
Przechowywanie dokumentacji medycznej: jak zapewnić bezpieczeństwo
Twoja placówka gromadzi wrażliwe dane pacjentów – jak zadbać o ich bezpieczeństwo? Wyciek informacji czy nieodpowiednie przechowywanie dokumentacji może narazić Cię na poważne konsekwencje. Sprawdź, jakie kroki podjąć, by dokumentacja medyczna była zawsze chroniona i zgodna z przepisami.

Czy po zamknięciu poradni i cesji kontraktu z NFZ musisz wydać następcy dokumentację medyczną
Dokumentacja medyczna, jako nośnik informacji o stanie zdrowia i zastosowanych procedurach, odgrywa ważną rolę w procesie leczenia pacjenta, stąd ustawowy obowiązek jej przechowywania przez określony czas. Co jednak stanie się z dokumentacją medyczną i jak pacjent będzie mógł do niej dotrzeć po zakończeniu działalności przez placówkę leczniczą?

Jak zapewnić bezpieczeństwo dokumentacji medycznej
W dobie rosnącej cyfryzacji, zarządzanie danymi i ich bezpieczeństwo są priorytetem dla każdej placówki medycznej. Błędy w tej sferze mogą skutkować poważnymi naruszeniami prywatności, narażając zarówno instytucje, jak i osoby prywatne na ogromne ryzyko. Dowiedz się, jak skutecznie chronić dane i spełniać wymogi prawne!

Efektywne prowadzenie dokumentacji medycznej: ważne wskazówki
Czy wiesz, że właściwe prowadzenie dokumentacji medycznej to nie tylko obowiązek, ale i sztuka? Dowiedz się, dlaczego zarządzanie dokumentacją medyczną jest kluczowe dla ochrony praw pacjenta i jak uniknąć błędów, które mogą kosztować więcej, niż myślisz. Poznaj zasady, techniki i wyzwania związane z dokumentowaniem świadczeń zdrowotnych.

Sztuczna inteligencja w przetwarzaniu dokumentacji medycznej
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) umożliwia jej wykorzystanie przy diagnozowaniu i leczeniu pacjenta oraz w związku z prowadzeniem dokumentacji medycznej. Wykorzystując tego typu rozwiązania, należy jednak mieć na uwadze wyzwania o charakterze prawno-organizacyjnym. Oto szczegóły.

Najczęstsze błędy w dokumentacji medycznej: poradnik, jak ich unikać
Unikanie błędów w dokumentacji medycznej jest istotne dla bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności opieki zdrowotnej. Wprowadzanie niedokładnych danych do dokumentacji medycznej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak błędne diagnozy, niewłaściwe leczenie czy powikłania medyczne. Dlatego ważne jest, aby lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści byli świadomi potencjalnych błędów, jakie mogą wystąpić w procesie dokumentowania informacji medycznych, i starali się ich unikać.

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?
Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

Brakowanie indywidualnej dokumentacji medycznej w SPZOZ: co podlega zniszczeniu
Brakowanie dokumentacji nie jest tożsame z niszczeniem zbędnych dokumentów, choć w praktyce przeprowadza się je właśnie w celu trwałego pozbycia się przeterminowanej i zbędnej dokumentacji. Skorzystaj ze wskazówek dotyczących stosowania procedury dotyczącej postępowania z dokumentacją medyczną przeznaczoną do zniszczenia.

Przechowywanie zdjęć rentgenowskich pacjentów przez szpital
Dostęp do plików obrazowych z badań diagnostycznych (RTG, RM, CT) w formacie DICOM na serwerze PACS mają jedynie upoważnieni pracownicy medyczni, a informacje o badaniach są odnotowywane w szpitalnym systemie informacyjnym. Jak długo powinny być przechowywane te dane?

Jakie będą skutki dla placówki medycznej w przypadku utraty dokumentacji medycznej?
Przepisy RODO kategoryzują dane dotyczące zdrowia jako tzw. dane wrażliwe. Oznacza to, że podlegają szczególnej ochronie prawnej. Czym może skutkować utrata dokumentacji medycznej przez podmiot leczniczy?