Archiwum dokumentacji medycznej – na co zwrócić uwagę przy przechowywaniu kartotek pacjenta

/appFiles/site_102/images/autor/3vCO57rowjVESiz.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 2 czerwca 2023
Archiwum dokumentacji medycznej – na co zwrócić uwagę przy przechowywaniu kartotek pacjenta

Od pewnego czasu podmioty lecznicze coraz bardziej interesują się przekazaniem papierowej dokumentacji zewnętrznej firmie zajmującej się archiwizacją danych. Nie dziwi więc, że wciąż przybywa takich ofert i coraz więcej podmiotów decyduje się na zawarcie takiej współpracy. Co zatem wolno placówkom w zakresie outsourcingu?

  • Przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nakładają na podmioty lecznicze obowiązek przechowywania i archiwizowania dokumentacji medycznej przez okres od 20 do 30 lat, co stwarza problemy organizacyjne.

  • Podmioty lecznicze mogą zlecić przechowywanie dokumentacji medycznej firmie zewnętrznej w ramach umowy outsourcingu, ale muszą zadbać o ochronę danych osobowych i prawo do kontroli.

  • Przy zawieraniu umowy z zewnętrznym archiwum należy uwzględnić szczegółowe normy dotyczące celu przetwarzania danych, zabezpieczenia danych, ograniczenia dostępu i wymiany dokumentacji. W kontekście elektronicznej dokumentacji medycznej warto rozważyć współpracę z firmą umożliwiającą utworzenie elektronicznego archiwum.

  • Czytaj też:

Pozostało jeszcze 86% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.