Badania lekarskie

Powróciły okresowe badania medycyny pracy

Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonego po okresie epidemii nastąpiło 1 lipca 2023 r. Ta data ma istotne znaczenie dla placówek medycznych mających status pracodawców. Wiąże się to bowiem z powrotem obowiązków w zakresie pracowniczych profilaktycznych badań lekarskich personelu. Sprawdź!

  Obowiązki i rola koordynatora onkologicznego

Obowiązki i rola koordynatora onkologicznego

Jakie są obowiązki i rola koordynatora zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zmienia model organizacji opieki onkologicznej? Kim jest koordynator i jakie są jego zadania? Czy ustawa precyzuje kompetencje i wymagania dla tej roli?

Krajowa Sieć Kardiologiczna

Krajowa Sieć Kardiologiczna: czym zajmą się poradnie POZ

Program pilotażowy opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej ma poprawić jakość i efektywność leczenia chorób układu krążenia (CHUK). Jego celem jest ocena nowego modelu opieki kardiologicznej w 7 województwach. Sprawdź szczegóły i wytyczne dla realizatorów programu.

opieka paliatywna

Opieka paliatywna – jak zacząć udzielać usług

Opieka paliatywna może być realizowana w domu, w poradniach medycyny paliatywnej oraz w stacjonarnych hospicjach lub oddziałach medycyny paliatywnej. Zarówno opieka ambulatoryjna, jak i stacjonarna, wiążą się z różnymi wymaganiami dotyczącymi personelu, sprzętu i oferowanych usług. Placówki medyczne planujące organizację opieki paliatywnej muszą ocenić, którą formę realizacji świadczeń wybrać.

Lekarz komputer

Jak weryfikować pacjenta z Ukrainy w systemie eWUŚ?

Pacjent ma dokument potwierdzający przekroczenie granicy i dokument nadania numeru PESEL. Dlaczego w systemie eWUŚ pojawia się status „brak uprawnienia do świadczeń”?

sprawdzenie, czy pacjent trafił do szpitala

Czy pacjent trafił do szpitala: jak to sprawdzić

Wystawienie pacjentowi e-skierowania do szpitala w pewnych przypadkach może nie zakończyć się pobytem pacjenta w szpitalu. Sprawdź, jakie przepisy regulują zagadnienie przyjęć, odmów i wypisów pacjenta ze szpitala.

segregacja medyczna

System segregacji medycznej – case study

System TRIAGE pozwala zapewnić pacjentowi niezbędną pomoc w optymalnym czasie, przyporządkować pacjentów do grup pilności udzielenia pomocy medycznej. Jakie jeszcze korzyści mają szpitalne oddziały ratunkowe? Czy system pomaga lepiej zorganizować pracę?

opieka medyczna

Co się zmieni od 1 lipca 2023 r. w zasadach udzielania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Od 1 lipca przy każdym oddziale ratunkowym ma funkcjonować punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Sprawdź, czy takie rozwiązanie ma szansę rozwiązać problem zbyt obciążonych szpitalnych oddziałów ratunkowych.

recepta

Jaka jest data ważności recepty i skierowania

Często pacjenci dowiadują się o braku możliwości wykupienia produktu leczniczego dopiero na etapie podjęcia próby realizacji recepty w aptece. Nie wiedzą też, jak długo ważne jest skierowanie na badania w ramach NFZ. Sprawdź, jakie terminy realizacji obowiązują dla recept i skierowań.

Lekarz

Jakie są rodzaje porad lekarskich w POZ

Obecnie w POZ funkcjonują różne rodzaje porad lekarza POZ. Jak odróżnić poradę wstępną od innych porad? Od kiedy obowiązuje i kiedy ma zastosowanie w pracy lekarza POZ?