
Samorząd lekarski ostrzega przed praktykami Rzecznika Praw Pacjenta
Naczelna Rada Lekarska wyraziła głęboką obawę o praktyki Rzecznika Praw Pacjenta, alarmując o potencjalnym nadużyciu władzy oraz kwestionowaniu decyzji medycznych, co stanowi istotne wyzwanie dla sektora ochrony zdrowia. W komunikacie z 15 grudnia 2023 r. rada zwraca uwagę na narastające napięcie i ryzyko osłabienia zaufania do profesjonalistów medycznych. Dowiedz się, co jest istotne w rozwiązaniu tego kryzysu.

Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może odmówić wizyty domowej
Każdy pacjent ma prawo do wizyty domowej realizowanej przez lekarza rodzinnego. Lekarze realizują wizyty domowe na podstawie umowy z NFZ w ramach otrzymywanej stawki kapitacyjnej. Sprawdź, jakie są obowiązki lekarza rodzinnego w zakresie wizyt domowych.

Nietrzeźwy pacjent – jak z nim postępować
W Polsce nie ma odrębnych przepisów regulujących postępowanie lekarzy wobec pijanych pacjentów. Są jednak przepisy, z których wynika, że mimo faktu iż pacjent jest pod wpływem alkoholu, lekarz ma obowiązek przeprowadzić pełną diagnostykę. Dowiedz się, co jeszcze powinien wziąć pod uwagę.

Standardy ochrony małoletnich: jak placówki medyczne powinny się przygotować do wdrożenia nowych przepisów
Od 15 lutego 2024 r. zaczyna obowiązywać ustawa zobowiązująca zarządzających placówkami medycznymi, w których przebywają lub mogą przebywać małoletni, do wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Standardy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nieletnim, zapobieganie przestępstwom seksualnym i ujednolicenie reakcji na naruszenia. Brak wprowadzenia standardów wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Nowy model opieki geriatrycznej w Polsce
Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej wprowadza nowy model kompleksowej opieki geriatrycznej, który ma na celu zachowanie jak najdłużej zdrowia, sprawności i samodzielności osób po 75. roku życia. Jaką rolę odegrają świadczeniodawcy i jak wdrożyć ustawę w życie? Jak najlepiej zadbać o zdrowie seniorów w Polsce zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi opieki geriatrycznej?

Znaki identyfikacyjne w szpitalu. Co się zmienia w ich zawartości?
Zmiany dotyczące zawartości znaków identyfikacyjnych pacjentów w szpitalu mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, ograniczyć pomyłki w procesie identyfikacji chorych i wszelkie zdarzenia niepożądane w tym zakresie. Sprawdź, co się zmieniło.

Skuteczna organizacja segregacji medycznej w szpitalnym oddziale ratunkowym
Szpitalny oddział ratunkowy powinien prowadzić segregację medyczną pacjentów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego wszelkie zamiany organizacyjne w tym zakresie nie mogą stać w sprzeczności z prawem. Warto wiedzieć, jakie zasady dotyczące segregacji obowiązują szpitalne oddziały ratunkowe.

Zmiany w zakresie świadczeń gwarantowanych z podstawowej opieki zdrowotnej
Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej umożliwi lekarzowi rodzinnemu zlecanie większej liczby różnych rodzajów badań. Zmiany dotyczą m.in. wykrywania alergii, innowacji w nocnej opiece zdrowotnej oraz wsparcia dla chorych na nerki. Sprawdź!

Co zrobić w sytuacji, gdy pacjentka żąda cesarskiego cięcia podczas porodu
Pacjentki często domagają się cesarskiego cięcia podczas porodu. Jak lekarz i menedżer powinni zachować się w takiej sytuacji zgodnie z etycznymi i medycznymi wytycznymi. Oto kilka wskazówek.

Poprawa jakości posiłków w szpitalach – przedwyborcze plany resortu zdrowia
Obietnice nowej minister zdrowia dotyczące poprawy jakości posiłków w szpitalach brzmią obiecująco. Pacjenci i ich rodziny od dawna czekali na takie inicjatywy, które poprawią warunki pobytu w szpitalach i wpłyną pozytywnie na proces zdrowienia.