Dobrze uzupełniania dokumentacja medyczna to silny oręż do obrony lekarza, pielęgniarki i placówki medycznej. Dlatego warto zwracać uwagę lekarzy na jakość wpisów w kartotekach. Sprawdź, jak się wywiązać z tego zadania.

e-ZLA, e-recepty, e-skierowania

e-skierowanie

Od 8 stycznia 2021 obowiązkowe e-skierowania

Już w styczniu placówki medyczne będą obowiązkowo wystawiać e-skierowania. Ma to zmniejszyć ryzyko błędnego wystawienia dokumentu i uprościć rejestrację pacjenta na wizytę u specjalisty lub badanie. Sprawdź, jakie to może rodzić problemy w praktyce i jak je rozwiązywać.

bezpłatne leki 2020

Którzy lekarze po 1 lipca mogą ordynować bezpłatne leki dla seniorów

Rozwiązanie przychylne seniorom weszło w życie dopiero 1 lipca 2020 r. Do tego czasu pacjenci musieli podwójnie korzystać z wizyt lekarskich - zarówno w POZ, jak i w przychodzi specjalistycznej. Sprawdź, kto obecnie może wypisywać e-recepty na leki dla osób 75+.

e-recepty

Wystawianie e-recept - 5 najczęstszych pytań lekarzy

Już kilka miesięcy lekarze w Polsce wystawiają obowiązkowe e-recepty, a posiadacze Internetowego Konta Pacjenta (IKP) mają dostęp do historii wszystkich wystawionych e-recept. Lekarze wciąż jednak mają pytania, jak poruszać się po nowym systemie. Poznaj rozwiązania najczęstszych z nich.

Prowadzenie dokumentacji medycznej

Dokumentacja

Jak prowadzić dokumentację szczepień przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 należy dokumentować w karcie szczepień prowadzonej w postaci elektronicznej na Platformie P1. Sprawdź, jak właściwie zarządzać dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień przeciw COVID-19.

błąd

Błąd w dokumentacji medycznej, w tym elektronicznej – jak go poprawić

Lekarz zrobił literówkę w nazwisku pacjenta, wpisując je do dokumentacji medycznej. Czy nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej przewiduje możliwość poprawienia „lapsusu”?

pacjent

Czy musisz informować pacjenta, że może złożyć oświadczenie za pomocą IKP

Placówka medyczna nie ma obowiązku odbierać i załączać do dokumentacji medycznej oświadczeń pacjenta, jeżeli zdecyduje się on skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Internetowe Konto Pacjenta i wypełni tam stosowne oświadczenia. Poznaj te nowe rozwiązania.

Podpis elektroniczny

Podpisanie e-recepty

W jaki sposób pielęgniarka może podpisać e-receptę

Elektroniczną dokumentację medyczną można podpisywać na kilka sposobów: kwalifikowanym podpisem elektronicznym , podpisem zaufanym , podpisem osobistym bądź z wykorzystaniem specjalnego certyfikatu udostępnionego przez ZUS. Który z tych podpisów może wykorzystywać pielęgniarka w celu podpisywania e-recept?

podpis

Jak będziesz podpisywać dokumentację medyczną po 1 stycznia 2021

Wdrożenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej zrodziło to nowe pytania, których nie było w przypadku funkcjonowania dokumentacji pod postacią papierową, podpisywaną własnoręcznie. Do kiedy będziesz mógł stosować podpis z użyciem wewnętrznych mechanizmów systemu teleinformatycznego?

tablet

Czy możliwe jest uzyskanie od pacjenta podpisu na tablecie

Mam program do obsługi gabinetu stomatologicznego, w którym jest możliwość podpisania przez pacjenta dokumentów za pomocą tabletu. Czy taki podpis będzie ważny i czy  będzie trzeba również mieć podpis w formie papierowej?

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Policja

Kiedy należy udostępnić dokumentację medyczną policji

Policja często prosi np. o zweryfikowanie zasadności orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy, wskazanie danych kontaktowych do pacjenta i jego adresu. Tym samym zwraca się do podmiotów wykonujących działalność leczniczą z prośbą o udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentów. Sprawdź, w jakich okolicznościach powinieneś udostępnić dokumentację medyczną pacjentów.

e-mail

Czy przez e-mail można odmówić dostępu do dokumentacji medycznej

W placówce medycznej nie ma pracownika zajmującego się udostępnianiem dokumentacji medycznej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Czy w takiej sytuacji można odmówić dostępu, narzucając konieczność odbioru dokumentacji osobiście w placówce?

Wyniki badań

Kiedy należy przekazywać wyniki badań w postaci elektronicznej

Przekazywanie wyników badań w postaci elektronicznej zleconych podczas leczenia pacjenta powinno stać się standardem. Sprawdź, jak należy zorganizować ten proces.

Przechowywanie i bezpieczeństwo dokumentacji

skaner

Czy po zeskanowaniu można zniszczyć oryginały dokumentacji medycznej

Prowadziliśmy dokumentację medyczną pacjenta w formie papierowej, a następnie ją zeskanowaliśmy. Czy możemy zniszczyć oryginały? Czy wystarczy, że będziemy przechowywać wyłącznie wersję elektroniczną w postaci skanu?

karta teleporad

Jak przechowywać karty teleporady?

Karty teleporad przechowujesz przez 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. To krótki termin. Co możesz zrobić, aby zapobiec negatywnym skutkom takiego rozwiązania? Jak przechowywać karty teleporady?

644472028a084c993c5a9a4372e5082fe93edb4c-xlarge

Jak zapewnić bezpieczeństwo przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej  

Dokumentacja medyczna powinna być przechowywana w sposób zapewniający jej poufność, zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych oraz zniszczeniem lub zagubieniem. Jak spełnić te warunki bezpieczeństwa przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej?