Jak prowadzić marketing usług medycznych w placówce medycznej

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 15 kwietnia 2022
Jak prowadzić marketing usług medycznych w placówce medycznej

Działania marketingowe są niezbędne do efektywnego funkcjonowania na komercyjnym rynku usług zdrowotnych. Już dziś placówki medyczne muszą  traktować marketing jako niezbędny element w zarządzania działalnością medyczną.

  • Usługi zdrowotne są specyficznym produktem marketingowym, niemożliwym do określenia miarami fizycznymi. Dlatego przed przyciągnięciem klienta, konieczne jest badanie rynku i identyfikacja potrzeb pacjentów.

  • Badania rynku, konkurencji i działań marketingowych powinny być przeprowadzane regularnie, aby dostosować usługi medyczne do zmieniających się warunków otoczenia.

  • Wdrażanie strategii marketingowej w placówce medycznej wymaga klarownego sformułowania problemu badawczego, a elementy marketingu-mix, takie jak produkt, cena, dystrybucja, promocja, ludzie, proces i świadectwo materialne, stanowią kluczowe narzędzia do osiągnięcia sukcesu na konkurencyjnym rynku usług zdrowotnych. Kontrola realizacji planu marketingowego jest niezbędna do oceny efektywności działań i dostosowania placówki do zmieniających się warunków rynkowych.

  • Czytaj też: Elementy marketingu mix w podmiocie leczniczym

Usługa zdrowotna to specyficzny produkt marketingowy, którego nie można określić miarami fizycznymi – zważyć, zmierzyć, ujednolicić, rozdzielić i magazynować. Jak więc zachęcić potencjalnego klienta do kupna czegoś, czego nie może zobaczyć, dotknąć, poczuć? 

Zbadanie potencjału tworzonego podmiotu na rynku

Sprzedaż usług zdrowotnych trzeba poprzedzić właściwie przeprowadzonym badaniem marketingowym, które dostarczy szczegółowej wiedzy o rynku, na którym funkcjonuje jednostka medyczna,  tym samym przekaże sygnał otoczeniu, że dla placówki ważne są potrzeby i komfort pacjentów.

Badania dotyczące konkurencji, efektów działań marketingowych, tendencji zmian społecznych i demograficznych, pojemności i chłonności poszczególnych rynków należy prowadzić w sposób ciągły.

Kluczowe dla wdrożenia strategii marketingowej w placówce medycznej jest sformułowanie problemu badawczego oraz rodzaju badania marketingowego. Jasne sprecyzowanie tego, co placówka medyczna chce wiedzieć i w jaki sposób może to osiągnąć, jest już połową sukcesu.

Najczęściej stosowanym narzędziem pomiarowym jest ankieta bezpośrednia (dla pacjentów teraźniejszych i przyszłych) lub pocztowa (dla byłych pacjentów). Jej zaletą jest niski koszt jednostkowy.

Przygotowanie badania, jego przeprowadzenie i wnioski z analizy, dadzą menedżerowi placówki medycznej wiedzę o efektywności prowadzonych działań. Są podstawą do podejmowania decyzji przy projektowaniu usług adekwatnych do badanego rynku.

Zidentyfikowanie rynku docelowego

Segmentacja rynku służy wyłonieniu jednorodnych grup, których przedstawiciele charakteryzują się podobnymi cechami demograficznymi, społeczno-ekonomicznymi, geograficznymi i psychograficznymi. Mogą mieć zbliżone potrzeby, upodobania, gusta, podobnie reagować na instrumenty marketingowe.

Jedna lub kilka wyłonionych grup mogą stanowić rynek docelowy, w którym za pomocą działań marketingowych, placówka medyczna będzie pozycjonować  oferowaną usługę. Dzięki temu będzie mogła dostosować świadczenia zdrowotne „na miarę”, czyli do wielu potrzeb konkretnego segmentu.

Takie działania można zaobserwować m.in. w centrach medycznych dla dzieci, gdzie oferowane są jednocześnie usługi z zakresu np. pediatrii, kardiologii, ortopedii lub rehabilitacji.

W tych przypadkach świadczeniodawcy obsługują określoną grupę docelową, dostosowując do niej indywidualne działania marketingowe. Przykładem może być będzie zróżnicowana oferta marketingowa dla segmentu pacjentów indywidualnych, korporacyjnych czy innych placówek medycznych, spełniająca ich oczekiwania, uwzględniająca siedmioelementową kompozycję marketingu mix.

Elementy marketingu mix, które mogą być wykorzystane w placówce medycznej

  • Produkt (ang. product) to nie tylko sama usługa, która jest niematerialna. To silna marka, w której pacjenci widzą wiarygodność i zaufanie. Przyciąga ona specjalistów, którzy są gotowi do rozpoczęcia pracy w prestiżowej placówce a także pozwala pozyskać sponsorów i dodatkowe fundusze. Produktu dotyczy również jego opakowanie. W tym wypadku elementami „opakowania” mogą być teczki, koperty na wyniki badań, bloczki kartek, na których pacjent otrzymuje termin kolejnej wizyty. Projektowane zgodnie z założeniami systemu identyfikacji wizualnej służą konsekwencji w kształtowaniu wizerunku jednostki.

