lekarz

Jaką odpowiedzialność zawodową ponosi lekarz

Lekarz może podlegać odpowiedzialności zawodowej za swoje czyny, a postępowanie przed organami odpowiedzialności zawodowej może się toczyć niezależnie od postępowań przed sądami cywilnymi lub karnymi. Kiedy zatem lekarz będzie wezwany przed sąd lekarski?

złamana noga

Kto odpowiada za wypadek w poczekalni w gabinecie lekarskim

Prowadzę mały gabinet lekarski. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe o wszystko muszę zadbać sam. Pewnego dnia, kiedy miałem bardzo napięty grafik, zdarzył się wypadek. Starszy pan poślizgnął się na mokrej podłodze w poczekalni, której nie zdążyłem sprzątnąć, po tym jak innemu pacjentowi wcześniej rozlała się woda. W wyniku tego upadku pacjent złamał nogę. Czy jestem odpowiedzialny jest za ten wypadek?

składki ZUS

Czy trzeba opłacać składki ZUS, prowadząc gabinet lekarski i pracując na etacie

Jestem zatrudniona w szpitalu na podstawie umowy o pracę na etacie lekarza. Obecnie chciałabym otworzyć dodatkowo swój prywatny gabinet, gdzie będę świadczyła tylko usługi odpłatne. Na umowę zlecenie będę też chciała zatrudnić rejestratorkę. Czy w tej sytuacji będę musiała się zgłosić w ZUS oraz opłacać składki?

Ewakuacja

Jakich błędów nie popełnić podczas ewakuacji

W placówkach medycznych może zajść niekiedy konieczność ewakuacji pacjentów, personelu medycznego lub osób odwiedzających. Powodami mogą być pożar, informacja o podłożonym ładunku wybuchowym czy inne katastrofy. Dowiedz się, jakich błędow nie popełnić podczas ewakuacji.

Odpowiedzialność prawna

COVID-19: jak ograniczyć odpowiedzialność

Walka z gwałtownie rozprzestrzeniającym się wirusem stanowi wyzwanie nie tylko dla personelu medycznego, ale również dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi. Właściwa realizacja obowiązków zarządczych nabiera w warunkach epidemii szczególnego znaczenia. Sprawdź, jak zminimalizować odpowiedzialność karną.

Gabinet lekarski

Jak krok po kroku założyć gabinet lekarski

Żeby założyć gabinet lekarski, poza posiadaniem prawa wykonywania zawodu lekarza, dysponowaniem odpowiednim pomieszczeniem i wpisem do CEiIDG, będziesz musiał się zarejestrować jako podmiot wykonujący działalność leczniczą w RPWDL. Sprawdź, jakie jeszcze wymogi musisz spełnić.  

Farmaceuta

Jak szpital będzie współdziałać z farmaceutą

Farmaceuta zyska nowe uprawnienia i stanie się pełnoprawnym współpracownikiem kadry szpitala – tak przewiduje projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Co obejmie opieka farmaceutyczna? Poznaj najważniejsze zmiany.

COVID-19

Koronawirus a odpowiedzialność lekarzy

Wszelka działalność lekarzy i placówek medycznych w sytuacji wynikającej z rozprzestrzeniania się koronawirusa (COVID-19) jest obarczona ryzykiem, które może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Dowiedz się, jaka odpowiedzialność Ci grozi, a w ten sposób częściowo ją ograniczysz lub jej unikniesz.

Gabinet lekarski

Jakie wymogi musi spełnić gabinet lekarski

Prowadzenie gabinetu lekarskiego lub pokrewnej działalności opierającej się na udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest obwarowane przepisami, których należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, biorąc pod uwagę nowe rozporządzenie z 2019 roku.

ubezpieczenie

Kto odpowiada za ubezpieczenie społeczne lekarzy skierowanych do pracy

W związku z licznymi nakazami pracy wydanymi przez wojewodów pojawiło się pytanie, czy lekarze prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze muszą sami opłacić ZUS. Oto odpowiedź.