Technologia w medycynie

Telemonitoring pacjenta - jak chronić dane osobowe

Telemonitoring stanu zdrowia konkretnego pacjenta będzie oznaczał przetwarzanie jego danych osobowych. Co więcej, informacje o stanie zdrowia to dane osobowe szczególnej kategorii, podlegające surowszym zasadom ochrony. Jak należycie je chronić?

Bitdefender

Bitdefender Total Security Home: bezpieczeństwo dla Twojego systemu

Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cyberataków. Hakerzy biorą na celownik najczęściej firmy i instytucje, w tym placówki medyczne. Sprawdź, jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją.

Dane zastrzeżone

NFZ odmówił udostępnienia nazwisk lekarzy - czy słusznie

NFZ odmówił udostępnienia nazwisk lekarzy geriatrów realizujących refundowane świadczenia zdrowotne, podając jedynie ogólne dane zbiorcze dotyczące tych usług. Czy płatnik miał prawo odmówić udostępnienia imion i nazwisk tych lekarzy?

Przygotowanie umowy

Jak przygotować umowę powierzenia danych

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, korzystając z gotowych wzorów, miej na uwadze, że czyha tu sporo pułapek. Sprawdź, od czego należy zacząć przygotowania do opracowania poprawnej umowy powierzenia przetwarzania danych?

telemedycyna

Teleporady: jak dbać o bezpieczeństwo danych pacjentów

Aplikacje i urządzenia przetwarzające dane pacjentów w placówce ochrony zdrowia współpracują ze sobą, aby połączyć się z siecią „zdalnych pacjentów”. W związku z tym w szpitalach i przychodniach powinny być wdrażane rozwiązania minimalizujące ryzyko udanego cyberataku i umożliwiające zachowanie zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych. O czym warto pamiętać?

koronawirus a ochrona danych osobowych

Jak nie naruszyć ochrony danych osobowych w związku z zagrożeniem koronawirusem

Do wiadomości publicznej można podawać informację o liczbie osób zarażonych, gdyż takie informacje nie stanowią danych osobowych. Sprawdź, o czym – zgodnie z RODO - nie możesz informować w tej szczególnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Bezpieczeństwo danych

Jaka jest odpowiedzialność pracownika za ochronę danych osobowych

Pod koniec roku mieliśmy do czynienia z głośną sprawą, w której pracownik pobrał dane z systemu informatycznego, a następnie sprzedał je „obecnie nieznanemu podmiotowi zewnętrznemu”. W związku z tym warto się zastanowić, jaka odpowiedzialność za naruszenie ochrony danych osobowych spoczywa na pracowniku?

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – jakie masz obowiązki

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nakłada nowe obowiązki na podmioty zajmujące się ochroną zdrowia. Jednym z nich jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za utrzymywanie kontaktów z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Poznaj szczegóły tej regulacji.

Lekarze starzyści

RODO a dane osobowe lekarzy stażystów

Zawody lekarza i lekarza dentysty są zawodami regulowanymi, na które ustawodawca nałożył obowiązek ustawicznego kształcenia. Jedną z form szkolenia specjalistycznego prowadzonego w ramach odbywanej przez lekarza specjalizacji jest staż kierunkowy. Okazuje się jednak, że ta forma szkolenia w praktyce budzi wiele wątpliwości prawnych w obszarze ochrony danych osobowych. Sprawdź, jak zatem postępować.

podpisywanie umowy,pisma

Zlecasz druk recept – jak zadbać o bezpieczeństwo danych 

Proces drukowania recept dla lekarzy nie jest uregulowany bezpośrednio w przepisach regulujących zagadnienie recept. Czy powinieneś zatem zawrzeć umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych z drukarnią, której zlecasz druk recept dla lekarzy?