Jak narzędzia online oraz AI mogą wspierać placówki medyczne i ich personel?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie jedyną stałą rzeczą jest zmiana, to właśnie nowoczesne narzędzia online stały się przewagą konkurencyjną i kluczowym elementem efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi.

Wśród różnych obszarów wsparcia podmiotów z branży medycznej i sektora ochrony zdrowia, narzędzia te odgrywają szczególnie istotną rolę w planowaniu pracy w przychodniach, gabinetach lekarskich, szpitalach i placówkach medycznych, umożliwiając lepsze i bardziej efektywne zarządzanie personelem medycznym, pracownikami socjalnymi i pacjentami. Dlaczego zmiana w tym obszarze jest tak ważna i potrzebna?

Planowanie w MS Excel kontra w narzędziach SaaS

Tradycyjne metody planowania personelu medycznego za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, takich jak MS Excel, jeszcze niedawno były bardzo powszechne. Jednak warto podkreślić, że narzędzia typu Software as a Service (SaaS) zrewolucjonizowały podejście do planowania czasu pracy, oferując znacznie bardziej zaawansowane funkcje z dostępem do nich z każdego miejsca na świecie. W przeciwieństwie do Excela, narzędzia SaaS umożliwiają łatwiejsze planowanie, monitorowanie i dostosowywanie strategii personalnej w czasie rzeczywistym. To pozwala na szybkie dostosowywanie się do otaczającej nas zmienności, szczególnie w przychodniach, placówkach ochrony zdrowia i szpitalach.

Z obserwacji polskiego rynku pracy i sektora medycznego oraz ochrony zdrowia, można zauważyć, że wciąż wiele podmiotów korzysta z poczciwego arkusza kalkulacyjnego, planując czas pracy oraz liczbę pracowników. Budowanie świadomości w placówkach medycznych o innych narzędziach planistycznych to proces, który zapewne potrawa jeszcze kilka lat.

Jak Workforce Management System może przysłużyć się w jednostkach ochrony zdrowia?

Workforce Management System (WMS) to kompleksowe pojęcie i podejście do planowania, które zazwyczaj określa narzędzie integrujące różne aspekty zarządzania personelem medycznym. Obejmuje ono planowanie czasu pracy, zarządzanie absencjami, kontrolę dostępu, a także analizę efektywności pracowników.

Placówki medyczne korzystające z systemu WMS zyskują możliwość skonsolidowanego monitorowania działań związanych z planowaniem personelu, planowaniem zabiegów, czy analizą danych historycznych w zakresie sezonowości chorób zakaźnych, co przekłada się na lepszą kontrolę i optymalizację zasobów, a także efektywniejsze zarządzanie placówką.

Co ważne, korzystanie z WMS przekłada się na znaczny wzrost efektywności pracy, a także ogranicza przymus wykorzystania wielu narzędzi w szpitalu czy przychodni, ponieważ jednym systemem jesteśmy w stanie zapewnić kompleksowe podejście 360 do obsługi wielu procesów.

Jak narzędzia online mogą wpłynąć zarządzanie pracą?

Nowoczesne narzędzia online rewolucjonizują planowanie pracy poprzez automatyzację wielu procesów wewnątrz organizacji. Mówimy tutaj o takich procesach jak rekrutacja, planowanie personelu na poszczególnych oddziałach, planowanie zapotrzebowania na obsadę czy elektroniczna ewidencja czasu pracy. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej strategicznych aspektach zarządzania zasobami ludzkimi, zamiast tracić czas na rutynowe zadania. Bolączką pozostaje fakt, że wciąż w wielu organizacjach część procesów została zautomatyzowana, a część nie – w rezultacie wiele jednostek wykonuje podwójną pracę, obsługując część procesów na papierze a część w systemie cyfrowym i online. Dlatego też tak ważne jest myślenie strategiczne o wdrożeniu kompleksowych narzędzi, które pozwoli na planowanie, ewidencję oraz zarządzanie różnego rodzaju wnioskami z poziomu jednej platformy.

Jak AI wspiera pracowników ochrony zdrowia?

Odbiegając nieznacznie od narzędzi online, a wchodząc w temat AI, bardzo ciekawym przykładem współpracy między sztuczną inteligencją a lekarzem może być użycie w styczniu 2023 r. w Tarnowie robota kręgosłupowego MazorX ze sztuczną inteligencją. Chirurg zaplanował operację w aplikacji komputerowej oraz na wirtualnym modelu kręgosłupa konkretnego pacjenta, stworzonym na podstawie tomografii komputerowej. Umieścił wirtualnie w kręgach śruby i implanty, i tak zaplanowaną operację wgrał do pamięci robota. Robot ustawił ramię nad wytyczonymi celami w kręgosłupie. Przez prowadnicę tego ramienia chirurg nawiercił otwory pod śruby i wkręcił je bez obawy, że zboczy z celu; nie pozwoliłaby na to prowadnica.

Innym przykładem może być wykorzystanie algorytmów opartych na AI, które automatyzują proces oceny stomatologicznego zdjęcia RTG. Odpowiedni program wstępnie weryfikuje zdjęcie pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Pacjent tego nie zauważa, ale dla lekarza i obsługi medycznej jest to ogromne ułatwienie, dzięki któremu mogą skupić się na leczeniu i interakcji z chorym. Poza tym każde kolejne RTG wzbogaca archiwum danych i program stale się uczy.

Podsumowując, nowoczesne narzędzia cyfrowe/online czy AI, już dziś znacząco ułatwiają pracę lekarzy personelu medycznego i samych przychodni, gabinetów lekarskich czy placówek medycznych oraz szpitali. Automatyzacja procesów i łatwy dostęp do danych oraz wsparcie ze strony sztucznej inteligencji sprawiają, że praca staje się bardziej efektywna dla lekarzy i osób zarządzających w ochronie zdrowia.

Autor: Hubert Kowalski

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy