
Kontrole PIP, ZUS i US w ochronie zdrowia w 2020 r. – polecamy najnowszą książkę
W Twojej placówce zjawia się kontroler ze skarbówki, a Ty zastanawiasz się, czy możesz mu udostępnić dane pacjentów. Żeby lepiej poznać swoje prawa podczas kontroli inspekcji pracy, urzędu skarbowego czy ZUS, polecamy Ci najnowszą książkę pt. „Kontrole PIP, ZUS i US w ochronie zdrowia w 2020 r. Praktyczne porady i wskazówki”.

Przygotuj się do kontroli - polecamy nasz nowy e-kurs
Skutki kontroli są wpisane w funkcjonowanie wszystkich placówek medycznych i często wiążą się z wysokimi karami lub zakazem prowadzenia dalszej działalności. W odpowiedzi na wiele pytań Czytelników przygotowaliśmy e-kurs pt. „Jak skutecznie obronić swoje interesy w toku kontroli placówki medycznej”. Oto szczegóły.

Co powinien zawierać protokół z kontroli
Obowiązkiem kontrolerów organów rejestrowych jest sporządzenie protokołu z kontroli. W określonych sytuacjach, gdy kierownik nie zgadza się z ustaleniami kontrolnymi, może złożyć zastrzeżenia do tego dokumentu. Sprawdź, jakie elementy powinny się znaleźć w protokole i jaka jest jego rola.

Co będzie pod lupą PIP w 2019 roku
W 2019 roku Państwowa Inspekcja Pracy skoncentruje się na ograniczaniu zagrożeń wypadkowych. Sprawdź, co skontrolują inspektorzy i kto może się spodziewać kontroli.

Kontrola PIP - jak jej nie utrudniać
Kontrola inspektora pracy w placówce medycznej to złożony proces. Licznym uprawnieniom inspektora odpowiadają równie liczne obowiązki przedstawiciela placówki medycznej, który w niej uczestniczy. Brak współpracy z inspektorem może w skrajnych przypadkach nosić znamiona wykroczenia, a nawet przestępstwa. Jak tego uniknąć?

Kontrola PIP - czego może żądać inspektor
Kontrola przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów z zakresu bhp w placówce medycznej, nie jest celem samym w sobie. Jeżeli inspektor wykaże nieprawidłowości, to zobowiąże placówkę do usunięcia stwierdzonych uchybień. Poznaj przysługujące inspektorom uprawnienia pokontrolne, a unikniesz wątpliwości oraz sporów z organami PIP.

Uwagi do protokołu kontroli PIP - jak je wnosić
Szczegółowe zapoznanie się i przeanalizowanie zapisów zawartych w protokole kontroli inspekcji pracy jest dobrą praktyką. Jeżeli przedstawiciel placówki medycznej uzna, że protokół wymaga uzupełnienia lub zmiany zawartych w nim ustaleń – warto wnieść do niego zastrzeżenia. Zobacz, jakie masz uprawnienia w tym zakresie.

Jakie obszary w placówce skontroluje inspektor pracy
Sprawne i szybkie przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) ma istotne znaczenie dla funkcjonowania podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Wymaga współdziałania osoby upoważnionej do reprezentowania placówki z inspektorem pracy. Poznaj zasady, jakimi kierują się inspektorzy i uniknij nieporozumień, zwłaszcza nieświadomego utrudniania czynności kontrolnych.

Czy donos na placówkę zawsze skutkuje kontrolą
Każda placówka medyczna musi liczyć się z tym, że w dowolnym momencie swojej działalności może być skontrolowana. Zdarza się, że kontrole odbywają się wskutek anonimowego donosu. Czy każde takie zawiadomienie oznacza wszczęcie czynności kontrolnych?

Przygotuj się na kontrolę inspekcji pracy
Placówki medyczne, które zatrudniają personel na podstawie stosunku pracy, mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Jaki jest zatem zakres kontroli tego organu oraz kto może wykonywać czynności kontrolne?