Skarga sądowa

Samorząd lekarski ostrzega przed praktykami Rzecznika Praw Pacjenta

Naczelna Rada Lekarska wyraziła głęboką obawę o praktyki Rzecznika Praw Pacjenta, alarmując o potencjalnym nadużyciu władzy oraz kwestionowaniu decyzji medycznych, co stanowi istotne wyzwanie dla sektora ochrony zdrowia. W komunikacie z 15 grudnia 2023 r. rada zwraca uwagę na narastające napięcie i ryzyko osłabienia zaufania do profesjonalistów medycznych. Dowiedz się, co jest istotne w rozwiązaniu tego kryzysu.

Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich: jak placówki medyczne powinny się przygotować do wdrożenia nowych przepisów

Od 15 lutego 2024 r. zaczyna obowiązywać ustawa zobowiązująca zarządzających placówkami medycznymi, w których przebywają lub mogą przebywać małoletni, do wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Standardy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nieletnim, zapobieganie przestępstwom seksualnym i ujednolicenie reakcji na naruszenia. Brak wprowadzenia standardów wiąże się z odpowiedzialnością karną.  

Rzecznik praw pacjenta

Czy Rzecznik Praw Pacjenta może żądać od placówki przesłania regulaminu organizacyjnego

Zaniechanie realizowania bieżącej rejestracji pacjentów przy wykorzystaniu telefonu w jednej z placówek stało się przyczyną żądania przez Rzecznika Praw Pacjenta m.in. okazania procedur związanych z rejestracją pacjentów i regulaminu organizacyjnego placówki. Sprawdź, czy rzecznik może żądać przesłania takich dokumentów?

Program Dobry posiłek

Poprawa jakości posiłków w szpitalach – przedwyborcze plany resortu zdrowia

Obietnice nowej minister zdrowia dotyczące poprawy jakości posiłków w szpitalach brzmią obiecująco. Pacjenci i ich rodziny od dawna czekali na takie inicjatywy, które poprawią warunki pobytu w szpitalach i wpłyną pozytywnie na proces zdrowienia.

opiekun faktyczny

Opiekun faktyczny: wyrażanie zgody na świadczenie medyczne przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta

Do udzielenia świadczenia zdrowotnego niezbędne jest uzyskanie świadomej zgody pacjenta. Zgoda powinna być wyrażona w odpowiednim czasie oraz formie, uświadomiona oraz w przypadku pacjenta niebędącego w stanie podejmować decyzji we własnym imieniu – wyrażona przez uprawnioną osobę bądź organ. Jak kształtują się regulacje prawne dotyczące zgody substytucyjnej – wyrażanej przez inne osoby w imieniu małoletniego pacjenta?

pobyt w szpitalu bez ubezpieczenia

Pacjent nieubezpieczony: brak ubezpieczenia zdrowotnego a pobyt w szpitalu i prawo do świadczeń NFZ

Większość szpitali wprowadziła procedury dotyczące leczenia pacjentów bez ubezpieczenia zdrowotnego. Szpitale muszą zachować kompletną dokumentację medyczną takich pacjentów, włączając raporty, wyniki badań i faktury za udzieloną opiekę. Ta dokumentacja jest istotna do rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Poznaj szczegóły dotyczące pobytu w szpitalu pacjenta bez ubezpieczenia zdrowotnego.

terminacja ciąży

Aborcja: kiedy lekarz może terminować ciążę

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (sygn. akt K 1/20) niestety odcisnął swoje piętno i doprowadził do sytuacji, w której zabiegi terminacji ciąży budzą obawy ze strony ginekologów i pozostałych członków personelu medycznego. Niesłusznie – przepis dotyczący terminacji ciąży jest bardzo klarowny.

RTG

Zdjęcia RTG, które może zlecić pacjentowi lekarz POZ

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej lekarz może zlecić pacjentowi różne rodzaje zdjęć RTG, m.in. zdjęcia klatki piersiowej, kostne, czaszki, zatok oraz przeglądowe jamy brzusznej. Po badaniu radiologicznym, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej płuc. Dowiedz się więcej na temat zasad zlecania zdjęć RTG przez lekarza rodzinnego.

Koordynator medyczny

Czym się zajmuje koordynator medyczny i jaką odgrywa rolę w procesie leczenia pacjenta

Koordynator medyczny w placówkach może być niezastąpionym przewodnikiem i wsparciem dla pacjenta, a także usprawnieniem dla podmiotów leczniczych. Wprowadzenie koordynacji medycznej wymaga jednak określenia kompetencji, standardów pracy i odpowiedniego przygotowania kadr. Może to być krok w kierunku poprawy jakości opieki zdrowotnej i życia pacjentów.

Monitoring

NSA: Pacjent musi się zgodzić na monitoring

Stosowanie monitoringu bez każdorazowej indywidualnej zgody pacjenta na salach operacyjnych czy w gabinetach, gdzie prowadzone są zabiegi lecznicze, jest nielegalne i narusza prawo pacjenta do prywatności – tak wynika z najnowszego wyroku NSA. Poznaj zasady stosowania monitoringu wizyjnego w szpitalach.