
Kiedy informować PIP o wypadku przy pracy
Niezależnie od podejmowanych starań w zakresie zapewnienia bezpiecznego wykonywania obowiązków, w placówce medycznej może dojść do wypadku przy pracy. Z tego rodzaju zdarzeniem wiążą się liczne obowiązki placówki względem poszkodowanego. Sprawdź, kiedy niezbędne jest zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy.

Kontrola PIP - jak jej nie utrudniać
Kontrola inspektora pracy w placówce medycznej to złożony proces. Licznym uprawnieniom inspektora odpowiadają równie liczne obowiązki przedstawiciela placówki medycznej, który w niej uczestniczy. Brak współpracy z inspektorem może w skrajnych przypadkach nosić znamiona wykroczenia, a nawet przestępstwa. Jak tego uniknąć?

Otrzymałeś nakaz PIP - jak się odwołać
Placówka, do której inspektor pracy skierował nakazy, może się odwołać do okręgowego inspektora pracy. Musi to być dobrze przemyślane i przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami. Zobacz, jak to zrobić, aby zwiększyć szanse na zmianę lub uchylenie decyzji inspektora.

Kontrola PIP - czego może żądać inspektor
Kontrola przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów z zakresu bhp w placówce medycznej, nie jest celem samym w sobie. Jeżeli inspektor wykaże nieprawidłowości, to zobowiąże placówkę do usunięcia stwierdzonych uchybień. Poznaj przysługujące inspektorom uprawnienia pokontrolne, a unikniesz wątpliwości oraz sporów z organami PIP.

Uwagi do protokołu kontroli PIP - jak je wnosić
Szczegółowe zapoznanie się i przeanalizowanie zapisów zawartych w protokole kontroli inspekcji pracy jest dobrą praktyką. Jeżeli przedstawiciel placówki medycznej uzna, że protokół wymaga uzupełnienia lub zmiany zawartych w nim ustaleń – warto wnieść do niego zastrzeżenia. Zobacz, jakie masz uprawnienia w tym zakresie.

Jakie obszary w placówce skontroluje inspektor pracy
Sprawne i szybkie przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) ma istotne znaczenie dla funkcjonowania podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Wymaga współdziałania osoby upoważnionej do reprezentowania placówki z inspektorem pracy. Poznaj zasady, jakimi kierują się inspektorzy i uniknij nieporozumień, zwłaszcza nieświadomego utrudniania czynności kontrolnych.

Przygotuj się na kontrolę inspekcji pracy
Placówki medyczne, które zatrudniają personel na podstawie stosunku pracy, mogą w każdej chwili spodziewać się kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy. Jaki jest zatem zakres kontroli tego organu oraz kto może wykonywać czynności kontrolne?
Czy w placówkach medycznych można stosować czytniki linii papilarnych do kontroli czasu pracy pracowników
Wyrażona na prośbę pracodawcy pisemna zgoda pracownika na pobranie i przetworzenie jego linii papilarnych, narusza prawa pracownika i swobodę wyrażenia przez niego woli.