test psychologiczny

Czy testy psychologiczne mogą być narzędziem dla lekarza medycyny pracy

Spora grupa narzędzi psychologicznych może pomóc lekarzom medycyny pracy w ocenie stanu psychicznego pacjenta i mogą one być wykorzystywane całkowicie w zgodzie ze sztuką. Przyjrzyj się z bliska warsztatowi ich tworzenia, używania i interpretacji. Poznaj szczegóły.

pracownik

Co się zmieniło w sposobie badań profilaktycznych pracowników

Od 16 grudnia obowiązują nowe wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. W tym zakresie zrezygnowano m.in. z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Co jeszcze się zmienia?

Pogotowie

Jak umiejętnie postępować z agresywnym pacjentem

Umiejętna komunikacja interpersonalna to odpowiedzialność każdego medyka. Jednak relacje lekarz–pacjent, zwłaszcza w trudnych czasach związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2, są podstawową przyczyną agresji. Podpowiadamy jak umiejętnie postępować z agresywnym pacjentem.

Teleporada

Czy teleporady pozostaną w placówkach po COVID-19

Telemedycyna z powodu pandemii COVID-19 zaczęła się popularyzować. Nie oznacza to jednak, że już się upowszechniła, a wszyscy pacjenci – ale i lekarze – nader chętnie z niej korzystają. Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby to nowe rozwiązanie lepiej funkcjonowało.  

Leki

Czy zalecać zapoznanie się z ulotką leku

Charakterystyka produktu leczniczego niejednokrotnie jest punktem wyjścia do podejmowania decyzji terapeutycznych. Jednak nie uwzględnia ona najnowszych wyników badań, co potwierdza dotychczasowe orzecznictwo sądowe. Dlaczego powinna być przedmiotem zainteresowań lekarza?

Rehabilitacja

Jak kierować pacjenta na turnus rehabilitacyjny

W praktyce lekarze nie wystawiają wniosków na rehabilitację w ramach prewencji ZUS, mimo że jest to łatwy i szybki proces, a także duża korzyść zdrowotna dla pacjenta. Sprawdź, jak możesz pomóc osobom zagrożonym utratą zdolności do pracy, gdy istnieje szansa jej odzyskania po rehabilitacji.

Szpital

Jakie procedury zastosować w przypadku śmierci pacjenta

W niektórych podmiotach wykonujących działalność leczniczą, głównie w szpitalach, zgon pacjenta jest jednym z elementów codzienności. Jakich procedur należy dochować w takim przypadku?

Respirator

Kogo podłączyć do respiratora, gdy brakuje sprzętu

W stosunku do chorych na COVID-19 w wielu krajach świata trzeba było podejmować niełatwe i niepopularne decyzje terapeutyczne. Powodem takiej sytuacji są ograniczenia w dostępności do sprzętu wspomagającego oddychanie, a szczególnie respiratorów. Jak zatem ma postąpić lekarz, podejmując decyzję o tym, kogo leczyć?

Operacja

Lekarz bez specjalizacji - jakie ma uprawnienia

Pacjent zarzucił placówce, że krwawienie, do jakiego doszło po zabiegu, wynikło m.in. z braku stosownych kwalifikacji z zakresu chirurgii dziecięcej i urologii lekarza wykonującego zabieg. Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się wykonywanie świadczeń medycznych przez lekarzy bez specjalizacji w danej dziedzinie.

teleporada

Którym pacjentom musisz udzielić teleporad

Większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w czasie epidemii koronawirusa udziela teleporad. Pojawia się jednak wątpliwość, czy porad przez telefon należy udzielać wszystkim, czy tylko zadeklarowanym do danego lekarza rodzinnego, pacjentom. Poznaj odpowiedź.