Marcin Zemła: Podpis – nie tylko elektroniczny, ale i świadomy

W kontekście uwierzytelnia wpisów istotne jest rozróżnienie elektronicznej dokumentacji medycznej i dokumentacji wytwarzanej w sposób elektroniczny. Sprawdź, jak unikać problemów z właściwym podpisem pod dokumentacją medyczną - rozmowa z MARCINEM ZEMŁĄ, ekspertem ds. bezpieczeństwa i systemów medycznych.
Bywa, że lekarze, pielęgniarki i inne osoby dokonujące wpisów w dokumentacji medycznej mają kłopoty z ich autoryzacją. Bywa, że wpisów dokonują z cudzego konta. Jak ważny jest podpis wygenerowany w komputerze pod dokumentem medycznym?
Musimy zdać sobie sprawę, z jaką sytuacją mamy do czynienia: czy z dokumentacją wytwarzaną w sposób elektroniczny, czy z naprawdę elektroniczną dokumentacją medyczną (EDM). Te dwa różne elementy są często ze sobą mylone. Dlatego zanim powiem o uwierzytelnianiu wpisów, dokonam ważnego rozróżnienia. Mamy dwie ustawy - podstawowe akty prawne, które normują dwa rodzaje dokumentacji wytwarzanej w placówkach ochrony zdrowia – oraz wydane na ich podstawie rozporządzenia. Pierwszy, to ustawa z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, która dosyć szczegółowo reguluje sprawę EDM, czyli elektronicznej dokumentacji medycznej. Jest w niej opisane, co jest, a co nie jest EDM i w jaki sposób wpisy są autoryzowane. Na podstawie art. 13a tej ustawy wydano rozporządzenie ministra zdrowia z 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Krótkie, jednostronicowe ale wprowadzające bardzo ważne rozróżnienia.
Drugi to ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia ministra zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Na podstawie tych przepisów wytwarzany jest w systemach informatycznych placówek medycznych, a potem drukowany i przechowywany w wersji papierowej inny rodzaj dokumentacji, która jednak nie jest EDM. Musimy rozróżnić te dwa, często mylone rodzaje dokumentacji, z jakimi spotykamy się w szpitalach, przychodniach i innych placówkach.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.