Artykuł partnera

Czym jest zakwaszenie organizmu i jak temu zapobiec?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 21 marca 2024
Dokument archiwalny
Czym jest zakwaszenie organizmu i jak temu zapobiec?

We współczesnej dietetyce coraz więcej uwagi poświęca się równowadze kwasowo-zasadowej organizmu. Obniżone pH powoduje uczucie zmęczenia, bóle głowy, osłabioną kondycję skóry i paznokci, a nierzadko poważniejsze dolegliwości. Co powoduje zakwaszenie organizmu i jak temu zapobiec?

Równowaga kwasowo zasadowa organizmu

Równowaga kwasowo zasadowa organizmu to stan, w którym jest zachowana równowaga między kationami i anionami w płynach ustrojowych. Odpowiednie pH ma kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu. U osób zdrowych optymalny zakres pH krwi mieści się w przedziale 7,35-7,45. W przypadku moczu jest to 4,5 do 8,2 na 14-stopniowej skali pH. Na te wartości wpływa wiele czynników, wśród nich prowadzony tryb życia, dieta, stosowanie używek oraz występowanie chorób przewlekłych i przyjmowanie niektórych leków.

Czym jest zakwaszenie organizmu? Objawy

Zakwaszenie organizmu zaczyna się, gdy pH krwi spada poniżej poziomu 7,35. Przyczyną takiego stanu może być spadek jonów węglowodanowych lub zwiększenie ciśnienia dwutlenku węgla. Kwasica organizmu może być skutkiem nieodpowiednio kontrolowanej cukrzycy lub pojawić się na skutek niewydolności nerek lub ostrych biegunek. Objawy zakwaszonego organizmu często mylone są z innymi dolegliwościami. Pierwsze symptomy to m.in. bóle głowy, bóle mięśni czy poczucie osłabienia i zmęczenia. Wiele osób obserwuje także problemy z układem trawiennym jak zaparcia, wzdęcia czy niestrawność. Przy obniżonym pH mogą pojawić się także dolegliwości skórne jak trądzik, egzema czy atopowe zapalenie skóry. 

Jak odkwasić organizm?

Jeśli zauważyłeś powyższe objawy u siebie, to znak, że Twój organizm potrzebuje odkwaszenia. Jak rozpocząć ten proces? Modyfikując styl życia i żywienia. 

Pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety. Codzienne posiłki powinny opierać się na produktach o właściwościach alkalizujących. Są to m.in. różnego rodzaju kasze oraz warzywa i owoce. Najlepiej wybierz te, które zawierają pierwiastki zasadotwórcze jak magnez, wapń i potas. Znajdziesz je m.in. w szpinaku, brokułach, dyni, marchewce i awokado. Nie bój się także cytrusów. Ciekawostką jest, że to właśnie kwaśna cytryna posiada jedne z najlepszych właściwości odkwaszających. Dobrym nawykiem jest m.in. wypijanie szklanki cieplej wody z sokiem z połowy cytryny przed śniadaniem. 

Picie wody o neutralnym pH jest jednym z kluczowych elementów procesu odkwaszania organizmu. Woda usuwa nadmiar kwasów wraz z moczem, a dodatkowo dostarcza składników mineralnych i wspiera procesy trawienia. W sprzedaży możemy także dostać specjalną wodę alkaliczną o odczynie zasadowym. Mimo że przyspiesza odkwaszanie organizmu, należy pić ją z umiarem, gdyż w zbyt dużej ilości może powodować kamienie nerkowe. Warto także zrezygnować z picia czarnej herbaty i zamienić ją na zieloną. Zamiast tradycyjnej kawy, sięgnij po kawę zbożową. 

Odkwaszanie organizmu polega także na eliminacji produktów, które zwiększają poziom kwasowości. Na czarnej liście znajdują się m.in. czerwone mięso, produkty wysoko przetworzone, cukier  i alkohol.

Słowa kluczowe:
zakwaszenie organizmu

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy