Kara za błędy lekarskie

Kary nałożone na lekarzy. Czy drobne błędy proceduralne je uchylą?

Drobne uchybienia proceduralne nie skutkują uchyleniem kary za błędy lekarskie – zapoznaj się z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie jednej z lekarek. Dowiedz się, jak zmiany w procedurze wpłynęły na jej sprawę. Wyjaśniamy też, dlaczego kasacja to nadzwyczajny środek odwoławczy.

podsumowanie MY

Podsumowanie 2023 roku w zarządzaniu ochroną zdrowia

Rok 2023 przyniósł istotne zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia, obejmujące zarówno przepisy prawne, jak i praktyczne aspekty zarządzania ochroną zdrowia. Oto ich zestawienie ważne dla zarządzających placówkami medycznymi.

Etyka

Rola etyki w medycynie

Etyka w ochronie zdrowia to fundament zaufania i jakości opieki. W świecie, gdzie postęp technologiczny i medyczny przyspiesza z każdym dniem, wartości etyczne stają się kluczem do budowania trwałych relacji z pacjentami. Jak etyka kształtuje opiekę zdrowotną i dlaczego jest tak ważna dla każdego z nas?

seniorzy

Nowy model opieki geriatrycznej w Polsce

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadza nowy model kompleksowej opieki geriatrycznej, który ma na celu zachowanie jak najdłużej zdrowia, sprawności i samodzielności osób po 75. roku życia. Jaką rolę odegrają świadczeniodawcy i jak wdrożyć ustawę w życie? Jak najlepiej zadbać o zdrowie seniorów w Polsce zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki geriatrycznej?

Przetwarzanie danych nie może naruszać praw pacjentów

Przetwarzanie danych nie może naruszać praw pacjentów

Placówka ochrony zdrowia nie musi uzyskiwać dodatkowych zgód od pacjentów, aby gromadzić ich dane. Nie może natomiast ich wykorzystywać w innym celu, np. dopisując adnotacje, że pacjent jest roszczeniowy.

Autoryzacja NFZ

Autoryzacja szpitali: nowy obowiązek kierowników, aby uzyskać kontrakt z NFZ

Nowa ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta wprowadza zasady przeprowadzania wizyty autoryzacyjnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (dalej: NFZ). Warto wiedzieć, jakie uprawnienia ma NFZ w czasie takiej wizyty i jakie prawa ma placówka medyczna w związku z przeprowadzanymi czynnościami.

remont w placówce medycznej

Inwestycja w placówce medycznej. Jak nie przekroczyć wartości kosztorysowej?

Planujemy generalny remont w szpitalu. Jak przeprowadzić prace budowlane w placówce medycznej, aby nie przekroczyć wartości kosztorysu i nie narazić się na dodatkowe, nieprzewidziane koszty?

Raport NIK o zarządzaniu pandemią COVID-19

NIK: jak uniknąć błędów w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi, jak pandemia COVID-19

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) ostro skrytykowała działania organów i instytucji państwowych oraz innych służb w okresie pandemii COVID-19. Warto przeanalizować wnioski płynące z kontroli i sprawdzić, jak można uniknąć popełniania tych samych błędów w przyszłości. Oto one.

jak napisać umowę serwisową

Umowa na serwisowanie sprzętu medycznego. Jakie elementy musi zawierać, aby dobrze zabezpieczyć interesy placówki medycznej?

Właściwie sporządzona umowa serwisowa stanowi zarówno zabezpieczenie poziomu świadczonych usług, jak i gwarancję sprawnej oraz profesjonalnej naprawy wykorzystywanych w placówce medycznej urządzeń medycznych. Poznaj rady, które pomogą Ci skonstruować taką umowę.

Kartoteka

Ustawa o jakości. Zmiany w przepisach dotyczących rejestrów medycznych

Na podstawie ustawy o jakości, na system jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta składają się nie tylko akredytacja potwierdzająca spełnienie przez podmiot leczniczy standardów akredytacyjnych bądź obowiązek posiadania wewnętrznego systemu zarządzania jakością, lecz także rejestry medyczne. Sprawdź, jakie nowe obowiązki się z tym wiążą i o jakich terminach trzeba pamiętać.