
Co grozi za nierzetelne prowadzenie rejestru
Na podmiocie wykonującym działalność leczniczą spoczywa obowiązek zgłaszania zmian danych do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą w ciągu 14 dni od ich powstania. Jego niedopełnienie grozi obecnie odpowiedzialnością karną i karą do 21 tys. zł. Sprawdź, jak sumiennie aktualizować rejestr.

Co skontroluje organ rejestrowy w placówce
Kontroler działający z upoważnienia organu rejestrowego może kontrolować wiele różnych dziedzin funkcjonowania placówki medycznej. W praktyce kontrolerzy badają poprawność wpisów dokonanych w RPWDL, czy kwestie zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez podmiot leczniczy. Jakie masz prawa podczas takiej kontroli?

Jak zaktualizować kody resortowe
Zmienione przepisy zobligowały podmioty lecznicze do aktualizacji kodów resortowych w księdze rejestrowej. W tym celu musisz złożyć odpowiedni wniosek do organu rejestrowego. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce.

We wpisie do rejestru zgłosisz więcej informacji
Podmioty wykonujące działalność leczniczą muszą dostosować wpisy w księgach rejestrowych do nowych wymagań znowelizowanego rozporządzenia o rejestrach. Nie zapomnij zatem, aby w ciągu najbliższych kilku miesięcy złożyć wniosek o zmianę wpisu w rejestrze i ujawnić wszystkie nowe, wymagane informacje.

Kontrole placówek - nowe uprawnienia wojewodów
Wojewoda może skontrolować, czy placówka zbywa produkty lecznicze lub wyroby medyczne. Jeśli to potwierdzi, może nałożyć na podmiot karę pieniężną. Jakie jeszcze nowe kompetencje zyskał organ rejestrowy?