Zarządzanie placówką medyczną wymaga od menedżerów nie tylko znajomości przepisów, ale także wszechstronnej wiedzy i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów. Dowiedz się, jak doskonalić umiejętności w tym obszarze.

Obrót odpadami

Jak prowadzić elektroniczną ewidencję odpadów

Od nowego roku czeka nas rewolucja w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów, rejestru i sprawozdawczości. Będzie ona prowadzona wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Dokumenty dotyczące ewidencji odpadów będziemy wprowadzać na bieżąco przez system. Oto szczegóły.

Odpady medyczne

Jak uznać, czy odpad medyczny jest zakaźny

W praktyce, podczas codziennego kontaktu z odpadami medycznymi, trudno jednoznacznie ocenić, czy każdy z nich jest odpadem niebezpiecznym, czy wymaga innego traktowania w kontekście odpowiedniej klasyfikacji i magazynowania. Jakie właściwości powodują, że dany odpad zaliczany jest do odpadu niebezpiecznego?

ksiazka

Polecamy książkę pt. „Rozliczanie czasu pracy w podmiotach leczniczych w 2020 roku”

Poradnik z płytą CD pt. „Rozliczanie czasu pracy w podmiotach leczniczych w 2020 roku. Jak uniknąć błędów – praktyczne wskazówki” udziela odpowiedzi na liczne pytania, które nurtują kadrę zarządzającą oraz służby personalne w placówkach ochrony zdrowia, zarówno publicznych, jak i niepublicznych od czasu wejścia w życie nowych rozwiązań prawnych.

Protokół kontroli

Co powinien zawierać protokół z kontroli

Obowiązkiem kontrolerów organów rejestrowych jest sporządzenie protokołu z kontroli. W określonych sytuacjach, gdy kierownik nie zgadza się z ustaleniami kontrolnymi, może złożyć zastrzeżenia do tego dokumentu. Sprawdź, jakie elementy powinny się znaleźć w protokole i jaka jest jego rola.

Odpady medyczne

Nie zdążyłeś się zarejestrować w BDO - sprawdź, co zrobić

Od 1 stycznia 2020 r. dokumenty ewidencji odpadów są prowadzone wyłącznie elektronicznie, a wytwórcy odpadów powinni już być zarejestrowani w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Sprawdź, co zrobić, jeśli przeoczyłeś termin rejestracji w tym nowym systemie.

Lekarz

Jakie uprawnienia przysługują lekarzowi

Dobra znajomość uprawnień związanych z wykonywaniem zawodu lekarza pozwala na uniknięcie wątpliwości, że działasz zgodnie z zasadami współczesnej medycyny i z przepisami. Celem lekarza zawsze powinno być wyleczenie pacjenta za pomocą wybranej przez siebie metody leczniczej. Sprawdź, jakie uprawnienia ci przysługują w związku z wykonywaną praktyką lekarską.

Wywiad - Paweł Walicki

Paweł Walicki: Trzeba oceniać oczami klienta i pracownika

W rozproszonej strukturze konieczna jest praca zespołowa, delegowanie obowiązków, zadań i odpowiedzialności, uznanie i szacunek dla wiedzy, doświadczenia i intuicji innych. W tym wszystkim ludzie mają kluczowe znaczenie – ich kompetencje, zaangażowanie, chęć rozwoju, ale także lojalność, uczciwość i życzliwość. Sprawdź, jak skutecznie zarządzać powiększającą się organizacją. Rozmowa z Pawłem Walickim, prezesem Centrum Medycznego CMP w Warszawie.

Zarządzanie odpadami

Jak magazynować odpady w miejscu wytwarzania

Odpady medyczne często są przechowywane w placówce w miejscu wytwarzania, brudowniku lub miejscu porządkowym, bądź miejscu wstępnego magazynowania. Poznaj szczegółowe wymagania dotyczące tej procedury.

Compliance  - procedury prawne

Dlaczego warto wdrożyć compliance w szpitalu

Compliance to zagadnienie, które zajmuje się dostosowywaniem przedsiębiorstwa do określonych wymagań prawnych. Prowadzenie tych działań w sposób przemyślany i zorganizowany uchroni placówkę medyczną przed ryzykiem finansowym i wizerunkowym, a także zwiększy jej bezpieczeństw organizacyjne. Zobacz, od czego zacząć.

Zadośćuczynienie za błędy medyczne

Czy tylko pacjent może żądać zadośćuczynienia

Błąd w sztuce podczas udzielania świadczeń zdrowotnych może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Nie zawsze jednak to pacjent będzie jedyną osobą, która może domagać się zadośćuczynienia za doznane krzywdy. Sprawdź, komu jeszcze przysługuje takie uprawnienie.