rejestracja

Zabezpieczenie danych osobowych pacjenta – jak to zrobić

W czasie pandemii, kiedy rejestrujesz pacjentów przez telefon czy Internet, musisz zwracać uwagę na należyte wywiązywanie się z tych obowiązków. Rejestracja online, mimo że jest dużym ułatwieniem, wymaga spełnienia wielu warunków. Jakie dane można pozyskiwać od pacjentów? Sprawdź jak powinno wyglądać zabezpieczenie danych osobowych pacjentów.

dane osobowe

Aplikacja gabinet.gov.pl – jak zabezpieczyć dane pacjentów

Jedną z kluczowych funkcjonalności aplikacji gabinet.gov.pl jest pomoc w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Przez aplikację możesz wystawić zlecenie badania w kierunku COVID-19. Jak w pełni bezpiecznie korzystać z aplikacji, aby nie doprowadzić do wycieku danych?

Technologia w medycynie

Telemonitoring pacjenta - jak chronić dane osobowe

Telemonitoring stanu zdrowia konkretnego pacjenta będzie oznaczał przetwarzanie jego danych osobowych. Co więcej, informacje o stanie zdrowia to dane osobowe szczególnej kategorii, podlegające surowszym zasadom ochrony. Jak należycie je chronić?

Bitdefender

Bitdefender Total Security Home: bezpieczeństwo dla Twojego systemu

Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cyberataków. Hakerzy biorą na celownik najczęściej firmy i instytucje, w tym placówki medyczne. Sprawdź, jak się zabezpieczyć przed taką sytuacją.

Dane zastrzeżone

NFZ odmówił udostępnienia nazwisk lekarzy - czy słusznie

NFZ odmówił udostępnienia nazwisk lekarzy geriatrów realizujących refundowane świadczenia zdrowotne, podając jedynie ogólne dane zbiorcze dotyczące tych usług. Czy płatnik miał prawo odmówić udostępnienia imion i nazwisk tych lekarzy?

Przygotowanie umowy

Jak przygotować umowę powierzenia danych

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych, korzystając z gotowych wzorów, miej na uwadze, że czyha tu sporo pułapek. Sprawdź, od czego należy zacząć przygotowania do opracowania poprawnej umowy powierzenia przetwarzania danych?

telemedycyna

Teleporady: jak dbać o bezpieczeństwo danych pacjentów

Aplikacje i urządzenia przetwarzające dane pacjentów w placówce ochrony zdrowia współpracują ze sobą, aby połączyć się z siecią „zdalnych pacjentów”. W związku z tym w szpitalach i przychodniach powinny być wdrażane rozwiązania minimalizujące ryzyko udanego cyberataku i umożliwiające zachowanie zgodności z przepisami o ochronie danych osobowych. O czym warto pamiętać?

koronawirus a ochrona danych osobowych

Jak nie naruszyć ochrony danych osobowych w związku z zagrożeniem koronawirusem

Do wiadomości publicznej można podawać informację o liczbie osób zarażonych, gdyż takie informacje nie stanowią danych osobowych. Sprawdź, o czym – zgodnie z RODO - nie możesz informować w tej szczególnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Bezpieczeństwo danych

Jaka jest odpowiedzialność pracownika za ochronę danych osobowych

Pod koniec roku mieliśmy do czynienia z głośną sprawą, w której pracownik pobrał dane z systemu informatycznego, a następnie sprzedał je „obecnie nieznanemu podmiotowi zewnętrznemu”. W związku z tym warto się zastanowić, jaka odpowiedzialność za naruszenie ochrony danych osobowych spoczywa na pracowniku?

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo – jakie masz obowiązki

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nakłada nowe obowiązki na podmioty zajmujące się ochroną zdrowia. Jednym z nich jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za utrzymywanie kontaktów z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Poznaj szczegóły tej regulacji.