Odpowiedzialność prawna

COVID-19: jak ograniczyć odpowiedzialność

Walka z gwałtownie rozprzestrzeniającym się wirusem stanowi wyzwanie nie tylko dla personelu medycznego, ale również dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi. Właściwa realizacja obowiązków zarządczych nabiera w warunkach epidemii szczególnego znaczenia. Sprawdź, jak zminimalizować odpowiedzialność karną.

Gabinet lekarski

Jak krok po kroku założyć gabinet lekarski

Żeby założyć gabinet lekarski, poza posiadaniem prawa wykonywania zawodu lekarza, dysponowaniem odpowiednim pomieszczeniem i wpisem do CEiIDG, będziesz musiał się zarejestrować jako podmiot wykonujący działalność leczniczą w RPWDL. Sprawdź, jakie jeszcze wymogi musisz spełnić.  

Farmaceuta

Jak szpital będzie współdziałać z farmaceutą

Farmaceuta zyska nowe uprawnienia i stanie się pełnoprawnym współpracownikiem kadry szpitala – tak przewiduje projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Co obejmie opieka farmaceutyczna? Poznaj najważniejsze zmiany.

COVID-19

Koronawirus a odpowiedzialność lekarzy

Wszelka działalność lekarzy i placówek medycznych w sytuacji wynikającej z rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19) jest obarczona ryzykiem, które może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Dowiedz się, jaka odpowiedzialność Ci grozi, a w ten sposób częściowo ją ograniczysz lub jej unikniesz.

Gabinet lekarski

Jakie wymogi musi spełnić gabinet lekarski

Prowadzenie gabinetu lekarskiego lub pokrewnej działalności opierającej się na udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest obwarowane przepisami, których należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, biorąc pod uwagę nowe rozporządzenie z 2019 roku.

ubezpieczenie

Kto odpowiada za ubezpieczenie społeczne lekarzy skierowanych do pracy

W związku z licznymi nakazami pracy wydanymi przez wojewodów pojawiło się pytanie, czy lekarze prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze muszą sami opłacić ZUS. Oto odpowiedź.

szpital

Koronawirus: nowe procedury postępowania z pacjentami onkologicznymi

Gdy rozprzestrzenia się koronawirus, nie można zapomnieć o pacjentach onkologicznych, którzy są w trakcie leczenia, lub mają zaplanowane wizyty kontrolne. Nie zawsze w takim przypadku będzie możliwa teleporada, dlatego szpitale onkologiczne muszą wdrożyć nowe procedury. Oto one.

koronawirus

Nie skierujesz pacjenta na badania na koronawirusa – co Ci grozi

W obecnej sytuacji wiele się mówi o dostępności testów na koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby wykonywać ich więcej. Czy lekarz, który nie skieruje pacjenta na badania na koronawirusa, może podlegać odpowiedzialności karnej lub dyscyplinarnej? Oto odpowiedź.

recepta a koronawirus

Czy farmaceuta może wystawić receptę w przypadku zagrożenia koronawirusem

Specustawa dała nowe uprawnienia farmaceutom, stwarzając im możliwość wystawienia recept farmaceutycznych w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19. Uprawnienie to przysługuje tylko farmaceutom mającym prawo wykonywania zawodu. Sprawdź, jakie obowiązki się z tym wiążą.

kwarantanna

Obiekty na pobyt ludzi w celu kwarantanny - co mówią przepisy

Zwiększająca się liczba zarażonych powoduje konieczność zaadaptowania obiektów budowlanych na pobyt w celu kwarantanny. Specustawa wprowadza nowe rozwiązania związane z projektowaniem, budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i rozbiórką obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu ich użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi. Oto szczegóły.