  • Cena (ang. price) to wartość usługi wyrażona w pieniądzu. Jej poziom powinien pozwolić na skuteczne i efektywne funkcjonowanie, realizowanie marży netto (różnica między uzyskaną ceną usługi a kosztami jej wytworzenia) i finansowanie rozwoju placówki. Na rynku komercyjnych usług medycznych formą zdobycia pacjentów jest proponowanie pakietu usług w ramach abonamentu medycznego. Pacjent otrzymuje dostęp do szerokiej oferty usług a świadczeniodawca gwarancję dochodu.

  • Strategia dystrybucji (ang. place) usług realizowana jest przez określenie lokalizacji, obszaru działania i systemu komunikacji z pacjentem. Model dystrybucji jest dobierany w zależności od lokalizacji operacyjnej lub instytucjonalnej. Na jej podstawie pacjenci mają do wyboru wiele miejsc świadczenia usługi lub jedno, w którym dostępne są wszystkie.

  • Promocja (ang. promotion) usług zdrowotnych jest często równoznaczna z promowaniem placówki, która ją oferuje. Jest realizowana m.in. przez reklamę, PR, promocję sprzedaży, sprzedaż osobistą i marketing bezpośredni.
    Reklama usług oferowanych przez placówki zdrowotne jest bardzo ograniczona. W przypadku placówki medycznej dopuszcza się jedynie informowanie. Za to PR pomaga zbudować relacje placówki medycznej z jej otoczeniem, czyli pacjentami, partnerami i własnymi pracownikami. Poprzez publikacje, organizowanie badań i programów profilaktycznych, wykładów i prezentacji jednostka medyczna nakłania opinię publiczną do pozytywnego jej odbioru i wyróżnienia na tle konkurencji. Takie wydarzenia specjalne (np. „białe soboty”), relacjonowane w mediach, są również doskonałą okazją do prowadzenia sprzedaży bezpośredniej w czasie osobistego kontaktu z potencjalnym pacjentem i nakłonienie go do odwiedzin w placówce. Sprzedaż usług realizowana jest najczęściej w postaci programów lojalnościowych, w których pacjenci zbierają punkty, a ich odpowiednia liczba jest podstawą do otrzymania nagrody. Wsparciem dla sprzedaży jest marketing bezpośredni, pozwalający nawiązać bliski kontakt z pacjentem i zaoferować indywidualną ofertę. W tym celu stosuje się reklamowe przesyłki pocztowe (foldery, katalogi), telemarketing, e-maile, sms-y itp. Działania takie są również adresowane do przedsiębiorstw, którym placówka medyczna chce zaoferować abonamenty medyczne dla pracowników.

  • Ludzie (ang. people), a bardziej personel medyczny, mają kluczowe znaczenie w pozyskiwaniu pacjentów oraz są czynnikiem decydującym o pozycji placówki na rynku medycznym. Odpowiednie kwalifikacje, stałe doskonalenie umiejętności, zbieranie doświadczeń i wprowadzanie nowych metod leczenia w połączeniu z empatią i zorientowaniem na dobro pacjenta są gwarancją sukcesu placówki. Realizacji tego celu służyć powinien system szkoleń, w których personel zdobywa umiejętności z zakresu obsługi i komunikacji z pacjentem.

  • Na proces świadczenia usługi (ang. process) składają się działania organizacyjne, których wykonanie gwarantuje sprawność funkcjonowania placówki. Są to m.in. obsługa pacjenta przy umawianiu wizyt (telefoniczna, internetowa, bezpośrednia), przepływ informacji, formy płatności za usługę (gotówka, karta). Sprawność tego procesu przyczynia się do osiągnięcia sukcesu.

  • Świadectwo materialne (ang. physical evidence) jest otoczeniem (np. kompleks budynków, umeblowanie, oświetlenie, kolorystka), które składa się na proces wykonywania usługi. Właściwy dobór każdego z elementów buduje atmosferę harmonii i równowagi oraz daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

Kontrola realizacji wdrożonego planu marketingowego

Naturalną konsekwencją podejmowanych w placówce medycznej działań marketingowych jest ocena ich efektywności.

Istnieją cztery rodzaje kontroli marketingowej:

  • kontrola planu rocznego,
  • kontrola rentowności,
  • kontrola efektywności,
  • kontrola strategiczna.

Każda z nich realizowana jest przy pomocy całego arsenału metod (np. analiza sprzedaży, finansowa, rentowność produktu, efektywność reklamy czy audyt marketingowy).

Pozwala ona na weryfikację tego, czy realizowane w placówce działania marketingowe przebiegają zgodnie z przyjętymi założeniami oraz jakie przyczyny leżą u podstaw ewentualnych odchyleń i w jakim stopniu osiągnięte rezultaty działalności odbiegają od planowanych wyników. Kontrola decyduje tym samym o efektywności całej organizacji.

W dobie nieustannych zmian na rynku usług zdrowotnych placówki medyczne, szczególnie te nastawione na komercyjną działalność, muszą dopasować się do zmieniających warunków otoczenia. Poprawa jakości i wydłużenie życia, wyższy poziom świadomości pacjentów oraz większa liczba konkurujących jednostek medycznych powodują, iż planowanie, realizacja i ocena działań marketingowych są niezbędne do efektywnego funkcjonowania na rynku usług zdrowotnych. Komercyjne placówki medyczne, które chcą być nowoczesne, nastawione na pacjentów, powinny traktować marketing jako element niezbędny w zarządzania działalnością medyczną.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy