
Świadoma zgoda w praktyce: jak realizować obowiązek informacyjny wobec pacjenta
Prawo do informacji przed wyrażeniem zgody na interwencję medyczną i prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody to fundamentalne prawa pacjenta. Sprawdź, jak w praktyce realizować obowiązek informacyjny wobec pacjenta i uzyskać od niego świadomą zgodę na działania medyczne.

Jak odbierać zgody na wykonanie świadczenia zdrowotnego od pacjenta
Obowiązkowa czynność, o której lekarz powinien pamiętać przed rozpoczęciem leczenia, to odebranie zgody na wykonanie świadczenia zdrowotnego od pacjenta. Sprawdź, jak odbierać te zgody.

Czy uzyskanie zgody pacjenta chroni placówkę przed roszczeniami
Uzyskanie pisemnej zgody pacjenta przed zabiegiem operacyjnym powoduje, że podmiot leczniczy nie musi się już obawiać żadnych roszczeń ze strony pacjenta. Natomiast, aby taka zgoda była „świadoma”, to oprócz odebrania podpisu konieczne jest również przekazanie odpowiednich informacji pacjentowi, we właściwym czasie przed operacją. Jak nie naruszyć tych zasad?

Pogorszenie stanu zdrowia pacjenta: kogo ma prawo poinformować lekarz
Lekarz musi przestrzegać tajemnicy zawodowej, przy czym pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia. Sprawdź, czy w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta lekarz ma prawo poinformować o tym rodzinę pacjenta.

Małoletni pacjent – jak uzyskać zgodę na leczenie
Zgody na leczenie udziela pacjent. Pojęcie to rozumiemy szeroko, jako każdą osobę badaną bądź tą, której udzielamy jakiekolwiek świadczenie zdrowotne. Dowiedz się, jakie o dmienne regulacje ustawodawca przewidział w stosunku do pacjenta małoletniego, który nie ukończył 18 roku życia.

Jak pacjenci mogą podpisywać oświadczenia i zgody
Wprowadzenie systemów teleinformatycznych spowodowało, że zaczęły się pojawiać pytania o sposoby podpisywania dokumentacji medycznej. Jak zatem należy złożyć podpis, gdy placówka medyczna prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej?

Co musisz wiedzieć o zgodzie pacjenta na zabieg
Mimo że pojęcie zabiegu podwyższonego ryzyka nie doczekało się w polskim prawie definicji, niewątpliwie pisemnej zgody wymagają wszelkie procedury diagnostyki inwazyjnej lub wymagającej użycia środków kontrastujących.

Co robić, gdy pacjent odmawia leczenia
Gdy pacjent odmawia leczenia lub wykonania innych czynności medycznych, lekarz musi przeanalizować każdy taki przypadek przez pryzmat wiedzy medycznej i etyki lekarskiej. Oto wskazówki, jakie kroki podjąć w takiej sytuacji.

Czy pacjenci mogą zmieniać oświadczenia
Pacjent może upoważnić wskazaną przez siebie osobę do zapoznawania się z informacjami dotyczącymi jego stanu zdrowia i udzielanymi mu świadczeniami. Personel medyczny ma obowiązek odbierać od pacjentów oświadczenia o upoważnieniu osób do dokumentacji medycznej. Czy pacjenci mogą je zmieniać?

Oświadczenie o wyrażeniu zgody na szczepienie – w jakich sytuacjach go pobierać
Ze względu na coraz większą roszczeniowość pacjentów oświadczenie pacjenta odbieraj nie tylko w przypadku odmowy, lecz także w przypadku wyrażenia zgody na wykonanie szczepienia. Sprawdź, co bezwzględnie musi się w nim znaleźć.