W jaki sposób pielęgniarka może podpisać e-receptę

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 29 stycznia 2021
W jaki sposób pielęgniarka może podpisać e-receptę

Elektroniczną dokumentację medyczną można podpisywać na kilka sposobów: kwalifikowanym podpisem elektronicznym , podpisem zaufanym , podpisem osobistym bądź z wykorzystaniem specjalnego certyfikatu udostępnionego przez ZUS. Który z tych podpisów może wykorzystywać pielęgniarka w celu podpisywania e-recept?

Radzimy, jakie rodzaje podpisów można używać w dokumentacji medycznej prowadzonej w formie elektronicznej, który z tych podpisów może wykorzystywać pielęgniarka, jakie kryteria wziąć pod uwagę, wybierając podpis elektroniczny.

Certyfikat ZUS to narzędzie wytworzone na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich, które ma stanowić ułatwienie dla lekarzy, bowiem dzięki takiemu certyfikatowi mają oni możliwość wykorzystywania jednego rodzaju autoryzacji do podpisywania różnego rodzaju dokumentów.

Żeby by posługiwać się tą formą podpisu, trzeba mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a co za tym idzie, być upoważnionym do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Jest to pewne ograniczenie, ponieważ uprawnienia do wystawiania e-ZLA mają jedynie lekarze i asystenci medyczni.

W związku z tym pozostali pracownicy nieposiadający takich uprawnień, a upoważnieni do tworzenia dokumentacji medycznej (np. pielęgniarki), nie mogą się takim podpisem posługiwać. Ponadto jest to narzędzie dedykowane właśnie do podpisywania zaświadczeń lekarskich, tworzonych za pośrednictwem platformy ZUS.

Czytaj więcej na temat zastosowania podpisu elektronicznego w placówkach medycznych w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 56% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.