Praca zespołowa

Praca zespołowa – jak korzystać z jej zalet w placówce medycznej

Pojęcie pracy zespołowej święci triumfy w naukach o zarządzaniu. Różnorodność oferty szkoleniowej związanej z budowaniem zespołów, rozpoznawaniem własnej roli zespołowej świadczy o sporym zainteresowaniu tą tematyką. Czym jest praca zespołowa i dlaczego taki właśnie rodzaj pracy ma przewagę nad pracą indywidualną?

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy – co musi się w nim znaleźć

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem placówki medycznej obliguje prowadzącego placówkę lub osobę upoważnioną do sporządzenia i wydania świadectwa pracy. Sprawdź, komu musisz wystawić takie świadectwo, w jakim terminie i jak prostować w nim ewentualne błędy.

szef

Kiedy pracodawca może żądać dodatkowych badań profilaktycznych pracownika

Szef placówki medycznej przebywa na krótkich zwolnieniach lekarskich. Pracodawca ma przypuszczenia, że ta osoba ma problemy natury psychicznej. Co może zrobić w takiej sytuacji? Czy może skierować pracownika na dodatkowe badania lekarskie? 

kandydatka

Pracownicy i kandydaci do pracy w placówce medycznej – jak pobierać od nich dane osobowe

Dość istotna kwestią jest to, kiedy należy przyjąć zaświadczenie lub inny dokument zewnętrzny, a kiedy wystarczy oświadczenie od pracownika lub kandydata do pracy? Poznaj różne przypadki związane z pozyskiwaniem danych osobowych od pracownika lub kandydata do zatrudnienia.

Rozmowa z psychologiem

Prowadzisz gabinet psychologiczny. Czy możesz zatrudnić lekarza psychiatrę?

Czy prywatny gabinet psychologiczno-psychoterapeutyczny, prowadzący swoją działalność w formie spółki komandytowej, ale nie jako podmiot leczniczy, może zatrudnić na umowę o współpracy lekarza psychiatrę?

Urlop

Urlop wypoczynkowy w częściach: jakie są zasady jego podziału

Aby praca pracowników placówek medycznych odznaczała się właściwą jakością, była realizowana w odpowiednich warunkach w zakresie bezpieczeństwa, w tym względem pacjentów, niezbędne jest poprawne stosowanie przepisów zarówno o czasie pracy, jak i tych, które regulują kwestię urlopów wypoczynkowych. Sprawdź, co przepisy mówią o ich podziale na części.

Konkurencja

Czy można pozyskać pracowników od konkurencji

Poszukiwanie pracowników w branży medycznej nie należy do ­łatwych zadań. Nierzadko poszukujemy osób doświadczonych – takich, które pracują już na analogicznych stanowiskach. Jak postąpić, aby próba pozyskania pracownika nie była zakwalifikowana jako czyn nieuczciwej konkurencji?

BHP

Jakich zasad bhp musisz przestrzegać, zatrudniając Ukraińców

Część uchodźców wojennych z Ukrainy będzie chciała podjąć pracę w Polsce. Na polskim rynku pracy wyraźnie wzrośnie liczba pracowników pochodzących z Ukrainy. Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo pracy pracowników obywatelstwa ukraińskiego.

Absencja lekarza

Jak ma postąpić lekarz, gdy zmiennik nie przyjdzie na dyżur

W placówce medycznej nie stawił się lekarz, który powinien przejąć pacjentów podczas kolejnego dyżuru, zgodnie z wcześniejszym harmonogramem pracy. Jakie są podstawowe obowiązki i rodzaje ryzyka z punktu widzenia lekarza i placówki medycznej w takiej sytuacji?

Wypadek

Jak wygląda procedura w przypadku wypadku śmiertelnego w placówce

W placówkach medycznych, gdzie dominują urazy w zakresie zranień ostrymi narzędziami, nie można wykluczyć wypadków ciężkich, zbiorowych, a nawet śmiertelnych. Jakie są różnice między tymi wypadkami? Jakie obowiązki się z tym wiążą?