Nieprzytomny pacjent

Opieka nad pacjentem nieprzytomnym: diagnoza i opieka krok po kroku

Pacjent nieprzytomny to osoba, która utraciła kontakt z otoczeniem i wymaga natychmiastowej oraz odpowiedniej opieki medycznej. Przyczyny nieprzytomności są różnorodne, a jej diagnoza i zarządzanie stanowią kluczowe wyzwania dla personelu medycznego. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kolejka pacjentów

Jak skutecznie zarządzać świadczeniami medycznymi poza kolejnością

Więcej osób skorzysta ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością – takie zmiany zawiera projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców i szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji. Oto szczegóły.

Operacja

Nowości w leczeniu specjalistycznym w 2024 roku

W związku z nowym projektem rozporządzenia ministra zdrowia warto zwrócić uwagę na planowane od 1 lipca 2024 r. zmiany w leczeniu specjalistycznym, szczególnie w obszarze endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Dotyczą one konieczności spełnienia określonych wymagań.

Skarga sądowa

Samorząd lekarski ostrzega przed praktykami Rzecznika Praw Pacjenta

Naczelna Rada Lekarska wyraziła głęboką obawę o praktyki Rzecznika Praw Pacjenta, alarmując o potencjalnym nadużyciu władzy oraz kwestionowaniu decyzji medycznych, co stanowi istotne wyzwanie dla sektora ochrony zdrowia. W komunikacie z 15 grudnia 2023 r. rada zwraca uwagę na narastające napięcie i ryzyko osłabienia zaufania do profesjonalistów medycznych. Dowiedz się, co jest istotne w rozwiązaniu tego kryzysu.

Standardy ochrony małoletnich

Standardy ochrony małoletnich: jak placówki medyczne powinny się przygotować do wdrożenia nowych przepisów

Od 15 lutego 2024 r. zaczyna obowiązywać ustawa zobowiązująca zarządzających placówkami medycznymi, w których przebywają lub mogą przebywać małoletni, do wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Standardy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nieletnim, zapobieganie przestępstwom seksualnym i ujednolicenie reakcji na naruszenia. Brak wprowadzenia standardów wiąże się z odpowiedzialnością karną.  

seniorzy

Nowy model opieki geriatrycznej w Polsce

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadza nowy model kompleksowej opieki geriatrycznej, który ma na celu zachowanie jak najdłużej zdrowia, sprawności i samodzielności osób po 75. roku życia. Jaką rolę odegrają świadczeniodawcy i jak wdrożyć ustawę w życie? Jak najlepiej zadbać o zdrowie seniorów w Polsce zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki geriatrycznej?

wynik badania

Nieprawidłowe wyniki badań. Jak postępować z pacjentem?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może spotkać się z krytycznymi wynikami badań laboratoryjnych. Stanowią one sygnał do podjęcia odpowiednich działań, zwłaszcza w kontekście współpracy z osobami uprawnionymi do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej. Jak zatem wyjaśnić wynik badania laboratoryjnego budzący wątpliwości?

pacjent

Znaki identyfikacyjne w szpitalu. Co się zmienia w ich zawartości?

Zmiany dotyczące zawartości znaków identyfikacyjnych pacjentów w szpitalu mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, ograniczyć pomyłki w procesie identyfikacji chorych i wszelkie zdarzenia niepożądane w tym zakresie. Sprawdź, co się zmieniło.

SOR

Skuteczna organizacja segregacji medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym

Szpitalny oddział ratunkowy powinien prowadzić segregację medyczną pacjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego wszelkie zamiany organizacyjne w tym zakresie nie mogą stać w sprzeczności z prawem. Warto wiedzieć, jakie zasady dotyczące segregacji obowiązują szpitalne oddziały ratunkowe.

badania

Badania zlecone w prywatnym gabinecie: czy lekarz POZ ma obowiązek wydać skierowanie?

W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła liczba pacjentów leczących się w prywatnych gabinetach specjalistycznych i przychodzących z żądaniem wydania skierowania na badania zlecane w tych gabinetach. Czy lekarz POZ ma obowiązek wydawania skierowania na tego typu badania zlecane w prywatnych gabinetach?