Jak odbierać zgody na wykonanie świadczenia zdrowotnego od pacjenta

Obowiązkowa czynność, o której lekarz powinien pamiętać przed rozpoczęciem leczenia, to odebranie zgody na wykonanie świadczenia zdrowotnego od pacjenta. Sprawdź, jak odbierać te zgody.
- Zgoda na leczenie lub zabieg musi mieć określoną formę. W przypadku gdy dane świadczenie zdrowotne naraża pacjenta na wzmożone ryzyko wystąpienia powikłań lub objawów niepożądanych, konieczne będzie odebranie od pacjenta pisemnej zgody, w innych przypadkach – zgoda może być ustna lub dorozumiana.
- Podstawową kwestią, jaką powinien ustalić lekarz przyjmujący pacjenta, jest zdolność pacjenta do samodzielnego wyrażenia przez niego zgody na wykonanie zabiegu lub innego świadczenia.
- W przypadku gdy lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, ma wątpliwości co do tego, czy pacjent rozumie treść przekazywanych informacji powinien ocenić, czy ma do czynienia z osobą ubezwłasnowolnioną.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.