Rozszerzono katalog e-dokumentacji, obecnie jednak najwięcej wątpliwości budzi nie tyle sam fakt „przejś cia ” z dokumentacji w formie papierowej na EDM, co kwestie związane z podpisywaniem elektronicznej dokumentacji medycznej. Czy każdy podpis elektroniczny będzie odpowiedni?
Elektroniczną dokumentację medyczną można podpisywać na kilka sposobów: kwalifikowanym podpisem elektronicznym , podpisem zaufanym , podpisem osobistym bądź z wykorzystaniem specjalnego certyfikatu udostępnionego przez ZUS. Który z tych podpisów może wykorzystywać pielęgniarka w celu podpisywania e-recept?
Wdrożenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej zrodziło to nowe pytania, których nie było w przypadku funkcjonowania dokumentacji pod postacią papierową, podpisywaną własnoręcznie. Do kiedy będziesz mógł stosować podpis z użyciem wewnętrznych mechanizmów systemu teleinformatycznego?
W kontekście uwierzytelnia wpisów istotne jest rozróżnienie elektronicznej dokumentacji medycznej i dokumentacji wytwarzanej w sposób elektroniczny. Sprawdź, jak unikać problemów z właściwym podpisem pod dokumentacją medyczną - rozmowa z MARCINEM ZEMŁĄ, ekspertem ds. bezpieczeństwa i systemów medycznych.
Zaświadczenie lekarskie jest elektronicznym dokumentem uwierzytelnionym przez lekarza, który zalogował się do systemu. Od 23 października mogą go również wystawiać upoważnieni asystenci medyczni, zgłoszeni do Rejestru Asystentów Medycznych. Sprawdź, jak podpisywać e-ZLA?
Każdy wpis do dokumentacji medycznej wymaga opatrzenia podpisem. Wraz z elektronicznym przetwarzaniem danych od podpisu wymaga się, aby przybrał on formę elektroniczną. Sprawdź, w jaki sposób uwierzytelniania wybrać, aby spełnić wymogi prawne.
Z e-booka dowiesz się:
Mając na względzie korzyści płynące z zastosowania narzędzi autoryzacji wpisów w postaci kwalifikowanego e-podpisu lub profilu zaufanego ePUAP, zasadne jest wdrożenie ich jako podstawowych rozwiązań identyfikacji osób przetwarzających e-dokumentację. Ale który podpis wybrać, aby spełnić wymogi prawne?
Podpisywanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej już od kilku lat nie podlega szczególnym obostrzeniom. Inaczej jednak będzie z elektroniczną dokumentacją medyczną, której częściowe wdrożenie ma nastąpić 1 stycznia 2019 r. Sprawdź, kiedy możesz podpis składać z wykorzystaniem wewnętrznych mechanizmów systemu informatycznego, a kiedy będziesz musiał mieć k walifikowany podpis elektroniczny?
Podpisywanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej już od kilku lat nie podlega szczególnym obostrzeniom. Inaczej jednak będzie z elektroniczną dokumentacją medyczną, której częściowe wdrożenie ma nastąpić 1 stycznia 2019 r. Co się zmieni?
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenie nr 78/2016/DI z 19 lipca 2016 r. zmieniające zarządzenie Nr 71/2013/DI w sprawie szczegółowego komunikatu XML dotyczącego przekazywania dokumentów rozliczeniowych w postaci dokumentu elektronicznego. Zarządzenie uwzględnia unijne przepisy dotyczące identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w transakcjach elektronicznych.
Nowe zarządzenie wprowadza zasadę, zgodnie z którą komunikat sprawozdawczy tworzony przy użyciu języka XML, dotyczący przekazywania dokumentów umożliwiających rozliczanie udzielonych świadczeń, może być opatrzony podpisem elektronicznym lub bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE (Dz. Urz. EU L 257 z 28.08.2014, str. 73) (dotychczas w rozumieniu przepisów ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym).
Podjęcie decyzji o zrezygnowaniu z dokumentacji papierowej w placówce medycznej wymaga przede wszystkim wdrożenia standardu elektronicznego dokumentu medycznego, określającego m.in. format dokumentu oraz kryteria poprawności procesów przetwarzania danych medycznych i zarządzania dokumentacją medyczną w postaci elektronicznej.
Wiele podmiotów leczniczych uruchamia elektroniczną dokumentację medyc zną. Nie czekając na przepisy robi to na zasadzie dobrowolności. W takiej sytuacji konieczne będą systemy autoryzacji, w tym podpis elektroniczny. Jaki e-podpis wybrać?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!