PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Najważniejsze zmiany prawne w ochronie zdrowia – luty 2024 roku

W najnowszym podsumowaniu miesiąca uwagę zwracają zmiany w sektorze opieki zdrowotnej, w tym nowe czynności zawodowe dla opiekunów medycznych oraz inicjatywy mające na celu podniesienie standardów kształcenia i organizacji systemu ochrony zdrowia. Dowiedz się, jak zmiany wpłyną na placówki medyczne. Sprawdź szczegóły!

Innowacje w medycynie

Jak zarządzać innowacjami w opiece zdrowotnej

Zmiany w prawie, technologie medyczne i strategie zarządzania rewolucjonizują jakość opieki. Sprawdź, jak wprowadzić nowe rozwiązania! Odkryj moc innowacji w opiece zdrowotnej.

Prawne aspekty reklamy medycznej

Prawne aspekty reklamy produktów leczniczych

Reklamą nazywamy takie działania (skierowane do potencjalnych klientów), które mają na celu przedstawienie oferowanego produktu bądź usługi w taki sposób, żeby ludzie chcieli za nie zapłacić. Jak wygląda kwestia reklamy w przypadku produktu leczniczego? Jakie działania możemy podjąć, a jakich unikać?

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

Najważniejsze zmiany prawne w ochronie zdrowia – styczeń 2024 roku

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w ochronie zdrowia. Są to m.in. ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej, elektroniczne karty urodzenia i zgonu oraz wsparcie leczenia niepłodności. Dowiedz się, jak zmiany wpłyną na placówki medyczne. Sprawdź szczegóły!

Skrzynka ePuap

Obowiązek posiadania skrzynki podawczej ePUAP w placówkach medycznych

Czy niepubliczny podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek posiadania skrzynki podawczej na ePUAP? Czy wykonując działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, mamy obowiązek wyposażyć pracowników w kwalifikowany podpis lub podpis osobisty?

Zarządzanie zmianą

Jak zarządzać zmianą w podmiocie leczniczym?

Placówki medyczne muszą szybko przystosować się do zmieniających się przepisów. Poznaj kluczowe narzędzia potrzebne do zarządzania zmianą i dowiedz się, jak możesz zaangażować swoich pracowników, aby zminimalizować opór i odnieść sukces w tym procesie.

KONFERENCJA

Najważniejsze zmiany w ochronie zdrowia 2024 – zaproszenie na konferencję

Jeśli jesteś menedżerem lub kierownikiem placówki medycznej i szukasz merytorycznych informacji oraz rozwiązań z zakresu organizacji i zarządzania pracą swojej instytucji, zapraszamy na V edycję Ogólnopolskiej Konferencji dla Zarządzających w Ochronie Zdrowia, która odbędzie się 29 lutego 2024 r.

Leczenie depresji

Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ

Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Unia

Wykonywanie zawodu przez lekarza spoza UE. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Wykonywanie zawodu lekarza dla lekarzy spoza Unii Europejskiej zależy od udzielenia zgody ministra zdrowia poprzedzonej uzyskaniem opinii konsultanta krajowego lub wojewódzkiego właściwego w danej dziedzinie medycyny. Zobacz, co przepisy polskie stanowią na ten temat i czy możesz starać się o pominięcie tego etapu na drodze do przyznania prawa wykonywania zawodu tylko na określony zakres czynności.

Kara za błędy lekarskie

Kary nałożone na lekarzy. Czy drobne błędy proceduralne je uchylą?

Drobne uchybienia proceduralne nie skutkują uchyleniem kary za błędy lekarskie – zapoznaj się z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie jednej z lekarek. Dowiedz się, jak zmiany w procedurze wpłynęły na jej sprawę. Wyjaśniamy też, dlaczego kasacja to nadzwyczajny środek odwoławczy.