Opieka zdrowotna

Jak prowadzić telefoniczne zapisy do lekarzy

Co prawda już wcześniej pacjenci mogli zapisywać się telefoniczne do lekarzy, a zmuszanie do osobistej rejestracji traktowano jednoznacznie jako sprzeczne z przepisami i godzące w prawa pacjenta. Ograniczenie zapisów wyłącznie do drogi telefonicznej stanowi jednak duże wyzwanie dla wielu podmiotów. Jak to zorganizować, aby nie zakłócić pracy rejestracji?

Prawo i medycyna

W jaki sposób lekarz może wystąpić ze spółki cywilnej

Przyczyny prowadzące do podjęcia decyzji o wystąpieniu ze spółki są różne, przy czym ostatnio dochodzą jeszcze problemy związane z epidemią, która zmusiła do zawieszenia przyjęć pacjentów i jednocześnie zagraża starszym wspólnikom. Kiedy lekarz może wystąpić ze spółki cywilnej?

Prawo

Odtwarzasz muzykę w placówce - jakie opłaty musisz ponieść

Możesz się spodziewać, że STOART lub podobne organizacje będą pobierać opłaty za korzystanie z praw do utworów muzycznych, które odtwarzasz w placówce medycznej. Sprawdź, jak zgodnie z prawem autorskim umilać czas pacjentom odtwarzaniem muzyki.

rejestracja

Jak profesjonalnie obsługiwać pacjenta w rejestracji

Pacjent kontaktujący się z placówką dowolną drogą oczekuje szybkiej i sprawnej obsługi o jak najwyższej jakości. Dla podmiotów ochrony zdrowia kluczowym segmentem ich działalności staje się więc wysoko wykwalifikowana rejestracja. Jak zatem obsługiwać pacjenta?

pacjent

Kontroluj jakość i efektywność pracy rejestracji medycznej

Za jakość obsługi pacjenta w placówce medycznej w dużej mierze odpowiada rejestracja. Z punktu widzenia menedżera placówki konieczna jest więc kontrola efektywności jej pracy, wyłapywanie ewentualnych błędów i ich naprawa. Idealnym narzędziem do tego jest Test Tajemniczego Pacjenta.

nakaz pracy

Szpital zakończył pracę jako jednoimienny – co z lekarzem skierowanym tam do pracy

Co się dzieje z lekarzami w sytuacji, gdy szpital zakończył pracę, jako jednoimienny, a nakaz pracy nadal trwa? Czy do upływu czasu, na jaki wydano nakaz pracy, lekarz ma pozostać w placówce medycznej, niezależnie czy przestała ona pełnić rolę szpitala jednoimiennego czy nie?

SOR

SOR: poznaj nowe wymagania i harmonogram zmian

SOR-y będą miały obowiązek stworzenia systemu triażowania przyjętych pacjentów i związanych z wyposażeniem. Poznaj szczegółowe terminy na dostosowanie się do nowych wymogów.

Wypadek w pracy

Wypadek przy pracy - jak go wyjaśniać

Dokładność zbierania dowodów i ustalania faktów ma kluczowy wpływ na ostateczną kwalifikację zdarzenia, przykładowo nieuznania wypadku za wypadek przy pracy. Sprawdź, jak analizować takie zdarzenie.

Odpowiedzialność prawna menedżera

Odpowiedzialność cywilna menedżera - poznaj ważne zasady

Wierzyciel podmiotu leczniczego może sięgnąć do prywatnej kieszeni menedżera. Zagadnienie to w czasach rozprzestrzeniania się koronawirusa i pogłębiającej się niewypłacalności wielu podmiotów nabiera szczególnego znaczenia. Sprawdź, jak ograniczyć odpowiedzialność menedżera.

lekarz

Jaką odpowiedzialność zawodową ponosi lekarz

Lekarz może podlegać odpowiedzialności zawodowej za swoje czyny, a postępowanie przed organami odpowiedzialności zawodowej może się toczyć niezależnie od postępowań przed sądami cywilnymi lub karnymi. Kiedy zatem lekarz będzie wezwany przed sąd lekarski?