Szkolenie lekarzy

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?

Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

brakowanie dokumentacji medycznej

Brakowanie indywidualnej dokumentacji medycznej w SPZOZ: co podlega zniszczeniu

Brakowanie dokumentacji nie jest tożsame z niszczeniem zbędnych dokumentów, choć w praktyce przeprowadza się je właśnie w celu trwałego pozbycia się przeterminowanej i zbędnej dokumentacji. Skorzystaj ze wskazówek dotyczących stosowania procedury dotyczącej postępowania z dokumentacją medyczną przeznaczoną do zniszczenia.

RTG

Przechowywanie zdjęć rentgenowskich pacjentów przez szpital

Dostęp do plików obrazowych z badań diagnostycznych (RTG, RM, CT) w formacie DICOM na serwerze PACS mają jedynie upoważnieni pracownicy medyczni, a informacje o badaniach są odnotowywane w szpitalnym systemie informacyjnym. Jak długo powinny być przechowywane te dane?

Dokumentacja medyczna

Jakie będą skutki dla placówki medycznej w przypadku utraty dokumentacji medycznej?

Przepisy RODO kategoryzują dane dotyczące zdrowia jako tzw. dane wrażliwe. Oznacza to, że podlegają szczególnej ochronie prawnej. Czym może skutkować utrata dokumentacji medycznej przez podmiot leczniczy?

644472028a084c993c5a9a4372e5082fe93edb4c-xlarge

Przechowywanie dokumentacji medycznej: jak zapewnić bezpieczeństwo

Dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w sposób zapewniający jej poufność, zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zniszczeniem lub zagubieniem. Jak spełnić warunki bezpieczeństwa przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej?

Dokumenty medyczne

Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej przez pracowników placówek medycznych i udzielanie przez nich informacji o stanie zdrowia rodzą wiele szczegółowych pytań i wątpliwości naszych Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Konsekwencje prawne

Co Ci grozi w razie zagubienia dokumentacji medycznej

Zagubienie dokumentacji medycznej można uznać za zaniechanie obowiązku jej prowadzenia. W rezultacie Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) może nałożyć karę pieniężną nawet do wysokości 500 tys. zł, zwłaszcza gdy nie wykonasz jego polecenia dotyczącego np. odtworzenia dokumentacji medycznej. Jak zminimalizować ryzyko utraty dokumentacji medycznej?

Przetwarzanie e-dokumentacji poza placówką medyczną

Przetwarzanie e-dokumentacji poza placówką – czy warto zlecać

Powierzenie przetwarzania e-dokumentacji medycznej zewnętrznemu podmiotowi jest obarczone obostrzeniami prawnymi i praktycznymi. Przede wszystkim powinno nastąpić w formie pisemnej umowy. Co jeszcze jest niezbędne?

Dokumentacja

Jakie są konsekwencje utraty dokumentacji medycznej

Kary pieniężne i utrata renomy placówki to poważne konsekwencje utraty dokumentacji medycznej. Jakie rozwiązania wdrożyć, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia?

Skanowanie

Kiedy skanować dokumentację medyczną, a kiedy pozostawić jej papierową wersję

W wielu przychodniach historie choroby nadal są prowadzone w formie papierowej, a pacjenci potwierdzają w nich odbycie wizyt własnoręcznym podpisem. Czy tę dokumentację należy skanować i umieszczać w systemie informatycznym?