poprawianie błędów w EDM

Kiedy należy poprawiać błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

System teleinformatyczny do prowadzenia dokumentacji medycznej pozwala wykasować wprowadzoną informację, zrobić korektę natychmiast. Jak jednak mam postąpić, gdy w następnym dniu zauważyłem błąd ortograficzny, stylistyczny czy logiczny? Czy mam poprawiać wtedy wpis?  

Obieg informacji

Jak zorganizować obieg dokumentacji medycznej

Upowszechnienie elektronicznej postaci dokumentacji medycznej otwiera drogę do usprawnienia wymiany dokumentacji i informacji o pacjencie między poszczególnymi podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych na potrzeby kontynuacji leczenia. Sprawdź, co się zmieni.

Dokumentacja medyczna

Jest nowe rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej

Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania upraszcza sposób prowadzenia niektórych dokumentów i wprowadza obowiązek powszechnej informatyzacji. Mimo że już obowiązuje, jego postanowienia możesz wdrożyć w życie dopiero od 1 stycznia 2021 r. Oto szczegóły.

recepty

Stare druki recept będą ważne jeszcze do kwietnia 2021 r.

Znaczna część osób uprawnionych do wystawiania recept wciąż dysponuje dużą liczbą druków recept zgodnych z wcześniejszym wzorem. Nowelizacja zmieniająca rozporządzenie w sprawie recept przedłużyła możliwość ich stosowania do kwietnia 2021 roku. Tym samym lekarze przez kolejny rok mogą stosować stare druki recept bez konieczności ich wymiany.

dec435e5c71ca0e5f1b80b89ed6ba191a1704e75-xlarge

Wypełniasz wywiad pacjenta, którego pobito – czy powinieneś wpisać informacje pozamedyczne

Brak stosownych zapis ó w i odpowiedniej komunikacji między ratownikami i lekarzami odbierającymi pacjenta może doprowadzić do podjęcia nieprawidłowego leczenia, w konsekwencji do doprowadzenia do stanu zagrożenia jego życia i zdrowia. Jak tego uniknąć?

dokumentacja

Elektroniczna dokumentacja medyczna od 1 stycznia 2021 r. – to już pewne

Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły.

a41c66baa3e3b2a73126e2e30978749b9a37b8d5-xlarge

Pacjent dostarcza fałszywą dokumentację medyczną – jak zabezpieczyć placówkę przed błędem

Obligatoryjne sprawdzenie autentyczności wyników badań, zwłaszcza przed operacjami, może zabezpieczyć placówki przed fałszywą dokumentacją medyczną dostarczoną przez pacjenta. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić taką procedurę.

97cd2ba5cfb5dfac54f79bdedb8f4bea1ba434d4-xlarge

Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?

Skierowanie do specjalisty

Co sprawdzić w skierowaniu do specjalisty

Warunkiem podjęcia leczenia u większości lekarzy specjalistów w przychodniach, które mają umowę z NFZ, jest przedstawienie przez pacjenta skierowania. Placówka, która nie dopilnuje formalności związanych z rejestracją skierowań może nie uzyskać zapłaty od NFZ. Jak zatem weryfikować ten dokument?

bunkier danych

Jaki serwer, aby jak zabezpieczyć dane pacjentów w dokumentacji w postaci elektronicznej

Przechodzenie przez placówki medyczne na dokumentację medyczną w postaci elektronicznej wiąże się z przetwarzaniem ogromnej ilości danych. Placówki mogą budować własne serwerownie lub zlecać tę usługę na zewnątrz. W odpowiedzi na zapotrzebowanie przechowywania danych osobowych powstają wyspecjalizowane bunkry danych o pacjentach. Poznaj te nowoczesne rozwiązania i sprawdź, czy warto z nich korzystać.