Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

W tym dziale zamieszczamy aktualizowane na bieżąco akty prawne, porady prawne i aktualności, które są niezbędne w pracy specjalisty z zakresu bezpieczeństwa epidemiologicznego. Przejrzysty podział tematyczny ułatwi Ci korzystanie z tej bazy i jej przeszukiwanie.

Porady

Wirus

Jak monitorować epidemiologiczne czynniki alarmowe w szpitalu

Kierownicy podmiotów leczniczych mają obowiązek nadzorować czynności związane z przeciwdziałaniem zakażeniom oraz chorobom zakaźnym. Jednak to nie oni bezpośrednio, a pielęgniarki wypełniają obowiązek wykrywania i kwalifikacji zakażeń szpitalnych. Sprawdź, jak zorganizować ten proces?

Procedura bezpieczeństwa

Pacjent podejrzany o zakażenie bądź zakażony koronawirusem – jakie standardy musisz stosować

Placówki medyczne, udzielając świadczeń pacjentom podejrzanym o zakażenie lub zakażonym koronawirusem, mają obowiązek stosować standardy organizacyjne opieki zdrowotnej określone w nowym rozporządzeniu. Sprawdź, jakie masz w związku z tym obowiązki.

Procedura bezpieczeństwa

Zużyte przez personel medyczny maseczki ochronne - jakim będą odpadem

Pracownicy medyczni w dobie koronawirusa codziennie stosują profilaktycznie maseczki ochronne. Jakim odpadem będą zużyte maseczki? Czy traktować je jako zwykłą zużytą odzież, czy potencjalny materiał niebezpieczny, zakaźny?  

Nowości

Podpisano umowy na zakup szczepionek przeciwko COVID-19

Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków.

Codzienne raporty zakażeń na rządowej stronie internetowej

Dostępna jest już strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń w skali kraju, województw i powiatów. Dane pochodzą z elektronicznego systemu EWP, na którym od 24 listopada bazują dzienne statystyki zachorowań podawane przez resort zdrowia.

Nowe standardy opieki w izolatoriach

Zaostrzono regulacje dotyczące opieki medycznej sprawowanej nad osobą izolowaną, dla której ocena skalą poziomu samodzielności (skalą Barthel) jest niższa niż 80 punktów. Zmiany wynikają z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 26 marca 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach, która weszła w życie 18 listopada.

wiper-pixel