Jaka temperatura musi być na sali operacyjnej

/appFiles/site_102/images/autor/lL2PEY9gptsvbfz.jpeg

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano: 19 lipca 2020
Jaka temperatura musi być na sali operacyjnej

Mimo, że niektóre zabiegi wymagają stosowania obniżonej temperatury, na sali operacyjnej powinna ona wynosić +24°C. W celu zachowania elastyczności w tym zakresie na sali powinny być wdrożone urządzenia pozwalające na regulowanie temperatury. Jakie jeszcze wymogi musisz spełnić?

Blok operacyjny jest nieodzownym elementem infrastruktury każdego podmiotu leczniczego prowadzącego przedsiębiorstwo lecznicze o pierwszym typie świadczeń zdrowotnych, tj. szpitala. Tak jak wszystkie pomieszczenia i urządzenia szpitala, blok operacyjny, w tym i sala operacyjna, podlegają reżimom rozporządzenia ministra zdrowia z 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (dalej rozporządzenie ministra zdrowia).

Sala operacyjna jest wyodrębnionym funkcjonalnie pomieszczeniem przeznaczonym do przeprowadzania zabiegów i operacji stanowiącym część infrastruktury szpitala. Tak właśnie kwalifikuje ją sekcja IX załącznika nr 1 „Szczegółowe wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia szpitala” do rozporządzenia ministra zdrowia. Rozporządzenie nie obejmuje jednak zamkniętego katalogu wymagań dla pomieszczeń i urządzeń szpitala. Nie wyczerpuje – jak się okazuje – wszystkich wymagań dla pomieszczeń szpitalnych.

Pozostało jeszcze 80 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.