Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W tym dziale zamieszczamy aktualizowane na bieżąco akty prawne, porady prawne i aktualności, które są niezbędne w pracy specjalisty z zakresu bezpieczeństwa epidemiologicznego. Przejrzysty podział tematyczny ułatwi Ci korzystanie z tej bazy i jej przeszukiwanie.

Porady

wirus

Czy powinieneś informować pracowników o pojawieniu się zachorowania na COVID-19 w placówce

W placówce medycznej może się zdarzyć, mimo stosowania środków ochrony indywidualnej, że pracownik zachoruje na COVID-19. Jak powinien zachować się kierownik? Czy powinien poinformować o tym pozostały personel, czy jedynie sanepid? Jak przepisy bhp regulują kwestię ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika?

Ankiety

Jak długo przechowywać wywiady epidemiologiczne?

Pacjenci przed wizytą w placówce medycznej wypełniają ankiety epidemiologiczne. Ze względu na specyfikę rozwoju pandemii COVID-19 ankiety epidemiologiczne szybko tracą swoją aktualność. Pojawia się pytanie, jak długo przechowywać wywiady epidemiologiczne?

Koronawirus

Transport pacjenta zakażonego SARS-CoV-2- jakich zasad przestrzegać

Placówki medyczne, które udzielają świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, w tym m.in. transportu sanitarnego, mają obowiązek zorganizowania odpowiedniego rodzaju transportu przeznaczonego dla pacjenta, u którego stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Jakie przypadki uzasadniają jego stosowanie?

Nowości

COVID-19: przedłużenie dotychczasowych zasad bezpieczeństwa do 14 marca

Ze względu na wzrost zakażeń COVID-19 rząd przedłużył dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca, a w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, od 27 lutego zaostrzy zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamknięte będą tam hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej. Dodatkowo od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadzamy zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą maseczki, które najlepiej chronią nas przed zarażeniem.

NFZ zorganizował dodatkowe zespoły wyjazdowe do szczepień w domach pacjentów

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów którzy, ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Ponad 100 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Resort zdrowia zebrał numery telefonu związane z COVID-19 i szczepieniami w jednym miejscu

Resort zdrowia od początku epidemii koronawirusa uruchomił kilka numerów telefonu, pod którymi udzielane są informacje na temat koronawirusa i szczepień przeciw COVID-19. Wszystkie numery telefonów zostały pogrupowane tematycznie i można je znaleźć tutaj.

wiper-pixel