Kara dla lekarza

Kary dla lekarzy: co musisz o nich wiedzieć

Karę zakazu pełnienia funkcji kierowniczych wraz z terminem ograniczenia wpisuje się do Rejestru Ukaranych Lekarzy po przedstawieniu prawa wykonywania zawodu. Ma to ogromne znaczenie dla zarządzających placówkami medycznymi. Sprawdź, jakie inne kary podlegają wpisowi do rejestru i jak się je wykonuje.

Rozliczenie delegacji

Rozliczenie pracy dyrektora lekarza po powrocie z delegacji

Dyrektor, który jest jednocześnie lekarzem, otrzymał polecenie wyjazdu służbowego. W drugim dniu delegacji, po powrocie, wykonywał pracę jako lekarz w poradni. Jak powinniśmy rozliczyć tę pracę?

urlop

Zaległy urlop: praktyczne wskazówki dla kierowników placówek medycznych

Regulacja prawna dotycząca zaległych urlopów jest daleka od doskonałości i może być ją trudno właściwie stosować zarówno przez osoby zarządzające placówkami medycznymi, jak i upoważnione do wykonywania w ich imieniu czynności związanych z pracą. Poznaj praktyczne wątpliwości.

Asystent medyczny

Asystent medyczny – jaką odpowiedzialność ponosi i jakie ma prawa

Jakie są wymagania dotyczące wykształcenia asystenta medycznego? Jakie uprawnienia ma asystent medyczny?

agresywny pacjent

Jak się bronić przed agresją pacjentów

Wobec narastającej agresji i często bardzo roszczeniowej postawy pacjentów sięgnięcie po instrumenty prawa karnego może czasami być jedyną właściwą formą zażegnania niebezpieczeństwa oraz zakończenia naruszeń dóbr prawnych personelu medycznego. Sprawdź, jaka ochrona Ci przysługuje.

etyka

Jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej lekarza

W nawiązaniu do zwiększonej liczby wyjazdów lekarzy z Polski do innych państw Unii Europejskiej i do propozycji wniesienia zmian do uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wydawanych przez nią zaświadczeń dowiedz się, jak uzyskać zaświadczenie o postawie etycznej. Obecnie zaświadczenie jest wydawane tylko w języku polskim, natomiast rada proponuje, aby wydawać je również w językach angielskim i hiszpańskim.

Lekarze

Age diversity management – nowe wyzwanie dla placówek medycznych

Wciąż marginalizowanym tematem jest umiejętne zagospodarowywanie ekspertów z długim zawodowym stażem, w wieku 50–60 lat i starszych, z których wielu boryka się z wykluczeniem zawodowym. Jak to wygląda w placówkach medycznych?

Finanse

Podwyżki w ochronie zdrowia w 2022 roku: finansowanie kosztów zmian wynagrodzeń

Tzw. ustawa podwyżkowa podwyższyła wynagrodzenia pracowników wykonujących zawód medyczny i pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny. Dyrektorzy mają wiele wątpliwiości dotyczących sfinansowania kosztów tych zmian. Sprawdź!

Podwyżka

Podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek – jak je naliczać od 1 lipca 2022 r.

Zmiany w wynagrodzeniach wprowadzają największe niepokoje do środowiska pielęgniarek, których płace różnicują w sposób dość drastyczny. Wyliczone na tych zasadach wynagrodzenie zasadnicze między 1 i 3 grupą pielęgniarek/położnych różnić się może nawet o 2 tys. zł. Jak w tej sytuacji mają postąpić dyrektorzy placówek?

Badanie

Wstępne badania lekarskie przed zatrudnieniem: czy są dopuszczalne

Profilaktyczna ochrona zdrowia to obowiązek każdego pracodawcy, również placówki medycznej. Czy można skierować kandydata na pracownika na badania lekarskie wstępne na 35 dni przed zatrudnieniem?