Skierowanie lekarskie

Kto ma prawo do wizyty u lekarza bez skierowania

Skorzystanie przez pacjenta ze świadczeń z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) w ramach NFZ odbywa się na podstawie ważnego skierowania, wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Dotyczą wybranych specjalności lekarskich i niektórych, uprzywilejowanych w tym zakresie grup pacjentów. Kto ma prawo do wizyty u lekarza specjalisty w opiece ambulatoryjnej bez skierowania?

ciągłość leczenia

Czy możesz przerwać ciągłość leczenia

Gdy stosowany dotychczasowo u pacjenta lek identyfikowany nazwą handlową jest lekiem refundowanym, a pacjent nie wyraża zgody na jego zmianę nawet o tej samej substancji czynnej, nie masz prawa do przerwania ciągłości leczenia. Sprawdź, jak postąpić w takim przypadku.

Ukraina

Jak udzielać świadczeń medycznych Ukraińcom, którzy utracili status UKR

Coraz częściej placówki medyczne borykają się z problemem zgłaszania się Ukraińców, którzy utracili status UKR. Dzieje się tak, gdy obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc. Czy brak statusu UKR to utrata uprawnienia do świadczeń medycznych?

ksiegowanie amortyzacji

Sprzęt sfinansowany z dotacji celowej: czy można z go wykorzystać do świadczeń komercyjnych

Czy SPZOZ może świadczyć usługi komercyjne na dotowanym przez jednostkę samorządu terytorialnego sprzęcie (dotacja celowa z budżetu gminy), jeżeli zostanie on w całości zamortyzowany? Czy w przypadku otrzymania takiej dotacji nie będzie już w ogóle możliwości świadczenia prywatnych usług?

Przychodnia

Jakie warunki należy zapewnić w filiach przychodni

Świadczenia zdrowotne w filii lub filiach przychodni POZ realizuje się na innych zasadach niż w przychodni głównej. Regulują to przepisy. Sprawdź, jakie warunki udzielania świadczeń POZ zarządzający musi zapewnić w filii przychodni POZ.

Wizyta domowa

Zasady realizacji wizyt domowych finansowanych przez NFZ

Pacjenci mają prawo do wizyt domowych w uzasadnionych przypadkach. Chodzi np. o wskazania medyczne czy niemożność dotarcia po poradę do placówki medycznej. Sprawdź, czy znasz zasady przewidziane dla wizyt domowych w ramach umów z NFZ.

SOR

Zmiany w SOR-ach: co jest zapowiadane

Minister zdrowia zapowiada zmiany w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), które mają polegać na odciążeniu SOR przez przekierowanie znacznej liczby pacjentów do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jaki jest obecny stan prawny związany z obsługą pacjentów, którzy przybyli na SOR w poszukiwaniu pomocy, a jednak takiej pomocy nie wymagają?

leczenie pacjenta

Leczenie pacjenta: kiedy lekarz może odmówić

Mimo że każdy lekarz powinien nieść pomoc pacjentowi, to przepisy przewidują pewne wyjątki od tej reguły. Można się bowiem powołać na zasady, które uprawniają lekarza do odmowy lub przerwania leczenia w określonych sytuacjach. Sprawdź.

Lekarka tłumaczy coś pacjentowi

Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może odmówić wizyty domowej

Każdy pacjent ma prawo do wizyty domowej realizowanej przez lekarza rodzinnego. Lekarze realizują wizyty domowe na podstawie umowy z NFZ w ramach otrzymywanej stawki kapitacyjnej. Sprawdź, jakie są obowiązki lekarza rodzinnego w zakresie wizyt domowych.

badania profilaktyczne

Kiedy przychodnie otrzymają premie w programie „Profilaktyka 40 plus”

Program pilotażowy  „Profilaktyka 40 plus” przedłużono do końca 2023 roku. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wypłacanie premii placówkom medycznym, które pomogą pacjentom w wypełnieniu ankiety i skierują ich na badania w ramach tego programu. Sprawdź, jakie są kryteria ich uzyskania.