podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023

Od 1 lipca 2023 r. wyższe płace w ochronie zdrowia

Lipiec tradycyjnie już przyniesie wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Prezes GUS opublikował kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, która w 2022 roku wyniosła 6.346,15 zł – od tej wartości uzależniona jest wysokość minimalnej pensji w ochronie zdrowia. Sprawdź, o ile wzrosną pensje w ochronie zdrowia.

wypłata ekwiwalentu

Kiedy należy wypłacić ekwiwalent za urlop

Rozwiązanie stosunku pracy powoduje, że między stronami powstaje konieczność rozliczenia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny, który jest wypłacany w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jak postąpić, gdy umowa o pracę rozwiązuje się w dniu ustawowo wolnym od pracy?

pielęgniarka

Roszczenia pielęgniarek dotyczące sposobu ustalania podwyżek w podmiotach leczniczych

Wielu pracodawców zaszeregowało pielęgniarki z wykształceniem magisterskim i specjalizacją do grupy zaszeregowania przeznaczonej dla pielęgniarek o niższych kwalifikacjach. Teraz pielęgniarki wysuwają roszczenia dotyczące podwyżek. Sprawdź, jak powinni postąpić menedżerowie placówek medycznych.

podwyżki w służbie zdrowia

Szpitalom brakuje środków na podwyżki wynagrodzeń

Wiele szpitali wciąż ma problem ze sfinansowaniem ustawowych podwyżek dla pracowników wynikających z nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Obowiązują one od 1 lipca 2022 r. Jak sobie poradzić w tym problemem?

dyżur medyczny, dyżur medyczny pielęgniarki

Za dyżur medyczny przysługuje czas wolny lub wynagrodzenie

Część pracowników placówki medycznej może być zobowiązana do pozostawania w gotowości do udzielania świadczeń zdrowotnych. Sposób rozliczania czasu pracy w tej sytuacji zależy od rodzaju umowy łączącej pracownika z pracodawcą. Sprawdź, jak rozliczać dyżury medyczne.

Wynagrodzenie

Podwyżki w ochronie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Nowelizacja ustawy gwarantującej wzrost minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia wprowadziła podwyżki współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych w placówkach medycznych. W związku z tym pojawiło się wiele pytań, m.in. dotyczących przypisania poszczególnych pracowników do grup. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych użytkowników.

Finanse

Podwyżki w ochronie zdrowia w 2022 roku: finansowanie kosztów zmian wynagrodzeń

Tzw. ustawa podwyżkowa podwyższyła wynagrodzenia pracowników wykonujących zawód medyczny i pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny. Dyrektorzy mają wiele wątpliwiości dotyczących sfinansowania kosztów tych zmian. Sprawdź!

Podwyżka

Podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek – jak je naliczać od 1 lipca 2022 r.

Zmiany w wynagrodzeniach wprowadzają największe niepokoje do środowiska pielęgniarek, których płace różnicują w sposób dość drastyczny. Wyliczone na tych zasadach wynagrodzenie zasadnicze między 1 i 3 grupą pielęgniarek/położnych różnić się może nawet o 2 tys. zł. Jak w tej sytuacji mają postąpić dyrektorzy placówek?

Księgowa

Nowa siatka płac od lipca 2022 r.: jakie przepisy obowiązują głównego księgowego w SPZOZ

Czy głównego księgowego zatrudnionego w SPZOZ będącego osobą prawną oraz jednostką samorządu terytorialnego utworzonego przez gminę miejską obowiązuje „ustawa kominowa” w świetle nowej siatki płac od 1 lipca?

Szpital Murcki

Skąd pieniądze na podwyżki w służbie zdrowia – case study ze szpitala w Murckach

Z tym, że wynagrodzenia należy podwyższać, szczególnie w czasach szalejącej inflacji, większość się zgadza. Jednak kwestia deklaracji i późniejszego wykonania zapisów ustawy to już dwie odmienne sprawy. Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 29 czerwca br., zakłada podwyższenie wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Wykonaniem tych zapisów zajmują się kierownicy jednostek leczniczych.