE w leczeniu nadwzroczności. Wydaje się, że w niedalekiej przyszłości SMILE będzie dostępny komercyjnie także do korekcji wad „plusowych”.

Zabieg SMILE indukuje bardzo mało aberracji sferycznych, a co za tym idzie daje bardzo dobrą jakość widzenia i małe ryzyko „halo”, co jest istotne zwłaszcza u młodych osób z szeroką źrenicą.

Ze względu na mniejsze ryzyko suchości po operacji, może być wskazany u pacjentów w grupie zwiększonego ryzyka zespołu suchego oka. Mała ingerencja w biomechanikę rogówki sprawia, że ten zabieg jest bezpieczniejszy od innych w przypadku cienkiej rogówki.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to do najważniejszych należą: stożek rogówki, aktywna ciężka choroba autoimmunologiczna (np. toczeń trzewny) lub ciężka postać zespołu suchego oka.

Natomiast trzeba podkreślić, że do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie i często odpowiednie przygotowanie do operacji umożliwia jej bezpieczne przeprowadzenie.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku są także przeciwwskazane w czasie ciąży oraz do 4 miesięcy po zakończeniu karmienia.

Chodzi tu przede wszystkim o wahania hormonalne, które mają wpływ na wyniki refrakcyjne. Co ważne, zabiegi laserowej korekcji wzroku nie stanowią przeciwwskazania do porodu naturalnego.

Z punktu widzenia pacjenta SMILE daje najszybszą rehabilitację wzrokową. Praktycznie już na drugi dzień po operacji pacjenci widzą dość dobrze (oczywiście nie jest to ostateczna ostrość wzroku, a jakość widzenia stabilizuje się nawet do roku). I co ważne, ani w trakcie, ani po zabiegu nie występują dolegliwości bólowe. Do wielu codziennych aktywności można wrócić już na drugi dzień po zabiegu.

W naszym społeczeństwie wada wzroku jest często bagatelizowana. Natomiast dla wielu osób jest to poważny problem społeczny i zawodowy – nie chcą lub nie mogą chodzić w okularach, mają problemy z tolerancją soczewek kontaktowych, po których powikłania są wyjątkowo groźne.

Pacjenci po zabiegu laserowej korekcji wzroku przechodzą niesamowite metamorfozy, często ich motywacją jest chęć zmiany pracy, możliwość realizowania pasji czy uprawnia ulubionych dyscyplin sportu. Jednym słowem zmieniają całe swoje życie, patrząc inaczej na świat.

Autor: dr n. med. Aleksandra Wlaź

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy