zmiany w POZ

Zmiany w zakresie świadczeń gwarantowanych z podstawowej opieki zdrowotnej

Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej umożliwi lekarzowi rodzinnemu zlecanie większej liczby różnych rodzajów badań. Zmiany dotyczą m.in. wykrywania alergii, innowacji w nocnej opiece zdrowotnej oraz wsparcia dla chorych na nerki. Sprawdź!

cesarskie cięcie

Co zrobić w sytuacji, gdy pacjentka żąda cesarskiego cięcia podczas porodu

Pacjentki często domagają się cesarskiego cięcia podczas porodu. Jak lekarz i menedżer powinni zachować się w takiej sytuacji zgodnie z etycznymi i medycznymi wytycznymi. Oto kilka wskazówek.

Program Dobry posiłek

Poprawa jakości posiłków w szpitalach – przedwyborcze plany resortu zdrowia

Obietnice nowej minister zdrowia dotyczące poprawy jakości posiłków w szpitalach brzmią obiecująco. Pacjenci i ich rodziny od dawna czekali na takie inicjatywy, które poprawią warunki pobytu w szpitalach i wpłyną pozytywnie na proces zdrowienia.

Świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej

Zasady wykonywania umów z NFZ na podstawową opiekę zdrowotną

Pacjenci mają do wyboru leczenie u wielu świadczeniodawców z zakresu POZ, natomiast w przypadku lekarza rodzinnego uprawnienie do leczenia ograniczono do jednego świadczeniodawcy. Wynika to z regulacji prawnych nałożonych przez NFZ, stosowanych do umów z zakresu POZ. Czy realizacja umowy i udzielanie świadczeń z zakresu POZ mogą się odbywać u więcej niż jednego świadczeniodawcy?

opiekun faktyczny

Opiekun faktyczny: wyrażanie zgody na świadczenie medyczne przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta

Do udzielenia świadczenia zdrowotnego niezbędne jest uzyskanie świadomej zgody pacjenta. Zgoda powinna być wyrażona w odpowiednim czasie oraz formie, uświadomiona oraz w przypadku pacjenta niebędącego w stanie podejmować decyzji we własnym imieniu – wyrażona przez uprawnioną osobę bądź organ. Jak kształtują się regulacje prawne dotyczące zgody substytucyjnej – wyrażanej przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta?

pobyt w szpitalu bez ubezpieczenia

Pacjent nieubezpieczony: brak ubezpieczenia zdrowotnego a pobyt w szpitalu i prawo do świadczeń NFZ

Większość szpitali wprowadziła procedury dotyczące leczenia pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. Szpitale muszą zachować kompletną dokumentację medyczną takich pacjentów, włączając raporty, wyniki badań i faktury za udzieloną opiekę. Ta dokumentacja jest istotna do rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Poznaj szczegóły dotyczące pobytu w szpitalu pacjenta bez ubezpieczenia zdrowotnego.

terminacja ciąży

Aborcja: kiedy lekarz może terminować ciążę

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (sygn. akt K 1/20) niestety odcisnął swoje piętno i doprowadził do sytuacji, w której zabiegi terminacji ciąży budzą obawy ze strony ginekologów i pozostałych członków personelu medycznego. Niesłusznie – przepis dotyczący terminacji ciąży jest bardzo klarowny.

Domowa Opieka Medyczna

Domowa Opieka Medyczna (DOM): poznaj najciekawsze projekty

Program Domowa Opieka Medyczna (DOM) początkowo był skoncentrowany na zdalnym monitoringu pacjentów. Dzięki pulsoksymetrom, które pacjenci otrzymywali, można było badać poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazywać te dane do centrum monitoringu. Obecnie program umożliwia przeprowadzanie różnych badań w warunkach domowych, takich jak spirometria, badania obrazowe ucha, gardła, skóry i ciała. Dowiedz się więcej na temat innowacyjnych projektów w ramach domowej opieki medycznej.

RTG

Zdjęcia RTG, które może zlecić pacjentowi lekarz POZ

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej lekarz może zlecić pacjentowi różne rodzaje zdjęć RTG, m.in. zdjęcia klatki piersiowej, kostne, czaszki, zatok oraz przeglądowe jamy brzusznej. Po badaniu radiologicznym, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc. Dowiedz się więcej na temat zasad zlecania zdjęć RTG przez lekarza rodzinnego.

Koordynator medyczny

Czym się zajmuje koordynator medyczny i jaką odgrywa rolę w procesie leczenia pacjenta

Koordynator medyczny w placówkach może być niezastąpionym przewodnikiem i wsparciem dla pacjenta, a także usprawnieniem dla podmiotów leczniczych. Wprowadzenie koordynacji medycznej wymaga jednak określenia kompetencji, standardów pracy i odpowiedniego przygotowania kadr. Może to być krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i życia pacjentów.